32-lecie Radia Maryja. "Media katolickie są jednym z gwarantów pluralizmu"
Media katolickie są jednym z gwarantów pluralizmu — powiedział bp toruński Wiesław Śmigiel podczas 32-lecia Radia Maryja w Toruniu. Hierarcha podkreślił, że takie radio jest konieczne w wolnej i demokratycznej Polsce.
W hali sportowo-widowiskowej Arena w Toruniu w sobotę odbyły się obchody rocznicy powstania Radia Maryja, których główną częścią była msza święta pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abpa Wacława Depo. Obecni byli m.in.: minister sprawiedliwości Marcin Warchoł, szefowa kancelarii prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych, byli ministrowie: sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, edukacji i nauki Przemysław Czarnek, obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także wiceprezydent Torunia Adrian Mól.
"Każdego dnia słyszymy: tu Radio Maryja, katolicki głos w twoim domu. Dziś to już nie tylko radio, to telewizja, codzienna gazeta, sanktuarium, uczelnia, park pamięci i pojednania, obecność w internecie oraz interaktywne muzeum. Jestem przekonany, że radio, które szanuje wrażliwość chrześcijan, odwołuje się do nauczania Kościoła, odważnie podejmuje współczesne problemy, jest nie tylko potrzebne, ale konieczne w wolnej i demokratycznej Polsce" - powiedział biskup toruński Wiesław Śmigiel.
Ordynariusz diecezji toruńskiej dodał, że media katolickie są "jednym z gwarantów pluralizmu, dążenia do prawdy o człowieku, świecie i o Kościele".
Wskazał, że media katolickie "unikają agresji, kłamstwa, nienawiści, odważnie dążą do prawdy". "(Podejmują także — PAP) próbę budowania mostów, a nie ciągle rozpalają ducha wojny i zemsty".
"Bardzo byśmy chcieli — to chyba pragnienie nas wszystkim, ponad podziałami — aby w naszym domu, któremu na imię Polska, panował pokój" - powiedział bp Śmigiel.
Apelował o wzajemne zrozumienie i "dialog na argumenty".
Prezydent: Rzeczypospolitej obecnie jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu
"Radio Maryja spopularyzowało ideę zaangażowania w sprawy publiczne i odpowiedzialności za ład moralny nie tylko w wymiarze indywidualnym, ale także społecznym" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który odczytała szefowa jego kancelarii.
Prezydent wskazał, że obecnie świat, Europa, a także "nasza ojczyzna przechodzą liczne i głębokie przeobrażenia, w opinii niektórych przypominające sztorm na wodach dotąd względnie spokojnych".
"Dlatego nawie Rzeczypospolitej jeszcze bardziej potrzeba niezawodnego kompasu — to znaczy wypróbowanych idei, wartości i rozwiązań, na których dotąd opierała się pomyślność i rozwój naszego kręgu cywilizacyjnego" - napisał prezydent.
W obchodach 32. rocznicy powstania Radia Maryja uczestniczy kilka tysięcy wiernych z całego kraju oraz przedstawiciele Polonii.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r., w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycji przez 14 godzin na dobę mogli słuchać tylko mieszkańcy Torunia i Bydgoszczy oraz okolicznych miejscowości.
Z czasem Radio Maryja wydłużyło nadawanie do 24 godzin, a jego zasięg objął całą Polskę i rozszerzał się na inne kraje. Od 1998 r. jest dostępne za pośrednictwem internetu na całym świecie.
Dołącz do dyskusji: 32-lecie Radia Maryja. "Media katolickie są jednym z gwarantów pluralizmu"