40 procent Polaków popiera NATO
Zdecydowana większość Polaków (80 proc.) popiera członkostwo Polskiw NATO, mniejsze jest poparcie dla operacji wojskowych sojuszu -wynika z sondażu CBOS. Ponad 70 proc. ankietowanych nie popieraudziału Polaków w misji w Afganistanie.
Dziesięć lat po przystąpieniu Polski do NATO członkostwo w tejorganizacji popiera 80 proc. pytanych przez CBOS. Przeciwnychczłonkostwu jest 11 proc. badanych. CBOS przypomina, że aprobatadla członkostwa przeważała od samego początku, w latach 1999-2005wyrażało ją 60-73 proc. ankietowanych.
Zdaniem 61 proc. ankietowanych członkostwo w NATO przyniosłoPolsce korzyści także jeśli chodzi o przynależność do UE, zdaniem58 proc. korzystnie wpłynęło na pozycję Polski na areniemiędzynarodowej, a według 54 proc. miało korzystny wpływ nabezpieczeństwo kraju. Na relacje z Rosją przynależność do NATOwpłynęła niekorzystnie zdaniem 47 proc., odmiennego przekonaniajest 16 proc. badanych.
Poparcie dla członkostwa w NATO nie przekłada się wprost nazgodę na udział we wszystkich misjach sojuszu. Opinię, że skoroPolska jest sojusznikiem, musi uczestniczyć we wszystkich akcjachzbrojnych NATO, podziela 14 proc., zdaniem 80 proc. udział Polskipowinien być uzależniony od tego, czy jest to zgodne z interesemkraju.
Blisko trzy czwarte badanych - 73 proc. - nie popiera udziałupolskich żołnierzy w misji w Afganistanie, poparcie wyraża 22 proc.pytanych przez CBOS.
Połowa badanych - 49 proc. - uważa, że w interesie Polski jestutrzymanie współpracy wojskowej w ramach NATO na dotychczasowympoziomie, zdaniem 23 proc. należy ją zwiększyć, a według 14 proc.zmniejszyć.
46 proc. jest zdania, że należy utrzymać współpracę wojskową wramach UE na dotychczasowym poziomie, za zwiększeniem opowiada się30, za redukcją - 10 procent.
Utrzymania obecnej intensywności dwustronnej współpracywojskowej z USA chce 40 proc., co czwarty - 25 proc. - opowiada sięza jej zmniejszeniem, a co piąty - 19 proc. - za zwiększeniem.
Blisko dwie trzecie - 64 proc. - uważa, że w interesie Polskileży przyłączenie się Ukrainy do NATO, przeciwnego zdania jestjeden na siedmiu respondentów - 14 procent.
Zdaniem 55 proc. korzystna dla Polski byłaby akcesja Gruzji,przeciwną opinię wyraża jedna piąta - 20 proc. badanych.
Sondaż z cyklu "Aktualne problemy i wydarzenia" Centrum BadaniaOpinii Społecznej przeprowadziło 5-11 lutego na 1048-osobowejreprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Dołącz do dyskusji: 40 procent Polaków popiera NATO