W Mrągowie trzy msze w intencji unicestwienia wież 5G
W Mrągowie w kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego odprawiono w ostatnich dniach trzy msze święte w intencji "o unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G". Proboszcz zapowiedział, że więcej podobnych mszy nie odprawi. W związku z tymi intencjami kuria archidiecezji warmińskiej przeprowadziła z proboszczem rozmowę.
"To jest świeża sytuacja, ale już na nią zareagowaliśmy. Z proboszczem została przeprowadzona rozmowa. Jest oczywistym, że takich intencji mszalnych nie powinno się przyjmować" - powiedział PAP rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.
W kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w ostatnich dniach odprawiono trzy msze święte w intencji "o unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G". Zdjęcia z intencjami mszalnymi tej parafii obiegły internet i wywołują lawinę komentarzy.
"Zamawiający te msze to dwoje prywatnych ludzi z Mrągowa. Te intencje zostały trochę opacznie zrozumiane, źle zapisane. Nie chodziło o samą technologię, ale o zagrożenia, jakie ona ze sobą niesie" - powiedział PAP proboszcz ks. Robert Kaniowski i przyznał, że "każda technologia niesie ze sobą zło". Dopytywany, co ma na myśli doprecyzował, że chodzi o treści przekazywane za pomocą tego rodzaju technologii np. treści pornograficzne dostępne w internecie. "Sam internet nie jest zły, ale jest w nim mnóstwo złych treści" - powiedział proboszcz i dodał, że w zamyśle zamawiających te msze chodziło właśnie o tego rodzaju zagrożenia.
Jeżeli ktoś w tym tygodniu wybiera się do @mragowopl, to może wziąć udział w arcyciekawym wydarzeniu (bo trudno uznać to za coś innego). Piękna intencja, codziennie jest szansa dać na tacę. #5G pic.twitter.com/4LYd3Xgqmv
— Witold Tomaszewski (@WitekT) June 9, 2021
Proboszcz przyznał, że uczestnicy nabożeństw "o unicestwienie urządzeń i wież nowoczesnej technologii 5G" nie reagowali negatywnie, gdy kapłan informował o intencji mszy.
Proboszcz: Intencje będą zmienione
Z zamieszczonych w internecie intencji mszalnych na bieżący tydzień wynika, że w parafii św. Rafała Kalinowskiego w Mrągowie msze dotyczące wież 5G mają zostać odprawione jeszcze w czwartek i piątek. Proboszcz Kaniowski zapowiedział, że te intencje mszalne zostaną zmienione. "Zamawiający wycofał się z tego. Rozmawialiśmy i zrozumiał, że to jest trochę opacznie sformułowane, nie oddaje tak naprawdę intencji, jaką miał zamawiający msze" - powiedział proboszcz Kaniowski.
Proboszcz w rozmowie z PAP przyznał, że intencja dotycząca wież 5G była "najdziwniejszą, z jaką się spotkał, choć jest kapłanem raczej nie najmłodszym". "Często w trudnych sprawach ludzie zamawiają msze +w intencji znanej Panu Bogu+. Tu się tak nie stało i wyszło trochę nie tak, jak powinno" - powiedział ks. Kaniowski.
Rożek: Ta sama technologia, co LTE
W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl dziennikarz naukowy, Tomasz Rożek podkreśla, że w przypadku technologii 5G nie ma się czego bać. - Od wielu lat telefonia komórkowa wymaga coraz większych transferów. Kto z nas nie chce mieć lepszych połączeń telefonicznych, wyższej jakości video czy szybszego transferu danych. Po to by sprostać tym wymaganiom, wykorzystuje się nowe częstotliwości. 5G nie jest inną telefonią niż LTE czy 3G. To jest ta sama technologia, która wykorzystuje po prostu inną częstotliwość fali elektro-magnetycznej - podkreśla
Nasz rozmówca podkreśla też, że nie ma żadnych dowodów na to, iż częstotliwości, które będą wykorzystywane przez sieć 5G są dla ludzi szkodliwe. - Co więcej, te częstotliwości i dzisiaj są "w eterze" tyle tylko, że nie są wykorzystywane przez firmy telekomunikacyjne. Mówienie o tym, że 5G szkodzi, że powoduje masowe nowotwory (jakiekolwiek zauważalne statystycznie), że dzięki niemu można będzie kontrolować mózg człowieka nie znajduje poparcia w żadnych faktach i mówiąc w skrócie jest bzdurą.
Z najnowszego raportu ConsumerLab firmy Ericsson wynika, że 5G zaczyna wypierać Wi-Fi, a zasięg sieci 5G wewnątrz budynków jest ważniejszy dla użytkowników niż prędkość czy czas pracy baterii smartfona. Użytkownicy 5G spędzają dwie godziny tygodniowo więcej na korzystaniu z gier w chmurze i jedną godzinę więcej na aplikacjach rzeczywistości rozszerzonej (AR) w porównaniu z użytkownikami 4G. Jednocześnie 70 proc. jest niezadowolonych z dostępności innowacyjnych usług i oczekuje nowych aplikacji wykorzystujących łączność 5G.
Dołącz do dyskusji: W Mrągowie trzy msze w intencji unicestwienia wież 5G
Od 5gie obroń nas Panie.