87 proc. Polaków docenia korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej, za pozostaniem zagłosowałoby 71 proc.
87 proc. polskich respondentów uważa, że przynależność do Unii Europejskiej jest korzystna dla Polski - wynika z najnowszego unijnego badania opinii publicznej Eurobarometr.
Najnowszy Eurobarometr, badający stosunek obywateli państw członkowskich do Unii Europejskiej, wskazuje na rosnące poparcie obywateli dla UE. W 28 państwach członkowskich o korzyściach z przynależności do UE przekonanych jest 68% ankietowanych. To najwyższy wynik od 1983 roku.
Według badanych z Polski, członkostwo w UE korzystnie wpływa przede wszystkim na polski wzrost gospodarczy (46% - wzrost o 9 pkt. proc. w porównaniu z badaniem z września 2017 r.) oraz jakość życia w Polsce (36%). Unia otwiera ponadto przed polskimi obywatelami nowe możliwości zawodowe (42%). Nie bez znaczenia dla Polaków jest także unijna rola w utrzymywaniu pokoju i wzmacnianiu bezpieczeństwa oraz pozytywny wpływ przynależności do UE na bilateralne stosunki Polski z innymi państwami członkowskimi.
Gdyby w Polsce odbyło się referendum nt. pozostania lub wyjścia z Unii Europejskiej, 71% ankietowanych zagłosowałoby za pozostaniem, a tylko 11% za opuszczeniem Unii. Średnia unijna to 66% za pozostaniem w UE i 17% przeciwko.
Co ciekawe, 51% badanych z Wielkiej Brytanii zadeklarowało, że w referendum zagłosowałoby za pozostaniem w Unii. Na opuszczenie UE oddałoby swój głos 34% ankietowanych Brytyjczyków.
Przeważająca część polskich respondentów jest zadowolona z działania demokracji na poziomie unijnym (62%) i uważa, że ich głos liczy się w UE (54%).
42% polskich badanych ma pozytywny obraz Parlamentu Europejskiego, 42% - neutralny, a tylko 13% deklaruje posiadanie negatywnego zdania na temat PE. Dla porównania, w 28 krajach UE pozytywnie o parlamencie myśli 32% badanych, 21% - negatywnie, a większość (43%) - neutralnie.
38% respondentów z Polski chciałoby, aby rola Parlamentu Europejskiego wzrosła, a 28%, aby była mniejsza (unijna średnia to odpowiednio 48% i 27%).
Wartości, na rzecz których powinien działać Parlament Europejski, to według polskich ankietowanych przede wszystkim prawa człowieka na świecie, wolność słowa oraz solidarność pomiędzy państwami członkowskimi.
52% Polaków i 51% obywateli UE deklaruje zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego. Polacy są coraz lepiej poinformowani o dacie wyborów. 41% ankietowanych prawidłowo odpowiedziało na pytanie, kiedy odbędą się najbliższe wybory do PE - jest to wzrost o 7 pkt. proc. w porównaniu z kwietniem 2018 r.
Tematy kampanii wyborczej budzące największe zainteresowanie w Polsce to gospodarka i wzrost gospodarczy (wzrost o 13 pkt. proc. w porównaniu z kwietniem 2018 r.), walka z terroryzmem, migracja (wzrost o 7 pkt. proc.), bezpieczeństwo i obronność oraz zmniejszanie bezrobocia wśród młodych.
W ramach badania Eurobarometr w całej Unii Europejskiej w dniach 8-26 września 2018 r. przebadano 27 474 respondentów. W Polsce w dniach 10-21 września br. firma Kantar Public przeprowadziła 1034 bezpośrednie wywiady kwestionariuszowe.
Dołącz do dyskusji: 87 proc. Polaków docenia korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej, za pozostaniem zagłosowałoby 71 proc.