9 mln polskich użytkowników serwisów VoD. Nielegalne przyciągają młodych i ze wsi, legalne - wykształconych
10 czołowych serwisów VoD miesięcznie odwiedza 8-9 mln polskich internautów. Zdecydowanie popularniejsze są witryny legalne niż pirackie. Na tych drugich stosunkowo więcej jest internautów w wieku 15-24 lat i mieszkających na wsi, a na pierwszych - osób starszych i z wyższym wykształceniem.
W maju br. 10 czołowych serwisów VoD (a także aplikacja Ipla, działająca też jako strona Ipla.tv) odwiedziło 8,31 mln polskich internautów, o 337,8 tys. więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost o 4,2 proc. - wynika z danych Megapanelu PBI/Gemius opracowanych przez Wirtualnemedia.pl.
Rekordowy zasięg witryny VoD osiągnęły pod koniec ub.r. - w listopadzie i grudniu miały po 9 mln użytkowników, natomiast w lutym br. liczba odwiedzających zmalała do 7,8 mln. Spadek ten wynika częściowo z zamknięcia w połowie stycznia br. serwisu Kinomaniak.pl (więcej na ten temat), którego następca, Kinoman.pl, ma jak na razie o połowę mniejszy zasięg.
Po raz pierwszy poziom 8 mln użytkowników serwisy VoD osiągnęły w kwietniu ub.r., podczas gdy w styczniu ub.r. miały jeszcze poniżej 6 mln odwiedzających.
Ponieważ większość nielegalnych witryn VoD (działających bez odpowiednich umów z producentami i dystrybutorami treści) nie jest w Megapanelu objęta audytem site-centric, nie można określić średniej liczby odsłon czy przeciętnego czasu spędzanego przez użytkowników we wszystkich serwisach z tego segmentu.
Pięć czołowych legalnych serwisów VoD: VoD.pl, Player.pl, Ipla.tv (wraz z aplikacją Ipla) i VoD.TVP.pl w maju br. zanotowało łącznie 6,51 mln użytkowników (uwzględniając współodwiedzalność). Z kolei pięć najpopularniejszych witryn nielegalnych (Zalukaj.tv, eKino.tv, Seans-online.eu, Serialnet.pl, Kinoman.tv) miało w sumie 3,27 mln odwiedzających.
Wśród odwiedzających legalne serwisy VoD nieznacznie więcej jest, według danych z maja br., kobiet (51,2 proc.) niż mężczyzn.
Prawie dwie trzecie (dokładnie 64,6 proc.) użytkowników legalnych stron to osoby w wieku 15-44 lat. Młodsi stanowią tylko 4,8 proc. ogółu, a starsi - 30,6 proc.
W maju br. legalne serwisy VoD odwiedziło 2,55 mln internautów ze średnim wykształceniem (stanowiąc 39,2 proc. wszystkich użytkowników) i 2,28 mln osób z dyplomami uczelni wyższych (35 proc. ogółu). Odwiedzających z wykształceniem zawodowym było 1,05 mln (16,2 proc. ogółu), a tych wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym - 621,4 tys. (9,5 proc. ogółu).
2,31 mln odwiedzających legalne serwisy (czyli 32,8 proc. wszystkich użytkowników) mieszka na wsi. Jeśli chodzi o miasta, to najwięcej użytkowników jest z tych średniej wielkości (od 20 do 500 tys. mieszkańców) - w maju br. było to 2,64 mln osób (40,6 proc. wszystkich odwiedzających).
Na drugiej podstronie dane o użytkownikach nielegalnych serwisów VoD oraz ich porównanie ze statystykami odwiedzających legalne serwisy
1 2
Dołącz do dyskusji: 9 mln polskich użytkowników serwisów VoD. Nielegalne przyciągają młodych i ze wsi, legalne - wykształconych
Teraz wykresy np. dotyczace mieszkancow wygladaja tak, jakby glownie uzytkownicy ze wsi wszedzie dominowali, podczas gdy to wynika z tego, ze tych uzytkownikow jest tak duzo (w porownaniu z innymi grupami)
Na alexa.com jest to jako tako sensownie rozwiazane.