Pat w sporze związkowców z Wydawnictwem Bauer. Będzie strajk ostrzegawczy?
Na zorganizowanym w poniedziałek drugim spotkaniu mediacyjnym związków zawodowych z władzami Wydawnictwa Bauer i agencji AKPA Press Polska strony nie doszły do porozumienia. - 1 paździenika podpisujemy protokół rozbieżności. Do tego czasu możemy zorganizować strajk ostrzegawczy. A po podpisaniu protokołu zaczniemy organizować referendum strajkowe - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora, szefowa inicjatywy pracowniczej w Bauerze.
Spór zbiorowy między związkowcami a Wydawnictwem Bauer i należącą do niego AKPA Press Polska trwa od kilku miesięcy. Związkowcy domagają się od zarządów obu spółek m.in. podwyższenia wyagrodzenia zasadniczego wszystkich zatrudnionych o 1 tys. zł.
Po tym, jak przez kilka miesięcy stronom sporu nie udało się dojść do porozumienia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyznaczyło mediatora - Pawła Śmigielskiego, dyrektora wydziału prawno-interwencyjnego OPZZ. Pierwsze mediacje odbyły się pod koniec lipca. Pracodawców reprezentował na nim Adam Parysz, któremu zarządy AKPA i Wydawnictwa Bauer powierzyły funkcję głównego negocjatora.
Drugie odbyło się w poniedziałek, 16 września. Związkowcy traktowali je jako “rozmowy ostatniej szansy”. W jego trakcie strony nie osiągnęły jednak porozumienia.
Pracodawcy odrzucili postulaty związkowców
- Pracodawcy odmówili realizacji naszych postulatów. Ku zaskoczeniu mediatora odwołali także wstępne ustalenia z poprzedniego spotkania. Stwierdzili, że będą one tematem prac grup projektowych, jakie stworzyli pod nazwą People Plus. A które naszym zdaniem są próbą osłabienia znaczenia związku zawodowego, sporu zbiorowego i rozmycia problemów ekonomicznych pracowników, które są palące - relacjonuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Anita Zuchora.
Maciej Brzozowski, dyrektor PR Bauera, poinformował nas, że niezależnie od mediacji kilka tygodni temu Wydawnictwo ogłosiło start Programu PeoplePlus, w ramach którego pracuje, razem z 51 osobami z Wydawnictwa i AKPA Press Polska, które zgłosiły się do tej inicjatywy, nad czterema projektami, które odnoszą się do realnych problemów pracowniczych.
- Prace w ramach programu rozpoczynają się w tym tygodniu, co pozwoli na wypracowanie rozwiązań satysfakcjonujących dla wszystkich stron. Rozwiązania obejmą nie tylko kwestie związane z wynagrodzeniami, ale także z szeroko pojętymi potrzebami pracowników i ich relacjami z pracodawcą - dodaje Maciej Brzozowski.
W Bauerze może być strajk ostrzegawczy
- Projekty demokratyzujące zarządzanie firmą i dające pracownikom choć minimalny wpływ na sytuację w firmie uznajemy za interesujące rozwiązanie. Ale projekty zaproponowane przez Wydawnictwo Bauer z demokratyzacją nie mają wiele wspólnego - cały projekt ma kilkustopniową strukturę powielającą strukturę samej spółki i ostateczne decyzje, bez względu na to, co spróbują przeforsować pracownicy, podejmie zarząd. Do tego w samych grupach projektowych jest sporo osób na kierowniczych stanowiskach. Co oczywiście sprawia, że to o wiele wygodniejsze dla pracodawcy - komentuje Anita Zuchora.
Programem PeoplePlus zarządza Komitet Sterujący złożony z przedstawicieli pracowników i pracodawców. Są to przedstawiciele pracowników obu spółek: Diana Ożarowska-Sady i Grzegorz Garbacik oraz, ze strony pracodawców: Agnieszka Stolarska, Ewa Bartulis (z działu prawnego), Małgorzata Walkowska-Geyderowicz (zarząd AKPA Press Polska), Ewa Wudarczyk (dział HR Wydawnictwa), Rafał Kordus (zarząd Wydawnictwa) i Adam Parysz (zarząd AKPA). Maciej Brzozowski przekazał, że mimo wcześniejszej odmowy, ponownie zaproszono przedstawicieli związku zawodowego do Komitetu Sterującego.
- Dzisiajsze spotkanie mediacyjne było ostatnim polubownym etapem naszego sporu zbiorowego. 1 października podpisujemy protokół rozbieżności. Do tego czasu możemy zorganizować strajk ostrzegawczy. A po podpisaniu protokołu zaczniemy organizować referendum strajkowe - zapowiada Anita Zuchora.
Dołącz do dyskusji: Pat w sporze związkowców z Wydawnictwem Bauer. Będzie strajk ostrzegawczy?