Dziennikarze protestują po tragicznej śmierci syna posłanki PO. Wzywają do bojkotu TVP, TVP Info i Radia Szczecin
Kilkunastu dziennikarzy i dziennikarek z największych polskich mediów, m.in. Onetu, "Polityki", "Gazety Wyborczej", Radia Zet, WP.pl, Oko Press czy "Newsweeka" protestuje przeciwko standardom mediów publicznych w związku z tragiczną śmiercią syna posłanki PO Magdaleny Filiks. Wzywają do bojkotu TVP, TVP Info i Radia Szczecin, które to podały informacje pozwalające ustalić personalia skrzywdzonych przez pedofila dzieci.
List protestacyjny powstał z inicjatywy z inicjatywy Piotra Pacewicza, redaktora naczelnego OKO.Press, oraz Łukasza Lipińskiego, redaktora naczelnego serwisu Polityka.pl. Apel opublikowano w dniu pogrzebu Mikołaja Filiksa, zmarłego tragicznie w połowie lutego tego roku, kilka tygodni po tym jak media publiczne - TVP Info i Radio Szczecin - podały informacje pozwalające na identyfikację chłopca jako ofiary pedofila, działacza PO.
"Tragiczna śmierć niespełna 16-letniego Mikołaja Filiksa stała się wyzwaniem dla opinii publicznej, a zwłaszcza dla naszego środowiska, bo mogły się do niej przyczynić działania osób przedstawiających się tak jak my – jako dziennikarze i dziennikarki (…). Wiele wskazuje, że uderzenie w polityczkę i jej syna, miało posłużyć do skompromitowania całej opozycji" - piszą dziennikarze w apelu.
Bojkot TVP Info i Radia Szczecin
"Podpisując ten apel, wzywamy do tego, żeby do czasu wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych, nie przyjmować zaproszeń do programów TVP, TVP Info, a także Radia Szczecin. Nawet w najbardziej rozgorączkowanej rzeczywistości politycznej musimy stawiać sobie granicę – jest nią krzywda niewinnego człowieka, w szczególności dziecka" - apelują dziennikarze i dziennikarki z kilkunastu redakcji.
Pełna treść protestu
Dziennikarski protest po tragicznej śmierci Mikołaja Filiksa
Tragiczna śmierć niespełna 16-letniego Mikołaja Filiksa stała się wyzwaniem dla opinii publicznej, a zwłaszcza dla naszego środowiska, bo mogły się do niej przyczynić działania osób przedstawiających się tak jak my – jako dziennikarze i dziennikarki. Media publiczne – Radio Szczecin oraz TVP Info – informując 28 grudnia 2022 r. o wyroku z grudnia 2021 r., dotyczącym osoby skazanej za czyny pedofilskie, zrobiły to bowiem w sposób, który pozwolił na łatwą identyfikację, że ofiarą było dziecko szczecińskiej posłanki Koalicji Obywatelskiej Magdaleny Filiks.
Jako dziennikarki i dziennikarze jesteśmy oburzeni tak rażącym brakiem zasad i odpowiedzialności za słowo.
Atak podjęły media publiczne i tzw. prawicowe, wypowiadali się politycy PiS, w mediach społecznościowych pojawiły się obrzydliwe insynuacje pod adresem rodziny posłanki. Wiele wskazuje, że uderzenie w polityczkę i jej syna, miało posłużyć do skompromitowania opozycji.
Wyrażamy nadzieję, że – nawet jeśli nie jest to możliwe w obecnych warunkach politycznych – w przyszłości dojdzie do pełnego wyjaśnienia, jak było możliwe tak skandaliczne naruszenie zasad etyki dziennikarskiej, oraz do ukarania osób odpowiedzialnych za rażące złamanie podstawowych reguł naszego zawodu. W szczególności mamy tu na myśli redaktora naczelnego Radia Szczecin Tomasza Duklanowskiego, autora pierwszego materiału, który rozpoczął tragiczną w skutkach nagonkę na posłankę Filiks i jej najbliższych, ale także inne osoby, które brały i wciąż biorą udział w tym procederze.
Podpisując ten apel wzywamy do tego, żeby do czasu wyjaśnienia sprawy i ukarania winnych, nie przyjmować zaproszeń do programów TVP, TVP Info, a także Radia Szczecin. Nawet w najbardziej rozgorączkowanej rzeczywistości politycznej musimy stawiać sobie granicę – jest nią krzywda niewinnego człowieka, w szczególności dziecka.
Zachęcamy dziennikarzy i dziennikarki wszystkich mediów, od ogólnopolskich po lokalne i branżowe, do indywidualnego podpisywania tego protestu.
Pod listem podpisali się m.in. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny "Polityki", Jarosław Kurski, pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborcza", szefowa TOK FM Kamila Ceran, redaktor naczelny Wirtualnej Polski Paweł Kapusta, redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk, Michał Samul, szef informacji TVN, Tomasz Sekielski, redaktor naczelny "Newsweeka", Piotr Pacewicz, szef OKO.Press, Wojciech Cieśla z Fundacji Reporterów i Seweryn Blumsztajn z Towarzystwa Dziennikarskiego.
Dołączyć do protestu można, wysyłając podpis na adres protest@oko.press.
TVP Info atakuje PO
W dniu pogrzebu Mikołaja Filiksa na antenie TVP Info zaczęto obwiniać o jego śmierć środowisko Platformy Obywatelskiej. TVP Info podkreśla, że odpowiadają za to politycy PO, ponieważ jej poseł w tej stacji mówił, że ofiarami pedofila są dzieci jego koleżanki partyjnej. Nadawca nie wspomina natomiast, że dzień wcześniej informacje o wieku ofiar pojawiły się na portalu TVP.info.
29 grudnia ub.r. Tomasz Duklanowski z Radia Szczecin opisał, że Krzysztofa F., byłego współpracownika polityków PO ze Szczecina, skazano za podanie narkotyków i pedofilię wobec dwójki nastolatków. Podał przy tym ich wiek i wzmiankę o działalności politycznej ich matki, przez co w mediach społecznościowych natychmiast ustalono, o kogo chodzi. Tego samego dnia rano informacje o wieku ofiar pedofila i działalności politycznej ich matki pojawiły się na początku artykułu portalu TVP.info. Powołano się przy tym na Radio Szczecin.
Szef KRRiT chce ukarać Radio Szczecin i TVP Info
Pod koniec stycznia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski z urzędu podjął postępowanie w sprawie ukarania Polskiego Radia Szczecin i Telewizji Polskiej za „emisję treści umożliwiających identyfikację ofiar pedofila, co w rażący sposób zagrażało dobru małoletnich ofiar przemocy”. Wcześniej skargę do KRRiT w tej sprawie skierował m.in. były członek Rady Krzysztof Luft.
Natomiast Błażej Kmieciak, szef Państwowej Komisji ds. Pedofilii, skierował do Rady Etyki Mediów wniosek o „zbadanie tej sprawy, czy standardy etyczne pięknego zawodu dziennikarza nie zostały w tym przypadku złamane”. - Gdy w trakcie czytania jestem w stanie w ciągu 15 sekund dotrzeć do personaliów dzieci, które były skrzywdzone (...) to taka forma informowania jest niewłaściwa i nieetyczna i niegodziwa - skomentował w Polsat News.
Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. średnia widownia minutowa TVP Info wynosiła 279 095 osób, co dało 4,43 proc. udziału w rynku oglądalności (po wzroście rok do roku o 13,9 proc.).
Telewizja Polska jest zdecydowanie najmniej wiarygodną marką medialną w Polsce, nie ufa jej prawie połowa Polaków, natomiast na drugim biegunie jest RMF FM przed Radiem ZET i TVN - wynika z sondażu zrealizowanego do zeszłorocznej edycji raportu Reuters Institute.
Z kolei w sondażu CBOS z wiosny ub.r. 43 proc. badanych negatywnie oceniało działalność Telewizji Polskiej, to o 1 pkt proc. mniej niż rok temu, gdy udział negatywnych opinii był najwyższy w historii badania prowadzonego cyklicznie przez CBOS od 1997 roku. Pozytywnie TVP oceniło 40 proc. pytanych - to tyle samo ile rok wcześnie. Telewizja publiczna jako jedyny nadawca tv zanotowała więcej ocen negatywnych niż pozytywnych.
Dołącz do dyskusji: Dziennikarze protestują po tragicznej śmierci syna posłanki PO. Wzywają do bojkotu TVP, TVP Info i Radia Szczecin