Niektóre kanały platformy Canal+ w HD tylko przez aplikację
Niedawno Ofcom prognozował, że wraz ze spadającą popularnością telewizji linearnej, nadawcy mogą oszczędzać i odchodzić od jakości HD na rzecz SD. Scenariusz ten już teraz wcieliła w życie należąca do Canal+ platforma cyfrowa Skylink, która działa w Czechach i na Słowacji.
O tym, że platformy będące własnością M7 Group (należy o Canal+) robią porządki na transponderach pisaliśmy na początku czerwca. Jak informuje parabola.cz, w przypadku Czech oszczędności dotyczą na przykład stacji CNN Prima News, Prime Love, Travelxp (w Polsce drogą satelitarną w Polsat Box Go można oglądać Travelxp 4K) i Mezzo. Kanały można dalej oglądać w jakości HD, ale tylko za pośrednictwem aplikacji streamingowej Skylink Live TV. Usługa jest dostępna dla klientów bez dodatkowych kosztów.
Zmiany objęły także platformy M7 Group w innych krajach. W przypadku Węgier dotyczą kanałów: Film+1, M1, M2/Petöfi, M4, M5, RTL i Duna. W krajach Beneluksu miała pogorszyć się jakość Dreamworks i Sport 10. Jeden kanał poprawił jakość na HD. Jest to oferowany przez platformę Skylink FilmBox, który w Czechach jest jedną z najbardziej popularnych stacji filmowych.
Mniej transponderów
Cięć nie byłoby, gdyby M7 Group nie zdecydowała się na oszczędności. Pogorszenie jakości kanałów nie było jedynym działaniem podjętym przez M7 Group. Firma zmieniła na 3/4 FEC ośmiu transponderów.
- Powodem było wypowiedzenie umowy na dwa transpondery. Operator nie pozwolił nam przedłużyć umowy o kolejny okres w obecnych warunkach i nie mogliśmy sobie pozwolić na znaczący wzrost kosztów. Musielibyśmy je odzwierciedlić w opłatach dla naszych klientów. Zmiana parametrów niektórych transponderów była lepszym rozwiązaniem dla nas i naszych klientów - stwierdził w rozmowie z parabola.cz Jaromír Glisník, członek rady dyrektorów M7 Group.
Platforma planuje oferowanie większej liczby kanałów jedynie w streamingu. - Mamy wystarczającą pojemność satelitów, nie chcemy rozbudowywać floty transponderów. Jeśli w przyszłości zostaną uruchomione atrakcyjne staje, znajdzie się dla nich pojemność. W przyszłości więcej kanałów będzie dostępnych tylko w telewizji Skylink Live. W przypadku programów o niskiej oglądalności, dystrybucja satelitarna nie jest opłacalna. Wszyscy nasi klienci mają dostęp do telewizji Skylink Live w cenie, więc przejście z dystrybucji satelitarnej na dystrybucję internetową nie stanowi dużego problemu dla mało popularnych kanałów - powiedział Glisník.
Na razie M7 Group zdecydowała się zrezygnować z oferowania 9 stacji drogą satelitarną. Będą dostępne tylko w usłudze streamingowej SkyLink Live TV. Zakończą emisję satelitarną 22 sierpnia. Chodzi o AXN Black, AXN White, Extreme Sports (Czechy i Słowacja), a także węgierskie: Galaxy 4, ATV, Zenebutik, TV4, Nickelodeon Hungary i Nick Jr. Hungary.
W Polsce kanały poprawiają jakość
W Polsce Canal+, ani konkurencyjny Polsat Box nie obniżył do SD jakości żadnej ze stacji. W ostatnich latach wręcz lista stacji w HD poszerzyła się m.in. o TVP Seriale, TVP3 Warszawa, Active Family, Polsat News 2, TV Republika, Eska TV Extra, Eska Rock TV i Vox Music TV. Na początku 2023 roku Canal+ zrezygnował z dwóch transponderów na Hot Birdzie 13E. Ich liczba zmniejszyła się zatem z ośmiu do sześciu. - Zmniejszyliśmy liczbę kanałów, które podnosiliśmy na satelitę w ramach usługi komercyjnej, a dodatkowo zoptymalizowaliśmy wykorzystanie pozostałego pasma - tłumaczył wówczas Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+ Polska.
Kilka miesięcy później firma zmniejszyła przepływność niektórych kanałów na satelicie, co krytykowało część abonentów. Więcej kanałów na jednym transponderze to bowiem mniejszy bitrate. - Nowe rozwiązania technologiczne, np. coraz wydajniejsze kodeki służące do strumieniowania treści, pozwalają nam optymalizować przepływność niektórych kanałów przy zachowaniu wysokiej jakości odbieranych przez widzów treści. Dzięki temu możemy uwalniać miejsce na transponderze i podnosić jakość niektórych kanałów z SD do HD. Ostatnio podnieśliśmy jakość z SD do HD na kanale Active Family i mamy w planach kolejne takie zmiany – wyjaśniał Kaniowski.
W związku z nabyciem praw do Ligi Mistrzów nadawca planuje uruchomić w Polsce kanały: Canal+ 360 (Canal+ Sport 360 działa we Francji), Canal+ Extra 1, Canal+ Extra 2, Canal+ Extra 3 i Canal+ Extra 4. Także naziemny ViDoc TV chce wynająć miejsce na transponderze Canal+. Nadawca musi więc ponownie wynająć dodatkowy transponder albo pozyskać pasmo w inny sposób. Ostatnio Canal+ zmienił w przypadku dwóch transponderów FEC (korekcję błędów) z 3/4 na 5/6. Pozwala to na zwiększenie liczby nadawanych kanałów, ale może wpłynąć negatywnie na odbiór na przykład podczas złych warunków atmosferycznych. Koszt wydzierżawienia całego transpondera na najpopularniejszej w Polsce pozycji orbitalnej (Hot Bird 13E) to blisko 3,7 mln euro rocznie.
Choć Canal+ nie zdecydował się w Polsce na dalszą redukcję transponderów, to od niedawna zaczął rozwijać ofertę na dekoderach dostępną tylko przez internet. Wprowadził w ten sposób możliwość oglądania stacji: TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP ABC 2, Alfa TVP, TVP World i wszystkich wersji TVP3. Do końca miesiąca trwać ma aktualizacja oprogramowania dekoderów 4K DualBox+. Dzięki niej aktywacja usługi będzie możliwa bez podłączenia do anteny satelitarnej. Dekoder pobierze wtedy wyłącznie listę kanałów dostępnych przez internet.
Zobacz: Producent „Rolnik szuka żony” i „Mam talent!” uruchomi wiele bezpłatnych kanałów
Fatalne prognozy dla telewizji
Brytyjski regulator Ofcom na zlecenie rządu przygotował raport na temat przyszłości linearnej telewizji. Wynika z niego, że udział w rynku kanałów naziemnych i satelitarnych spadnie z 67 proc. w 2022 roku do 35 proc. w 2034 roku i 27 proc. w 2040. Zdaniem Ofcom, postępujący spadek oglądalności kanałów linearnych doprowadzi do zmniejszenia wydatków nadawców na telewizję naziemną i satelitarną, w tym zmniejszenia liczby utrzymywanych multipleksów czy transponderów.
- Jeśli firmy, które utrzymują ekosystem naziemnej telewizji cyfrowej, nie zauważą potrzeby nowych inwestycji, prawdopodobnie będą dążyć do obniżenia kosztów. Może to oznaczać na przykład rezygnację z nadawana w wysokiej rozdzielczości w Freeview lub zmniejszenie liczby kanałów, które platforma może nadawać. Bez wsparcia dla tych widzów, którzy korzystają z odbioru naziemnego, aby przeszli na odbiór streamingowy – ocenił Ofcom.
Dołącz do dyskusji: Niektóre kanały platformy Canal+ w HD tylko przez aplikację