Rosną przychody Grupy Canal+
W pierwszych dziewięciu miesiącach 2024 roku przychody Grupy Canal+ wyniosły 4,720 mld euro, co oznacza wzrost rok do roku o 3,2 proc. Vivendi, właściciel firmy podał w komunikacie, że na dobre wyniki wpływ miała kondycja wszystkich segmentów biznesowych grupy.
Przychody z działalności Canal+ w Europie wzrosły o 3,1 proc. rok do roku. Wpływ na to miała m.in. dobra sprzedaż serwisu streamingowego MyCanal we Francji. W Afryce i Azji wzrost przychodów był jeszcze większy niż w Europie, bo na poziomie 4,2 proc. Przychody z produkcji filmowej i dystrybucji treści wzrosły o 3,3 proc. Przyczyniła się do tego większa liczba filmów i seriale Studiocanal.
Wśród najważniejszych wydarzeń ostatnich miesięcy Canal+ wymienia przedłużenie wieloletniej umowy między grupą i BeIN Sports, a także zawarcie umowy z DAZN. Dzięki obu porozumieniom klienci Canal+ we Francji dalej będą mogli oglądać mecze Ligue 1 McDonald's. Dostawca płatnej telewizji rozszerzył też na rodzimym rynku partnerstwo z Paramount+. Współpraca dotyczy nie tylko serwisu streamingowego, ale też kanałów linearnych Paramount Global. W raporcie nie wymieniono nabycia przez Canal+ Polska praw do Ligi Mistrzów, które zapewne wpłynie pozytywnie na sprzedaż w Polsce. Podobnie może być z prawami do transmisji gal KSW.
Niebawem podział Vivendi
Tym razem firma nie podała danych o liczbie abonentów. Na koniec czerwca Grupa Canal+ miała łącznie na wszystkich rynkach 25,696 mln abonentów. Oznacza to, że baza poszerzyła się o 553 tys. osób w porównaniu z tym samym okresem 2023 roku. Na koniec ub.r. abonentów było blisko 26,4 mln, co oznacza spadek o około 700 tys. Dane dotyczące Polski nie są wyszczególniane.
Niedawno rada nadzorcza Vivendi zwołała walne zgromadzenie akcjonariuszy na 9 grudnia. Tego dnia ma odbyć się głosowanie w sprawie wydzielenia z koncernu dwóch spółek zależnych Canal+ i Havas Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to 16 grudnia obie firmy mogą zadebiutować na giełdach.
Jeśli plany podziału zostaną zrealizowane, to Canal+ pozostanie spółką zarejestrowaną i opodatkowaną we Francji. Istnieje też możliwość, że dojdzie do wtórnego notowania Canal+ na giełdzie Johannesburgu, po finalizacji fuzji z firmą MultiChoice z Republiki Południowej Afryki. Havas ma być notowany na giełdzie Euronext w Amsterdamie, gdzie wcześniej zadebiutowała Universal Music Group.
Na giełdzie Euronext w Paryżu dostępna będzie z kolei spółka Louis Hachette Group, która skupi się na działalności wydawniczej i dystrybucyjnej. Vivendi pozostanie na giełdzie Euronext w Paryżu i skupi się na inwestycjach. W ciągu najbliższych dni spodziewane są decyzje akceptujące podział koncernu przez organy regulacyjne.
Dołącz do dyskusji: Rosną przychody Grupy Canal+