Chrome 100 sprawi duże problemy. Część internetu nie będzie dostępna?
W nadchodzącej przeglądarce Chrome w wersji 100 może pojawić się wiele trudności z otwieraniem niektórych stron internetowych. Winna jest identyfikacja przyszłego Chrome’a przez witryny za pomocą technologii Duda. Google twierdzi, że wie o problemie i pracuje nad jego rozwiązaniem.
Produkowana przez Google przeglądarka Chrome jest obecnie najpopularniejszą platformą do surfowania w internecie. Według danych Gemiusa z listopada 2021 r. w Polsce z mobilnej wersji Chrome’a korzystało ponad 44,5 proc. internautów, zaś z odmiany desktopowej – z górą 19,1 proc.
Chrome 100 oznacza kłopoty?
Obecnie najnowsza wersja Chrome’a to ta oznaczona numerem 96. Jednak wkrótce (biorąc pod uwagę tempo aktualizacji dokonywanych przez Google) można się spodziewać wydania z symbolem 100.
I tutaj, jak donosi serwis 9To5Google mogą pojawić się problemy. Nadchodzące wydanie spowoduje, że niektóre strony internetowe przestaną działać.
Zgodnie z platformą Chromium Bug Tracker witryny internetowe, o których wiadomo, że są dotknięte tym problemem, to przede wszystkim te stworzone przy użyciu rozwiązania Duda. Wszystkie te strony używają tego samego fragmentu kodu, aby sprawdzić, z jakiej wersji Chrome'a korzysta użytkownik.
Czytaj także: Cookies znikną z Chrome. Co tak naprawdę szykuje Google?
Każda strona musi wiedzieć, jakiej przeglądarki używa internauta i jak bardzo jest ona aktualna, i w związku z tym sprawdza tak zwany „ciąg agenta użytkownika”. Jest to fragment tekstu, który przeglądarka dołącza do każdego połączenia internetowego, pozwalając witrynie dowiedzieć się o sobie.
9To5Google podaje przykładowy ciąg User Agent dla Google Chrome: Mozilla/5.0 (Windows NT 10.0; Win64; x64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, jak Gecko) Chrome/96.0.4664.45 Safari/537.36
Pod koniec podanego kodu można zobaczyć, że część, która jest najistotniejsza to „Chrome/96.0.4664.45”, co daje dokładny numer wersji przeglądarki. Jednak większość twórców stron internetowych prawdopodobnie dba tylko o główny numer wersji, który w podanym przykładzie wynosi „96”.
Ponieważ ciąg User Agent jest po prostu tekstem, programiści muszą wymyślić sposób na interpretację tej informacji tak, aby odpowiadała ich potrzebom. W przypadku Dudy, programiści zdecydowali się czytać tylko dwie pierwsze cyfry po „Chrome/”. Oznacza to, że „Chrome/99” będzie oznaczało wersję 99, ale z drugiej strony „Chrome/100” będzie postrzegane jako wersja... 10.
Według ekspertów kolejnym problemem jest to, że Duda automatycznie blokuje każdą wersję Chrome poniżej wersji 40, która została wydana w 2015 r. Każda wersja przeglądarki po Chrome 99 byłaby postrzegana jako wersja 10, a więc zostanie zablokowana.
Trudno na razie powiedzieć, jaka część stron internetowych przestanie się uruchamiać w wypadku Chrome’a 100. Google potwierdza, że zdaje sobie sprawę z nadchodzących trudności i pracuje nad rozwiązaniem problemu. W grę wchodzi kilka możliwości, jedna z nich to identyfikowanie przeglądarki z numerem 100 jako wersji oznaczonej symbolem 99.
Czytaj także: Google opóźnia blokadę plików cookie w Chrome do 2023 roku
Dołącz do dyskusji: Chrome 100 sprawi duże problemy. Część internetu nie będzie dostępna?