SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duży pesymizm w polskich przedsiębiorstwach

Nastroje w firmach są nieco lepsze niż miesiąc wcześniej, ale zdecydowanie gorsze niż w analogicznym okresie przed rokiem - wynika z badania GUS.

- Jest nieznacznie lepiej niż w grudniu 2012 roku, ale nadal bardzo źle. Firmy przetwórstwa przemysłowego ciągle informują o nadmiernym poziomie zapasów wyrobów gotowych i, co ważniejsze - zapowiadają redukcję zatrudnienia. Największym problemem w przemyśle jest bowiem niedostateczny popyt na rynku krajowym, ale także koszty zatrudnienia. Wykorzystanie mocy produkcyjnych jest relatywnie wysokie (73 proc.), jednak trudno przy słabym popycie krajowym oczekiwać inwestycji wyższych od tych wynikających z potrzeb związanych z bieżącą działalnością.

Patrząc na ocenę koniunktury przez firmy przemysłowe, widać wyraźne różnice między branżami, które koncentrują sprzedaż na rynku krajowym, a tymi, które eksportują. Chemia czy produkcja maszyn i urządzeń, czyli sektory, które dużo eksportują, oceniają koniunkturę znacznie lepiej niż przedsiębiorstwa z sektorów nie związanych ściśle ze sprzedażą na rynki zagraniczne . Oznacza to, że w tym „rozdaniu” osłabienia gospodarczego problemem jest i będzie popyt krajowy, a nie popyt zewnętrzny. Nasze firmy bowiem radzą sobie na słabych przecież także rynkach (głównie) europejskich bardzo dobrze.

W zapaści znajduje się budownictwo. I tu trudno oczekiwać poprawy. Nie ma też co liczyć na nowe inwestycje w 2013 roku, ponieważ stopień wykorzystania mocy produkcyjnych jest coraz mniejszy. Natomiast największym problemem będzie tu prawdopodobnie duża skala zwolnień. Wynika to wyraźnie ze wskazania przez firmy budowlane kosztów zatrudnienia jako podstawowej bariery w prowadzeniu bieżącej działalności gospodarczej

Przyszłości obawia się także handel, gdzie też szykują się zwolnienia i rośnie poziom zapasów towarów.

Jeżeli oceny dotyczące koniunktury gospodarczej formułowane przez przedsiębiorstwa zmaterializują się, w I kwartale br. możemy się spodziewać spadku PKB w ujęciu rok do roku - komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Duży pesymizm w polskich przedsiębiorstwach

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl