Dyrektor TVP3 Poznań przeprosił osoby LGBT+ i muzułmanów. "Słowa, które nigdy padać nie powinny"
Nowy program publicystycznego „Łączymy” na antenie TVP 3 Poznań prowadzący go dyrektor Jan Józefowski rozpoczął od przeprosin: - W minionych latach padały na tej antenie słowa, które nigdy padać nie powinny – mówił szef stacji, po czym przez pół godziny rozmawiał z zaproszonymi gośćmi o sztuce dialogu i szacunku do innego zdania.
Pod koniec stycznia decyzją dyrektora TVP Tomasza Syguta dyrektorem TVP 3 Poznań został, związany już wcześniej z publiczną telewizją, Jan Józefowski (do 2016 roku pracował jako reporter i członek zespołu wydawców w TVP 3 Poznań i TVP Info). Nowy dyrektor już w pierwszym dniu pracy zapowiedział zmianę formatu publicystycznego. W kolejnych wymienił prowadzących „Teleskop” - program informacyjny stacji. Zdjął też z anteny propagandowy program publicystyczny "Lustra" i w jego miejsce uruchomił nowy, pod nazwą "Łączymy".
„Łączymy” nadawany jest od poniedziałku do piątku o godz. 18.55. W programie na żywo trwa rozmowa z gośćmi na ważne tematy społeczne. Głos zabierają też, dzwoniący do studia widzowie.
Gośćmi pierwszego odcinka byli: Zuzanna Radzik - wiceprezeska Forum Dialogu, dziennikarka, Tadeusz Zysk – z Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego, Mateusz Kaczmarek-Brzozowski z Grupy Stonweall i Marceli Kwaśniewski - mediator Europejskiego Instytutu Mediacji.
- Dziś w programie „Łączymy” rozmawiać będziemy o tym, jak dyskutować by się nie kłócić, jak wymieniać się opiniami, a nie obrażać, mamy w Polsce wiele do zrobienia z kulturą naszych sporów i najwyższy czas zacząć nad nią pracować. Ale w związku z tym, że to nasz pierwszy program nowej publicystyki TVP Poznań chciałem powiedzieć coś jeszcze – zaczął pierwszy odcinek programu Józefowski.
CZYTAJ TAKŻE: Beata Mes znów w TVP3 Poznań. Pokieruje informacjami
Po czym wygłosił przeprosiny: - W minionych latach padały na tej antenie słowa, które nigdy padać nie powinny pod adresem osób LGBT+, muzułmanów czy innych, jakichkolwiek przeciwników minionej władzy, bardzo państwa za to przepraszam – powiedział dyrektor.
Przeprosiny można odnieść choćby do zdarzenia z września 2018 roku. Widzowie, podczas oglądania TVP 3 Poznań, mogli wtedy usłyszeć, że „według specjalistów u podstaw homoseksualizmu leży zaburzenie tożsamości płciowej, będące dramatem człowieka”, a „Marsz Równości to swoista promocja takich zaburzeń” oraz przytaczane przez prowadzącą „Teleskop” dziennikarkę komentarze: „wstyd być poznaniakiem, co za spedalone miasto” i „pedalskie flagi”.
TVP przeprasza za język hejtu, zwłaszcza rodzinę Pawła Adamowicza
Po zmianie władzy w Polsce to nie pierwsze przeprosiny za działania propagandowych dziennikarzy PiS, jakie padają w publicznych mediach. 13 stycznia, w piątą rocznicę zabójstwa Pawła Adamowicza, redakcja „19.30” i nowe władze Telewizji Polskiej przeprosiły za materiały w „Wiadomościach” atakujące prezydenta Gdańska.
- Żadna telewizja, żaden program informacyjny nigdy nie powinien posługiwać się językiem hejtu i nienawiści, nie może niszczyć ludzi, podsycać złych emocji w społeczeństwie. Do czego taki język prowadził, właśnie widzieliśmy - stwierdził w „19.30” prowadzący Zbigniew Łuczyński.
- Za to, co w minionych latach działo się w „Wiadomościach” TVP, w imieniu redakcji „19.30” i obecnych władz Telewizji Polskiej przepraszamy, zwłaszcza bliskich pana prezydenta Pawła Adamowicza - dodawał.
TVP Info przeprasza osoby LGBT+. „To nie ideologia”
W niedzielę 11 lutego po godz. 21.30 Wojciech Szeląg rozmawiał w TVP Info z Mają Heban i Bartem Staszewskim - aktywistami działającymi na rzecz osób nieheteronormatywnych. Przed rozpoczęciem właściwej rozmowy dziennikarz wygłosił krótkie oświadczenie. - Przez długie lata w Polsce pod adresem wielu osób padały haniebne słowa, tylko dlatego że osoby te postanowiły same decydować o tym, za kogo się uważają i kogo kochają - stwierdził.
- Osoby LGBT+ to nie ideologia, ale ludzie: konkretne imiona, twarze, bliscy i przyjaciele. Wszystkie te osoby powinny dziś usłyszeć słowo „przepraszam” właśnie z tego miejsca - dodał, po czym powiedział do swoich gości: „Przepraszam”.
Po programie Bart Staszewski przyznał na platformie X, że był wzruszony. - Przeprosiny to ważna część pogodzenia się. To Polska, o jaką walczyłem… Dziękuję… - zaznaczył.
Today, first time in Polish TV, after 8 years of right-wing government, the LGBT+ activists appeared in live broadcast. I was seating there and heard journalist shaking voice. He made an apology after years of portraying LGBT-people a threat to Polish nation in the same studio.… pic.twitter.com/kOjzKrRHPf
— Bart Staszewski (@BartStaszewski) February 11, 2024
Radio Szczecin przeprasza posłankę Magdalenę Filiks i jej rodzinę
22 stycznia na stronie internetowej Radia Szczecin pojawił się komunikat: “Radio Szczecin przeprasza poseł Magdalenę Filiks i jej rodzinę”. Podpisał go likwidator szczecińskiej rozgłośni, Robert Murawski. - W świetle ostatnich doniesień medialnych dotyczących potencjalnego wpływu Radia Szczecin na tragedię, która dotknęła Panią Posłankę Magdalenę Filiks i jej rodzinę, pomimo informacji przekazanej medialnie przez rzeczniczkę KRRiT, co do podjęcia decyzji o nieukaraniu Radia Szczecin za audycje i publikacje z grudnia 2022 roku, przepraszamy Panią Posłankę Magdalenę Filiks i jej rodzinę, wyrażając jednocześnie głębokie ubolewanie nad nieszczęściem jakie ich spotkało - czytamy w komunikacie.
- Przeprosiny te składamy niezależnie od dalszych ustaleń dotyczących tego czy i ewentualnie w jakim zakresie osoby pracujące w Radiu Szczecin w jakikolwiek sposób mogły przyczynić się do tego dramatycznego w skutkach zdarzenia – podkreślił Murawski.
CZYTAJ TAKŻE: „Teleskop” TVP3 Poznań w nowej odsłonie
Dołącz do dyskusji: Dyrektor TVP3 Poznań przeprosił osoby LGBT+ i muzułmanów. "Słowa, które nigdy padać nie powinny"