SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

EBU zaniepokojone ryzykiem upolitycznienia mediów w Polsce. Prowadzi dialog w sprawie Trójki

Zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego napisał list otwarty do Europejskiej Unii Nadawców w sprawie "zabrania głosu w obronie niezależnego i bezstronnego dziennikarstwa w mediach publicznych w Polsce". - EBU wspiera niezależność mediów publicznych i wzywa rządy, by tworzyły warunki do poszanowania tej niezależności - odpowiedział dyrektor generalny organizacji Noel Curran.

W liście otwartym do władz Europejskiej Unii Nadawców Stowarzyszenie Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego zwróciło się z prośbą o „zabranie głosu w obronie niezależnego i bezstronnego dziennikarstwa w mediach publicznych w Polsce".

W liście organizacja oceniła, że od końca 2015 roku, od kiedy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość, „rząd przejął bezpośrednią kontrolę nad stanowiskami kierownictwa wyższego szczebla w telewizji publicznej i radiu publicznym, co spowodowało reakcję Europejskiej Unii Nadawców, ostrzegając przed upolitycznieniem mediów publicznych, które są zobowiązane przez polskie prawo do zapewnienia bezstronności zasięg wiadomości i bieżących wydarzeń”. - Po przejęciu nastąpiło zwolnienie, rezygnacja i przeniesienie ponad 300 dziennikarzy w mediach publicznych oraz ich zastąpienie przez zwolenników nowego rządu. My, zarząd Stowarzyszenia Dziennikarzy i Autorzy Radia Publicznego reprezentujemy tych, którym udało się pozostać w mediach publicznych i którzy pozostają aktywnie zaangażowani w podstawowe zasady publicznego nadawania - podkreśliło stowarzyszenie w swoim liście.

Dodano, że „niedawno publiczna debata na temat roli mediów publicznych wybuchła na nowo, kiedy oficjalnie usiłowano cenzurować emisję piosenki, która była krytyczna wobec szefa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego w publicznym radiu – Trójce”.

EBU zaniepokojone ryzykiem upolitycznienia mediów

W odpowiedzi dyrektora generalnego EBU Noela Currana można przeczytać: - Jak wskazaliście państwo w swoim liście,  publicznie wyrażaliśmy zaniepokojenie ryzykiem upolitycznienia mediów, które podważa podstawowe wartości, jakimi te media powinny się kierować i z zadowoleniem przyjmujemy inne zdecydowane głosy popierające niezależność i wolność mediów – napisał szef Europejskiej Unii Nadawców.

Dodał, że prowadzi on dialog z Polskim Radiem na temat ostatnich wydarzeń w Programie III. Za pozytywny fakt uznał, że wśród kierujących zespołem Trójki znalazł się jeden z członków Stowarzyszenia Dziennikarzy i Twórców Radia Publicznego - Ernest Zozuń, nowy szef redakcji aktualności Trójki.

- Uważamy, że powinniśmy omawiać wyzwania w otwartym i konstruktywnym dialogu, w którym wszystkie strony powinny być w stanie przedstawić swoje argumenty, aby znaleźć trwałe rozwiązania i zapewnić profesjonalne, wiarygodne i niezależne media publiczne, działające w interesie obywateli. Ufamy, że wartości społeczności EBU, takie jak uniwersalność, niezależność, różnorodność, odpowiedzialność, innowacyjność i doskonałość, będą kierować i inspirować ten dialog w sprawie misji mediów publicznych w Polsce - podkreślił szef EBU.

Poprzednio, w grudniu 2015 roku prezes EBU Jean-Paul Philippot w liście do polskiego rządu podkreślał konieczność niezależności mediów publicznych od władzy politycznej i zaznaczał, że to jedna z podstawowych zasad funkcjonowania mediów publicznych w demokratycznym społeczeństwie.

Dołącz do dyskusji: EBU zaniepokojone ryzykiem upolitycznienia mediów w Polsce. Prowadzi dialog w sprawie Trójki

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fort Trump
No i EBU namaściła „wiarygodne i niezależne” Słonneczko.
odpowiedź
User
Fort Trump
No i EBU namaściła „wiarygodne i niezależne” Słonneczko.
odpowiedź
User
EBU-SREBU
Nie będą nam w obcych językach mówili jak mamy prowadzić firmę. Jak będziemy chcieli cenzurować, pomawiać, kłamać i upolityczniać to tak zrobimy, bo racja jest po naszej stronie.
odpowiedź