SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Egipski prawnik pozywa Netflix za czarnoskórą Kleopatrę

Egipski prawnik wniósł pozew przeciwko platformie Netflix. Przeszkadza mu to, że rolę Kleopatry w nowym serialu dokumentalnym ma zagrać czarnoskóra aktorka, Adele James. Zdaniem skarżącego - stanowi zamach na egipską tożsamość.

Mahmoud al-Semary oskarżył Netflix o to, że nie tylko nadaje treści "sprzeczne z wartościami muzułmańskimi, zwłaszcza egipskimi", ale promuje "Afrocentryzm, który zagraża istnieniu egipskiej tożsamości".

W pozwie al Semary domaga się, by prokuratura generalna wszczęła kroki, w celu "zachowania egipskiej narodowej i kulturalnej tożsamości i skonsolidowania ducha przynależności do ojczyzny" - informuje portal Al Monitor. Przypomina, że nie jest to pierwszy przypadek dowodzący, że zdaniem egipskiej opinii publicznej, promowanie "czarnej historii" i sugerowanie, że starożytni Egipcjanie mieli czarną skórę, zagraża ich tożsamości.

"Twórcy serialu usiłują zawłaszczyć cywilizację faraonów"

Były minister starożytności, archeolog Zahi Hawass, uważa, że twórcy serialu usiłują zawłaszczyć cywilizację faraonów, promując pogląd, że należała ona do ludów południowej Afryki. Ta teoria, której autorem był senegalski historyk Cheikh Anta Diopk jest popularna zarówno na południu kontynentu, jak i w czarnoskórej społeczności w Stanach Zjednoczonych.

"Spór o kolor skóry Kleopatry, będący przejawem afrocentryzmu z jednej, a eurocentryzmu z drugiej strony, wpływa na przekazywane treści historyczne" - zauważa Al Monitor.

Monica Hanna, egipska archeolog twierdzi, że całe zagadnienie jest postawione na głowie. Jej zdaniem generacja młodych Egipcjan jest zafascynowana starożytnym Egiptem, którego scheda jest istotna dla ich tożsamości. "Mają skłonność do wymazywania wpływów historycznych potęg i cywilizacji, jak greko-rzymska, bizantyjska i arabska, które uważają za okupację" - mówi.

"Natomiast wyznawcy afrocentryzmu używają starożytnej historii Egiptu jako sposobu budowania tożsamości kulturowej i używają do tego koloru (skóry)". Jej zdaniem rząd w Kairze powinien doprowadzić do szerokich badań DNA starożytnych Egipcjan, które wykazałyby ich pochodzenie i różnorodność, zaś państwa afrykańskie - skupić się na przywróceniu i zaprezentowaniu światu ich własnej historii i kultury.

„Królowa Kleopatra”, to serial dokumentalny Netfliksa producentki wykonawczej Jady Pinkett Smith, który ma przybliżyć widzom dzieje wybitnych afrykańskich władczyń. Bohaterką pierwszego sezonu jest Kleopatra. W czym więc problem? Kontrowersje wzbudza już, że w inscenizacjach rolę Kleopatry odgrywa ciemnoskóra aktorka Adele James.

Netflix oskarżany jest o rewizjonizm, ponieważ w dokumencie przedstawia Kleopatrę jako ciemnoskórą królową podczas gdy badania historyczne dowodzą, że miała ona korzenie macedońsko-perskie.

Premiera serialu "Queen Cleopatra" 10 maja na Netfliksie.

Dołącz do dyskusji: Egipski prawnik pozywa Netflix za czarnoskórą Kleopatrę

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bury
Netflix przegina pale nie tylko z czarnymi ale tez gejami i lgbtq - jest to upokarzające bo Ci ludzie są traktowani jak towar
53 9
odpowiedź
User
Pankracy
Za chwilę dowiemy się, że zdaniem Netflixa Kleopatra miała w poprzek, chociaż ani Juliusz Cezar ani Marek Antoniusz nic o tym nie wspominali.
0 0
odpowiedź
User
Andyyy
brawo! Trzymam kciuki za stronę egipską w tym sporze!
38 8
odpowiedź