Facebook zatrudni 10 tys. osób. Stawia na Europę w budowaniu platformy cyfrowej metaverse
Facebook ogłosił, że stworzy 10 tys. nowych miejsc pracy dla specjalistów w Unii Europejskiej. Ma to związek z planami firmy dotyczącymi budowy metaverse (wirtualny wszechświat).
Metaverse to nowa platforma cyfrowa oparta na technologiach takich jak wirtualna i rozszerzona rzeczywistość. Żadna firma nie będzie jej właścicielem ani operatorem, a celem projektu jest zapewnienie ludziom szerokiego dostępu do nowych możliwości twórczych, społecznych i gospodarczych. Facebook zapowiada, że będzie wspierał budowę tej platformy.
Firma Marka Zuckerberga podkreśla, że "metaverse, podobnie jak internet, będzie wspólnym dokonaniem firm technologicznych, programistów, twórców i decydentów, którego kluczowymi cechami będzie otwartość i interoperacyjność".
"Europa ma ogromne znaczenie dla sukcesu Facebooka"
Teraz Facebook ogłasza, że w ciągu najbliższych pięciu lat chce stworzyć w Europie 10 tys. nowych miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów. Firma podaje, że np. Polska zajmuje obecnie piąte miejsce w rankingu najlepiej wyszkolonych specjalistów w obszarze nowych technologii opracowanym przez Harvard Business Review.
"Europa ma ogromne znaczenie dla sukcesu Facebooka, podobnie jak Facebook jest ważny dla rozwoju europejskich firm i gospodarek. Firma od dawna dostrzega też potencjał europejskich specjalistów i stawia na ich rozwój - m.in. poprzez programy grantowe na Uniwersytecie Technicznym w Monachium, otwarcie pierwszego w Europie laboratorium badań nad sztuczną inteligencją FAIR we Francji, otwarcie biura Facebook Reality Labs w Cork czy niedawne otwarcie Centrum wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw w Gdańsku we współpracy z Telus International" - czytamy w komunikacie Facebooka.
Jak podkreśla Jakub Turowski, szef zespołu ds. polityki publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, Unia Europejska odgrywa też ważną rolę w kształtowaniu zasad funkcjonowania internetu. - Europejscy decydenci wyznaczają standardy i dążą do tego, aby wartości takie jak wolność słowa, prywatność, przejrzystość i prawa jednostki były obecne w codziennym funkcjonowaniu internetu. Jako Facebook podzielamy te wartości i od lat podejmujemy działania na rzecz ich wzmacniania. Z nadzieją patrzymy też na wysiłki europejskich rządów w zapewnieniu jednolitego rynku cyfrowego oraz stabilności w międzynarodowym przesyle danych - mówi Jakub Turowski.
Problemy Facebooka
Niedawno doszło do największej w historii awarii platform Facebooka. Były niedostępne na całym świecie przez ok. sześć godzin. Menedżerowie z branży internetowej ocenili dla portalu Wirtualnemedia.pl, że to przestroga dla firm i celebrytów, że nie warto komunikacji opierać tylko na tych platformach.
W drugim kwartale br. Facebook osiągnął wzrost przychodów o 56 proc. do 29,08 mld dolarów i zysku netto z 5,18 do 10,39 mld dolarów. Koncern zaznaczył, że w drugim półroczu tempo wzrostu jego wyników może znacząco spaść.
Z należących do koncernu platform Facebook, Instagram i WhatsApp w zeszłym kwartale przynajmniej raz w miesiącu skorzystało 3,51 mld użytkowników, wobec 3,14 mld rok wcześniej. Liczba internautów korzystających z samego Facebooka zwiększyła się z 2,7 do 2,89 mld. Koncern nie podaje dokładnych danych o liczbie użytkowników Instagrama i WhatsAppa.
Dołącz do dyskusji: Facebook zatrudni 10 tys. osób. Stawia na Europę w budowaniu platformy cyfrowej metaverse