Fałszywe programy antywirusowe wyłudzają miesięcznie 34 mln dol.
Wirusy typu rogueware podszywające się pod programy ochronnewyłudzają od internautów 34 mln dolarów miesięcznie - poinformowałafirma Panda Security. Do końca podwoi się liczba różnych typów tychaplikacji.
Wirusy typu rogueware, które podszywają się pod programyochronne, każdego miesiąca atakują 35 mln komputerów, co stanowi3,5 proc. wszystkich zagrożeń - wynika z danych firmy PandaSecurity. Takie aplikacje po zainstalowaniu się w systemieprzeprowadzają automatyczne skanowanie, po czym informująużytkowników o rzekomych infekcjach, zalecając wykupienie licencjina pełne wersje fałszywych programów ochronnych. W ten sposóbcyberprzestępcy zarabiają średnio 34 miliony dolarów miesięcznie, zczego 50-90 proc. prowizji otrzymują mieszkający głównie w EuropieWschodniej dystrybutorzy tych aplikacji, a resztę ich twórcy.
Wirusy typu rogueware rozprzestrzeniają sięcoraz szybciej: tylko w drugim kwartale bieżącego roku zostałostworzonych cztery więcej nowych typów tych aplikacji niż w całymubiegłym roku. Obecnie istnieje około 200 odmian tych programów, aPanda Security szacuje, że do końca roku ich liczba się podwoi.Natomiast do końca bieżącego kwartału może pojawić się ponad 630tys. nowych próbek tych wirusów.
Specjaliści Panda Security uzasadniają, że szybkierozprzestrzenianie się programów typu rogueware wynika z tego, żenie mają one bezpośrednio szkodliwego wpływu nakomputer, więc nie są wykrywane przez systemy antywirusoweoparte na analizie behawioralnej. Aplikacje te od początkubieżącego roku są też coraz częściej rozpowszechniane zapośrednictwem serwisów społecznościowych, takich jak Facebook,Myspace, Twitter i Digg. - Rogueware jest popularny wśródcyberprzestępców dlatego, że przy jego użyciu nie muszą okradaćużytkowników sieci z ich osobistych informacji, takich jak hasłaczy numery kont, aby uzyskać materialne korzyści - argumentuje LuisCorrons, dyrektor techniczny PandaLabs.
Dołącz do dyskusji: Fałszywe programy antywirusowe wyłudzają miesięcznie 34 mln dol.