Google zapłaci 5 mld kary. Ugoda za nieprzestrzeganie prywatności użytkowników
Koncern Alphabet, do którego należy Google, w ramach ugody sądowej zawartej w Kalifornii, zapłaci 5 mld dolarów za gromadzenie danych użytkowników w przeglądarce włączanej incognito.
Grupa amerykańskich użytkowników Google Chrome wytoczyła Alphabetowi pozew zbiorowy w 2020 roku. Oskarżono koncern o zbieranie danych z przeglądarek uruchamianych w trybie incognito. Google zapewniało, że ten tryb całkowicie chroni prywatność. Było jednak inaczej – jak opisuje Reuters, gigant śledził użytkowników przez swoje narzędzia analityczne, pliki cookies i aplikacje. Nie tylko w swojej przeglądarce, ale i innych działających w trybie prywatnym.
Google naruszał prywatność użytkowników
W pozwie opisano, że Google dzięki swoim praktykom uzyskiwał dostęp do "nieskończonej skarbnicy informacji", począwszy od danych na temat preferencji zakupowych czy żywieniowych, skończywszy na "potencjalnie zawstydzających rzeczach”.
Wcześniejsze próby porozumienia z prawnikami Google spełzały na niczym. Ugodę udało się zawrzeć na ostatniej prostej negocjacji, dzięki czemu rozpatrujący sprawę sąd okręgowy w Oakland w Kalifornii zawiesił rozprawę wyznaczoną na 5 lutego 2024 r. Treść ugody ma zostać podpisana przez strony najpóźniej 24 lutego 2024 r. Szczegółów porozumienia nie ujawniono.
Przychody całego Alphabetu w trzecim kwartale ub.r. wyniosły 76,69 mld dolarów, rosnąc rok do roku o 11 proc. To znacznie wyższa dynamika niż w pierwszym kwartale br. (o 3 proc. do 69,79 mld dolarów) i drugim kwartale (o 7 proc. do 74,6 mld). Zysk operacyjny koncernu zwiększył się z 17,13 do 21,34 mld dolarów, marża operacyjna - z 25 do 28 proc., a zysk netto - z 13,91 do 19,69 mld dolarów (1,55 dolara na akcję).
Dołącz do dyskusji: Google zapłaci 5 mld kary. Ugoda za nieprzestrzeganie prywatności użytkowników