HFPC skarży do KRRiT materiały „Wiadomości” o organizacjach pozarządowych. „Nierzetelne, na szkodę dobra publicznego”
Helsińska Fundacja Praw Człowieka skierowała do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na ostatnie materiały „Wiadomości” TVP1 w negatywnym świetle przedstawiające niektóre organizacje pozarządowe. - Kampania wymierzona w sektor organizacji pozarządowych jest działaniem na szkodę dobra publicznego, którego media publiczne zobowiązane są chronić - uważa HFPC.
Skarga złożona przez Helsińską Fundację Praw Człowieka dotyczy materiałów z kilku głównych wydań „Wiadomości” TVP1 z ostatniego tygodnia października o niektórych organizacjach pozarządowych. Przyczynkiem było przedstawienie przez jednego z użytkowników Twittera informacji o dotacjach, które w ostatnich latach niektóre takie organizacje dostały od władz Warszawy. Chodzi przede wszystkim o organizacje związane z byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego Jerzym Stępniem, córką obecnego prezesa TK Różą Rzeplińską oraz Zofią Komorowską, córką byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego.
Pytania pozostająhttps://t.co/j4LVyc6VIP
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) 31 października 2016
Fundacje ze specjalną rekomendacjąhttps://t.co/iOyUAgHTiH
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) 30 października 2016
Standardy III RPhttps://t.co/4tCGQKyy3K
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) 30 października 2016
Od początku listopada „Wiadomości” TVP1 kontynuują ten temat, w piątek wyemitowano kolejny materiał. - Niektóre fundacje, o których mówiliśmy ostatnio w „Wiadomościach”, bronią się przed zarzutami twierdząc, że kolejne publikacje to nieuprawniony atak. Ale analiza kolejnych dokumentów dotyczących ich finansowania i kolejnych powiązań personalnych, każe postawić kolejne pytania - czytamy w jego zapowiedzi.
Kolejne pytania o fundacjehttps://t.co/dygzzkxEFz
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) 4 listopada 2016
Materiały zostały skrytykowane przez niektórych dziennikarzy i komentatorów, zarzuty odpierali też przedstawiciele opisanych fundacji, m.in. Róża Rzeplińska. Blogerka Kataryna (prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego) i Zofia Komorowska miały pretensje do reportera „Wiadomości”, że w pierwszym materiale o tej sprawie nie pokazał wypowiedzi osoby z fundacji, o której była mowa.
- Czy zmierzamy w kierunku Rosji, która nadała fundacjom finansowanym z zagranicy status agentów? - zapytał w piątek na Twitterze Michał Szułdrzyński z „Rzeczpospolitej”. - 6 dzień maratonu o tych samych fundacjach? I nadal ani słowa, że w radzie Stoczni żona premiera Glińskiego? No coś podobnego - stwierdził Jan Kunert z Polsatu. - Prawda to, że "Wiadomości" dały radę i czwarty dzień w tygodniu obrabiają Zośkę? Nie mówcie im, że w Radzie Stoczni jest Glińska. Ta Glińska - napisała w zeszłą sobotę Kataryna.
Żartowano też z infografik, które pokazywały związki między opisywanymi fundacjami, osobami z ich władz oraz dotującymi je ministerstwami i Urzędem m.st. Warszawy.
Nie, synu, nie wszystko wyłapałem, sorry. No wiem, klasówka z WoS, wiem.
— Tomasz Skory (@TomaszSkory) 4 listopada 2016
Czekaj, spytam na TT...
Hej, ma to ktoś w PowerPoincie? Excelu? pic.twitter.com/5epNOemt73
Według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka te materiały „Wiadomości” naruszają zasady bezstronności, wyważenia i niezależności zapisane w ustawie o radiofonii i telewizji. Fundacja zwraca uwagę, że art. 21 ust. 2 pkt. 1 i 3 ustawy o radiofonii i telewizji zobowiązuje nadawcę publicznego do kierowania się w opracowaniu materiałów odpowiedzialnością za słowo oraz sprzyjania swobodnemu kształtowaniu się zróżnicowanych poglądów obywateli, a także nakłada na media publiczne obowiązek umożliwiania obywatelom i ich organizacjom wykonywanie prawa do kontroli i krytyki społecznej.
- W tym świetle dyskredytowanie działalności organizacji pozarządowych w oczach opinii publicznej, w szczególności przez media publiczne, należy uznać za próbę ich zastraszenia i ograniczenia ich działalności - ocenia w skardze HFPC.
- Kampania wymierzona w sektor organizacji pozarządowych jest działaniem na szkodę dobra publicznego, którego media publiczne zobowiązane są chronić. Materiały zostały skonstruowane w sposób mający na celu przedstawienie w negatywnym świetle działaczy społecznych oraz stanowią próbę dyskredytacji działalności czołowych polskich organizacji pozarządowych. Materiały te przedstawiają w nierzetelny sposób pracę organizacji działających na rzecz interesu publicznego i mających za zadanie monitorowanie przestrzegania praw człowieka i demokracji przez władze - wylicza w skardze Fundacja.
Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. główne wydanie „Wiadomości” TVP1 oglądało średnio 3,27 mln widzów.
Dołącz do dyskusji: HFPC skarży do KRRiT materiały „Wiadomości” o organizacjach pozarządowych. „Nierzetelne, na szkodę dobra publicznego”