Dawne satelity Polsat Box i Canal+ już bez kanałów telewizyjnych
Dwa wysłużone satelity Eutelsata, czyli Hot Bird 13B i Hot Bird 13E zaprzestały nadawania kanałów telewizyjnych, radiowych i usług transmisji danych. Wszystkie wykorzystywane transpondery zakończyły migrację na Hot Birda 13G i Hot Birda 13F. Wśród nich było pasmo używane przez polskie platformy cyfrowe Polsat Box i Canal+.
Obecnie na pozycji orbitalnej 13°E pracują tylko dwa nowe satelity: Hot Bird 13G i Hot Bird 13F. Jak informuje portal parabola.cz, Hot Bird 13B i Hot Bird 13E zostaną przeniesione na inne pozycje orbitalne, gdzie będą mogły dokończyć misje. Nie wiadomo jednak dla jakich klientów będą świadczyć usługi. Pierwszy z satelitów, wyposażony w 64 transpondery, został wyniesiony na orbitę jako Hot Bird 8 5 sierpnia 2006 roku. Drugi rozpoczął misję 11 marca 2006 roku. Przez 7 lat był jednak wykorzystywany na pozycji orbitalnej 9°E jako Eutelsat 9A. Żywotność satelity wynosi około 15 lat.
Polsat Box, Canal+ i TVN Warner Bros. Discovery z nowych satelitów
Kilka dni temu cztery transpondery Polsat Box przeszły migrację na Hot Birda 13G. Zmiana satelity jest najbardziej korzystna dla mieszkańców środkowej i wschodniej Polski, bowiem w ich przypadku jakość sygnału wzrosła najbardziej. W zależności od transpondera jest to przyrost sygnału o 2-3 dB. W Polsce zachodniej również zauważalny jest wzrost jakości, ale nie na każdym transponderze. W przypadku gorzej ustawionej anteny czy deszczu, sygnał po migracji na Hot Birda 13G powinien być bardziej stabilny.
Część użytkowników twierdzi, że po zmianie satelity, ich obraz zaczął się przycinać. W takich sytuacjach pomoc techniczna Polsat Box zaleca wykonać korektę ustawienia anteny, azymutu i konwertera. W znacznie gorszej sytuacji są Polacy, którzy mieszkają w dalszych krajach Europy, takich jak Hiszpania czy Portugalia albo na Bliskim Wschodzie. Po migracji odbiór niektórych transponderów Polsat Box może być bardzo trudny, a czasami nawet niemożliwy. Platformy cyfrowe świadczą jednak usługi wyłącznie na terytorium Polski. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej, serwisy streamingowe muszą być czasowo dostępne podczas wizyt klientów w innych państwach UE.
Na nowego Hot Birda 13F przeszły z kolei m.in. transpondery TVN Warner Bros. Discovery, z kanałami Travelxp 4K, Museum TV 4K, MyZen TV 4K, Love Nature 4K, a także z polskimi wersjami stacji BBC. Pod koniec maja zmiany objęły m.in. inne transpondery Canal+ Polska, Polsat Box. Przeniesiono je na Hot Birda 13G. Migrację na kilka miesięcy zawieszono, bo Hot Bird 13F realizował usługi dla niemieckiej agencji kosmicznej DRL na pozycji orbitalnej 0,5°E, co przyniosło Eutelsatowi 14 mln euro. Zmiany wdrażano w godzinach nocnych, kiedy mogło dojść do krótkotrwałych przerw w odbiorze.
Dołącz do dyskusji: Dawne satelity Polsat Box i Canal+ już bez kanałów telewizyjnych
Atrykuł bardzo słaby mało istonych informacji