Stacja grupy TVN z przedłużoną koncesją. KRRiT dalej analizuje nadawcę
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała spółce TVN na dalsze 10 lat koncesję na emisję satelitarną kanału HGTV. Zaznaczyła, że dalej analizuje strukturę własnościową nadawcy.
Obecna koncesja satelitarna HGTV wygasa 26 czerwca br.
W komunikacie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji stwierdziła, że "udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego lub telewizyjnego na kolejny okres, zgodnie z art. 35a ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (dalej: urt) jest poprzedzone analizą przesłanek z art. 38 ust. 1 i 2 art."
- Przedmiotem analizy KRRiT jest również ocena spełnienia wymogów z art. 35 urt przez podmiot posiadający lub ubiegający się o udzielenie koncesji. Jednocześnie podkreślenia wymaga, iż powyższe okoliczności podlegają ocenie i badaniu także w toku wykonywania koncesji. Zatem ustalenie nowych istotnych okoliczności, mających znaczenie z punktu widzenia ww. przepisów, w toku wykonywania koncesji może skutkować podjęciem odpowiednich postępowań, zgodnie z ww. przepisami - dodano.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Jednocześnie KRRiT poinformowała, że "w dalszym ciągu prowadzi prace w związku z analizą struktury własnościowej spółki TVN, która od 8 kwietnia 2022 r. należy do amerykańskiego koncernu Warner Bros. Discovery, powstałego w wyniku fuzji spółek WarnerMedia i Discovery". Wyjaśniono, że "prowadzone w tej sprawie postepowanie ma na celu zbadanie zgodności składu kapitałowego TVN S.A. z przepisami prawa medialnego".
HGTV to pierwszy kanał należący do TVN Warner Bros. Discovery, którego koncesję przedłużył obecny skład Krajowej Rady, powołany jesienią ub.r. Poprzedni skład podejmował takie decyzje na kilka dni przed wygaśnięciem koncesji - tak było we wrześniu 2021 roku z koncesją satelitarną TVN24 i na początku ub.r. z naziemną koncesją TVN7.
KRRiT zleciła monitoring HGTV
Wniosek TVN o przedłużenie koncesji HGTV wpłynął do Krajowej Rady 22 czerwca ub.r. Jesienią rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska informowała, że decyzja w sprawie koncesji zapadnie na jednym z najbliższych posiedzeń. Tak się jednak nie stało. Później w Radzie można było usłyszeć, że do głosowania dojdzie jeszcze w styczniu.
Za to pod koniec roku Krajowa Rada zarządziła monitoring programowy HGTV. Nie wykazał on nieprawidłowości. Prof. Kowalski, wybrany do KRRiT przez opozycyjną większość w Senacie, poinformował też, że przewodniczący Maciej Świrski wystąpił o ekspertyzę, która miała ocenić czy nie mamy do czynienia z „handlem koncesjami”. KRRiT nie informuje o wynikach tej analizy.
HGTV nadaje głównie programy o urządzeniu, wynajmowaniu i kupowaniu domów, mieszkań oraz ogrodów. W styczniu br. miała 0,31 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 0,36 proc. rok wcześniej (dane Nielsen Audience Measurement).
To stacja z portfolio Scripps Networks Interactive, poprzedniego właściciela TVN. W Polsce została uruchomiona w styczniu 2017 roku, zastepując TVN Meteo Active.
TVN od 8 lat należy do Amerykanów
Grupa TVN w amerykańskich rękach jest od połowy 2015 roku, gdy przejął ją Scripps Networks Interactive, trzy lata później przejęty przez koncern Discovery. Natomiast wiosną br. Discovery sfinalizowało warte 40 mld dolarów przejęcie WarnerMedia od koncernu telekomunikacyjnego AT&T.
Przez lata bezpośrednim właścicielem TVN była spółka Polish Television Holding zarejestrowana na lotnisku w Amsterdamie. Od połowy ub.r. nadawca należy do Discovery Communications Benelux.
W poprzedniej kadencji KRRiT twierdziła, ze TVN obchodzi ustawę o radiofonii i telewizji, dlatego zwlekała z przedłużeniem koncesji dla TVN24 i TVN7, co ostatecznie nastąpiło. Z przepisów wynika, że koncesję może otrzymać firma z siedziba w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Stacje TVN warunek ten spełniały, ale właścicielem Polish Television Holding był amerykański Discovery.
TVN pod koniec ub.r. złożył już wniosek do KRRiT o przedłużenie koncesji naziemnej swojego głównego kanału, wygasajacej 14 kwietnia 2024 roku.
Dołącz do dyskusji: Stacja grupy TVN z przedłużoną koncesją. KRRiT dalej analizuje nadawcę