UKE o MUX-4: Grupa Polsat nie skupia nadmiernie zasobów częstotliwości
Urząd Komunikacji Elektronicznej przed przedłużeniem decyzji rezerwacyjnej MUX-4 badał czy Grupa Polsat Plus „nie skupia nadmiernie zasobów częstotliwości”. Analiza UKE wykazała, że tak nie jest, chociaż związane z grupą firmy zajmują 33,33 proc. pojemności ogólnopolskich multipleksów. Taki sam udział mają stacje Telewizji Polskiej.
UKE na kilka dni przed wygaśnięciem przedłużył o 10 lat decyzję rezerwacyjną na wykorzystywanie MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej dla związanej z Grupą Polsat Plus spółki Info-TV-FM. Rezerwacja obowiązuje od 1 stycznia 2024 roku do 31 grudnia 2033 roku. Info-TV-FM musi nadawać co najmniej 16 programów radiowych lub telewizyjnych. Żaden z dostawców usług medialnych, ani podmiotów z nim powiązanych, nie może przekroczyć 50 proc. udziału programów wchodzących w skład multipleksu. Świadczenie usług ma się odbywać przez cały okres rezerwacji.
Poprzednią rezerwację UKE wydał 15 lat temu. Nie znalazły się w niej zapisy zakazujące propagowania treści dyskryminujących ze względu na orientację seksualną, poglądy polityczne czy kolor skóry, które teraz wpisano do decyzji. W 2009 kwestię dyskryminacji opisano dość ogólnie. Warunkiem rezerwacji jest wpłata 13 688 093,64 zł w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji.
UKE: Bez „rażącego naruszenia warunków rezerwacji”
UKE w decyzji rezerwacyjnej zauważył, że Info-TV-FM złożyła wniosek o jej przedłużenie na ponad rok przed wygaśnięciem dotychczasowej, a więc zgodnie z przepisami. Urząd nadmienił, że odmowa rezerwacji jest możliwa w przypadku „rażącego naruszenia warunków wykorzystywania częstotliwości określonych w ustawie, przepisach wykonawczych i decyzji o rezerwacji częstotliwości”. Pojęcie to nie zostało jednak zdefiniowane, dlatego decyzję poprzedziła analiza prawna UKE. Wykazała, że zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, jednostkowe problemy nie powinny mieć wpływ na ocenę działalności ogólnopolskiego podmiotu. Prezes UKE przyjął, że nie doszło do „rażącego naruszenia warunków” rezerwacji.
Urząd analizował też dwa stanowiska od osób fizycznych, które wpłynęły w czasie konsultacji. Wskazano w nich, że MUX-4 powinien mieć zbliżony zasięg do innych multipleksów ogólnopolskich, jest „niewłaściwie wykorzystywany”, ponieważ oferuje kodowane kanały, może przynosić straty, a „Polsat Box będzie miał niemalże monopol w telewizji naziemnej”. Zauważano, że rezerwacja całego multipleksu kosztuje mniej niż koncesja na jedno miejsce w MUX-1 (15,6 mln zł). UKE zauważył, że jego zadaniem nie jest ocenianie czy biznes jest dochodowy, a zwiększenie zasięgu nie jest przedmiotem postępowania.
UKE postanowił zbadać przesłankę „nadmiernego skupienia częstotliwości”. - W ocenie Prezesa UKE powyższą przesłankę należy zatem rozumieć w taki sposób, że nadmierne skupienie częstotliwości to sytuacja, w której jeden z podmiotów lub grupa kapitałowa, w której podmiot ten uczestniczy, znajdzie się w posiadaniu takiej ilości zasobów częstotliwości, która mogłaby zagrozić skutecznej i równoprawnej konkurencji - czytamy w decyzji rezerwacyjnej.
Urząd przeanalizował pojemność multipleksów
W ocenie wzięto pod uwagę MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4, MUX-6 i MUX-8, a pominięto multipleksy lokalne i eksperymentalne z uwagi na ograniczony zasięg. W ramach MUX-1 Grupa Polsat Plus jest nadawcą: Eska TV, Polo TV, Fokus TV, w MUX-2 emituje Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, w MUX-4 testuje Wydarzenia 24 (niedługo Polsat News Polityka) i oferuje płatny pakiet Polsat Box (Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, TVN24, TVN Turbo, TVN Style i stacje radiowe). Nie wzięto pod uwagę multipleksu eksperymentalnego BCAST, dostępnego w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu (Polsat, Nowa TV, TV Okazje, Stars.TV, EWTN Polska, TV Regionalna.pl, TV Republika).
Za pośrednictwem MUX-8 jest nadawany kanał Nowa TV, który również należy do Grupy Polsat Plus. W analizie nie został jednak wzięty pod uwagę. - Jedynym dysponentem częstotliwości w MUX-8, z zakresu 174-230 MHz o szerokości 7 MHz, na obszarze całego kraju, jest Emitel S.A., na podstawie decyzji nr DZC.WRT.5157.17.2015.37 z dnia 2 października 2015 r., ze zm., a obowiązującej do dnia 5 października 2030 r. Zatem w ramach MUX8 Emitel S.A. dysponuje całą pojemnością tego multipleksu. – wyjaśnił UKE.
UKE wyliczył, że Grupa Polsat Plus zajmuje 33,33 proc. pojemności na multipleksach, Telewizja Polska 33,33 proc., Emitel 16,67 proc. (MUX-8), Grupa TVN 6,25 proc., Telewizja Puls 4,17 proc. (TV Puls i Puls 2), Michał Winnicki Enertainment (Antena HD), Fundacja Lux Veritatis (TV Trwam), Stopklatka po 2,08 proc.
- Mając na względzie, że Grupa Polsat Plus dysponuje 24 MHz częstotliwości z 47 MHz (co stanowi 33,33 proc. sumarycznej pojemności wszystkich sześciu multipleksów) ze wszystkich poddanych analizie rezerwacji, przy czym w ramach MUX-1 i MUX-2 częstotliwości te są wykorzystywane w ramach współużytkowania, stwierdzić należy, że Grupa Polsat Plus nie skupia nadmiernie zasobów częstotliwości. W związku z tym, że odnowienie rezerwacji nie zmieni stopnia skupienia częstotliwości przez Grupę Polsat Plus, wydanie niniejszej decyzji nie spowoduje nadmiernego skupienia częstotliwości – poinformował UKE.
Kontrowersje dotyczące MUX-4
Czwarty multipleks pierwotnie miał być wykorzystywany na telefony komórkowe w standardzie DVB-H. Technologia ta nie przyjęła się, więc Info-TV-FM wystąpiła o emisję w DVB-T. W 2022 roku przy okazji migracji do DVB-T2 poinformowano klientów o wygaszeniu usługi. Sprawą zainteresował się UKE, więc latem 2022 roku zaoferowano dekoder kompatybilny z DVB-T2 i promowano usługę. Cyfrowy Polsat, ani Info-TV-FM nie zdradzają jednak jaką popularnością się cieszy.
Kilka miesięcy temu KRRiT rekomendowała, aby nie przedłużać rezerwacji dla MUX-4. Mogłyby na niego trafić kanały niekodowane, o ile znaleźliby się chętni nadawcy. - Rada chciała rozważyć inne wykorzystanie tego multipleksu. Ja również się za tym opowiadałem - mówił Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, opozycyjny członek KRRiT. Regulator zmienił zdanie w połowie listopada. - Na posiedzeniu większość, czyli wszyscy poza mną, zaproponowali jednak przewodniczącemu zajęcie odwrotnego stanowiska. Zagłosowano za przedłużeniem rozprowadzenia na MUX-4 programów przez obecnego nadawcę - Polsat z rekomendacją, nie na 15, tylko 10 lat - relacjonował prof. Kowalski.
Wątpliwości innych nadawców budziła też liczba kanałów oferowanych na MUX-4. Z jednym podmiotem i powiązanymi firmami może być związanych maksymalnie 50 proc. stacji telewizyjnych lub radiowych. Do Grupy Polsat Plus należą: Wydarzenia 24, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Polsat News, a więc 6 na 11 kanałów. Polsat tłumaczył ten fakt emisją eksperymentalną. Właściciel Grupy MWE Michał Winnicki krytykował niekodowaną emisję kanału Wydarzenia 24, który wówczas nie uzyskał jeszcze koncesji naziemnej, a odbierał rynek reklamowy innym nadawcom. Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik UKE tłumaczył wówczas, że Info-TV-FM nie ma obowiązku kodowania kanałów.
Dołącz do dyskusji: UKE o MUX-4: Grupa Polsat nie skupia nadmiernie zasobów częstotliwości
A to że przez 15 lat udowodniał że mux4 potrzebny jest mu tylko icwhlacznie do blokowania widma czestotliwosci aby w ten dpisob bronić jnteresow swojej płatnej platformy satelitarnej?
Jak bardzo trzeba być skorumpowanym i siedzieć w kieszeni Pani Zygmunta aby udawać że wszystko jest ok?