Testowy multipleks z transmisjami sportowymi w nowym standardzie DVB-I
Hiszpański nadawca publiczny RTVE i Politechnika w Madrycie nadawały pod koniec kwietnia nietypowy multipleks testowy. W jego skład wchodziły zarówno kanały naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T2), jak i skróty do internetowych stacji w nowym standardzie DVB-I. Wykorzystano transmisje z turnieju tenisowego Mutua Madrid Open.
W program pilotażowej emisji poza RTVE, były zaangażowane firmy: Cellnex Telecom, Dolby, Sapec i Televés Corporation, producent anten. Z kolei Vestel dostarczyła oprogramowanie z obsługą DVB-I do telewizorów wykorzystanych w testach. W czasie próby zaprezentowano wyszukiwanie kanałów i ich listę, która obejmowała zarówno stacje naziemne, jak i internetowe.
11 kanałów na nietypowym multipleksie
Do realizacji testów wykorzystano turniej tenisowy Mutua Madrid Open. Uczestnicy pilotażu mogli przełączać pomiędzy normalną transmisją z imprezy, którą prowadził kanał sportowy tdp HD i transmisjami siedmiu rozgrywanych jednocześnie meczów. Nadawały je kanały w standardzie DVB-I. Na specjalnym multipleksie emitowano też w DVB-T2 cztery kanały publicznego nadawcy, w tym wspomniany wcześniej tdp HD. Łącznie nadawanych było więc 11 kanałów.
Autorzy pilotażu zauważyli, że DVB-I może nie tylko łatwo zintegrować kanały naziemne z oferowanymi w sieci, ale także ułatwić dostęp do spersonalizowanych treści, pozwolić na większą interaktywność (gry telewizyjne), zapewnić dodatkową emisję niektórych produkcji w jakości 4K, umożliwić zaoferowanie materiałów wideo 360 stopni czy oglądanie kilku kanałów jednocześnie na jednym ekranie.
Program pilotażowy jest częścią działań Katedry RTVE na Politechnice w Madrycie, utworzonej w styczniu 2015 roku. W planach są już kolejne emisje próbne. Na przykład pierwszej transmisji na żywo w jakości 8K z wykorzystaniem standardu DVB-T2 oraz próby nadawania w 5G Broadcast. Emisje testowe w DVB-I są także prowadzone w Niemczech i we Włoszech. W tym drugim kraju prowadzi je koncern Mediaset byłego premiera Silvio Berlusconiego.
DVB-I w Polsce?
Rozwój technologii śledzi także Emitel, operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. - Standard DVB-I jest nowy. DVB-I to specyfikacja opisująca nowy sposób tworzenia listy programów w odbiorniku telewizyjnym, opracowana przez organizację DVB. DVB-I wygląda obiecująco, gdyż pozwala połączyć w jednym odbiorniku różne źródła sygnału w jedną kompleksową usługę dla widza - wyjaśniał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Jarosław Mroczkowski, doradca strategiczny operatora radiodyfuzji i radiotelekomunikacji Emitel.
Połączenie treści streamingowych i naziemnych jest możliwe bez DVB-I. Już dzisiaj na jednej liście kanałów są stacje nadawane w DVB-T, DVB-T2 i w HbbTV. Te ostatnie to TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP World i Perszyj. Można je oglądać na telewizorach obsługujących telewizję hybrydową (HbbTV) i podłączonych do internetu.
- Emitel oferuje podobną usługę bazująca na HbbTV. Również jesteśmy w stanie połączyć treści z DVB-T/T2 z treściami z Internetu w jedną usługę. Prowadziliśmy takie testy na jednym z multipleksów, gdzie oprócz programów odbieranych naziemnie istnieje możliwość odbierania dodatkowych przez Internet. Nie wykluczamy kolejnych testów w przyszłości - stwierdził Mroczkowski.
Dołącz do dyskusji: Testowy multipleks z transmisjami sportowymi w nowym standardzie DVB-I