TVP Seriale i TVP HD naziemnie? „Warunkiem dostępność częstotliwości”
Z przesłanego do KRRiT projektu Karty Powinności TVP wynika, że kanały TVP Seriale i TVP HD mogą być w przyszłości oferowane za darmo. - Warunkiem koniecznym do rozszerzenia oferty TVP w telewizji naziemnej jest dostępność nowych zasobów częstotliwości - informuje Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.
W piątek informowaliśmy, że po objęciu przez Mateusza Matyszkowicza funkcji prezesa Telewizji Polskiej, nadawca publiczny przesłał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nowy projekt Karty Powinności. Wynika z niego, że TVP Muzyka nie powstanie, TVP 4K po mundialu w Katarze zniknie i powróci dopiero w 2024 roku, a w 2023 roku telewizja publiczna uruchomi TeenTV.
Nie są to jedyne plany TVP odnośnie kanałów telewizyjnych. - TVP dąży także do rozszerzania, w miarę dostępnych zasobów, oferty programów rozpowszechnianych w sposób cyfrowy rozsiewczy naziemny o programy TVP Seriale, TVP HD i TVP Dokument - można przeczytać w projekcie.
TVP brakuje miejsca na multipleksach
Kanał TVP Dokument wchodzi już w skład multipleksu eksperymentalnego nadawcy publicznego. Niedawno KRRiT i Urząd Komunikacji Elektronicznej zdecydowały, że MUX-6 na stałe przypadnie Telewizji Polskiej.
Kiedy do oferty naziemnej mogą dołączyć stacje TVP HD i TVP Seriale? - Wprowadzone do Karty Powinności zapisy ujednolicają podejście do udostępniania kanałów Telewizji Polskiej w ramach poszczególnych metod dystrybucji. Warunkiem koniecznym do rozszerzenia oferty TVP w telewizji naziemnej jest dostępność nowych zasobów częstotliwości. Obecność kanałów w ofercie bezpłatnej sprawi zapewne, że operatorzy będą zainteresowani renegocjacją warunków handlowych na model maksymalizujący zasięg kanału w danej sieci - zdradza Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.
TVP HD i TVP Seriale są udostępniane odpłatnie operatorom kablowym i platformom satelitarnym. Gdyby rozpoczęły niekodowaną emisję naziemną, musiałoby dojść do renegocjacji umów z operatorami płatnej telewizji. Na to szybko się nie zanosi, ponieważ TVP brakuje miejsca na multipleksach dla nowych stacji. W drugiej połowie listopada w MUX-6 pojawi się okolicznościowy kanał TVP 4K, a nadawanie w tej jakości obrazu zajmuje znacznie więcej pasma niż w przypadku stacji HD.
Dodatkowe miejsce na multipleksach zagwarantuje TVP przejście MUX-3 (TVP1 HD, TVP2, TVP Info HD, TVP3, TVP Sport HD i TVP Historia) na standard nadawania DVB-T2/HEVC. Po marcowej decyzji UKE, nadawca publiczny może nadawać w starym standardzie DVB-T do końca 2023 roku.
MUX-5 wciąż niezagospodarowany
Telewizja Polska mogłaby teoretycznie zabiegać o rezerwację pasma przewidzianego dla MUX-5. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski proponował jednak, aby trafiło ono do stacji obecnie nadawanych w MUX-8, czyli m.in. Nowej TV, Zoom TV, telewizji Wp, Metro, TVP Kultura i TVP Kobieta. Wówczas pasmo ósmego multipleksu trafiłoby na potrzeby cyfrowego radia DAB+. UKE prowadzi analizy w sprawie tej propozycji.
Propozycja ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF i najczęściej w polaryzacji pionowej w przeciwieństwie do innych multipleksów, których emisja odbywa się w zakresie UHF i polaryzacji poziomej. Aby odbierać dostępne stacje z MUX-8, często potrzebna jest dodatkowa instalacja antenowa. Za rok na międzynarodowej konferencji może jednak zapaść decyzja, żeby po 2030 roku kolejną część pasma UHF przekazać na potrzeby operatorów telekomunikacyjnych.
Z danych Nielsena wynika, że TVP Seriale miał w ub.r. 1,47 proc. udziału w rynku telewizyjnym, a TVP HD 0,46 proc. Przed rokiem informowaliśmy, że Telewizja Polska rozważa zmianę nazwy TVP HD na TVP Relaks. W ramówce miały dominować programy podróżnicze i kulinarne. Plany te nie zostały zrealizowane. TVP HD powstał w momencie, kiedy wielu nadawców tworzyło stacje treściami w wysokiej rozdzielczości. Obecnie HD to już standard.
Dołącz do dyskusji: TVP Seriale i TVP HD naziemnie? „Warunkiem dostępność częstotliwości”
1 HD = 2 SD
Z racji abonamentu czy rekompensaty wszystkie kanały TVP powinny być dostępne naziemnie w HD, jak się nie mieści to oznaka, że już starczy!!!
Z TVP HD zrobić kanał filmowy a z TVP3 wywalić politykę i zrobić kanał promujący Polskę czyli kanał przyrodniczo, turystyczno, kulinarny + regiony.
Śmiem twierdzić, że SERIALE naziemnie miały by spokojnie 5% oglądalności.