Po godz. 21 poznamy wstępne wyniki exit poll i podział mandatów do Sejmu. Wieczór wyborczy także w social mediach
Ogólnopolska Grupa Badawcza, która podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych realizuje - obok Ipsosu - badanie exit poll poda jego wyniki ok. godz. 21. Wtedy też ma zostać podany podział mandatów do Sejmu. OGB organizuje też wieczór wyborczy w social mediach, m.in. na YouTube i TikToku.
Ogólnopolska Grupa Badawcza w najbliższą niedzielę, 15 października podczas wyborów parlamentarnych przeprowadzi badanie exit poll oraz przygotuje własny wieczór wyborczy.
W badaniu exit poll uczestniczyć będzie 700 ankieterów OGB, pracujących w 300 wybranych punktach w całym kraju. Ankieterzy w ciągu dnia zbiorą od 75 do 90 tysięcy ankiet. Dzięki temu na stronie StanPolityki.pl oraz podczas relacji w internecie zostaną zaprezentowane wyniki exit poll w 41 okręgach wyborczych wraz z podziałem mandatów, a także wstępne wyniki wyborów do Senatu.
Po zakończeniu głosowania 500 obserwatorów OGB będzie śledzić proces liczenia głosów w komisjach, a zebrane dzięki nim informacje zostaną ogłoszone w postaci Early Late Poll, czyli cząstkowych danych z komisji.
- Jest to zdecydowanie największy projekt badawczy w naszej historii, ale jesteśmy na niego bardzo dobrze przygotowani. Będzie to pierwsze tego typu badanie w Polsce, gdzie nie tylko uzyskamy wyniki ogólnopolskie, ale także szczegółowe dane w każdym okręgu wyborczym. Zapytamy też wyborców o kluczowe kwestie, które miały wpływ na ich decyzje w dniu głosowania. Wiele osób zapomina, że wybory parlamentarne to tak naprawdę osobne 41 wyborów w okręgach, a nasze badanie opiera się właśnie na tym. Mamy nadzieję, że o godzinie 21:00 podamy dokładniejszy podział mandatów do Sejmu niż konkurencyjne badanie exit poll dla stacji telewizyjnych - mówi Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.
Wieczór wyborczy w social mediach
Wieczór wyborczy OGB Pro, który rozpocznie się o godz. 20:30 w niedzielę, będzie można śledzić na żywo w mediach społecznościowych (YouTube, Facebook, TikTok oraz Twitch), a wszystkie dane będą dostępne na stronie StanPolityki.pl. Relacja z wieczoru wyborczego będzie oparta o pierwsze w Polsce narzędzie typu “Magic Wall” do prezentowania wyników wyborów. Do pobrania będzie także specjalna aplikacja “OGB Pro - Story Wall” dostępna na urządzenia mobilne z systemem iOS oraz Android.
Krótka zapowiedź tego, jak w niedzielę będzie wyglądać wieczór wyborczy OGB Pro! Link do transmisji na żywo w komentarzu poniżej! pic.twitter.com/UdwQdv63EZ
— OGB Pro (@OGB_Pro) October 13, 2023
Dane z badania Exit Poll OGB Pro opublikuje także ponad sto lokalnych portali internetowych w całym kraju, dzięki współpracy zawartej w ramach “Lokalnej Sieci Wyborczej”. Wieczór Wyborczy OGB Pro będzie można śledzić także na stronach głównych tych portali.
OGB twierdzi, że transmisja wieczoru wyborczego live na platformach społecznościowych będzie pierwszym tego typu projektem w Polsce na taką skalę. Duży nacisk będzie położony na platformy takie jak Tik Tok, który dla najmłodszych wyborców, jest dziś często jedynym źródłem informacji. Przy relacji w mediach społecznościowych OGB będzie wspierać agencja Big Data For Leaders.
- Życie polityczne w coraz większym stopniu rozgrywa się w internecie. Portal X wyznacza przecież rytm politycznych wydarzeń silniej niż gazety. Na Facebooku odbywa się większość dyskusji społeczności działaczy i sympatyków partii, a TikTok zaczyna zastępować telewizję jako źródło informacji w młodszych grupach wiekowych. Inicjatywa Internetowego Wieczoru Wyborczego OGB Pro jest naturalną odpowiedzią na potrzeby milionów osób, które politykę konsumują głównie w internecie - podkreśla Mateusz Sabat, CEO Big Data For Leaders.
Czytaj także: Co telewizje szykują na wieczór wyborczy? Holecka w TVP, Werner w TVN, Gawryluk w Polsacie
W projekt zaangażowani będą także studenci Uniwersytetu Warszawskiego pod opieką dr. Seweryna Dmowskiego z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Pomogą oni na bieżąco analizować napływające wyniki wyborów tworząc w ten sposób pierwszy w Polsce “Decision Desk”, dzięki czemu uda się wcześniej przewidzieć ostateczny wynik wyborów do Sejmu i Senatu.
Nie tylko OGB
Po raz trzeci z rzędu firma badawcza Ipsos dostarczy szacunkowych wyników głosowania w wyborach parlamentarnych. 15 października tuż po godz. 21 trzech największych nadawców telewizyjnych w Polsce: TVP, TVN i Polsat przedstawi przygotowane przez instytut wyniki badania exit poll.
Ipsos Polska po raz 13. zrealizuje badanie exit poll pokazujące szacunki dotyczące wyników głosowania Polek i Polaków w wyborach. Badanie zostanie przeprowadzone przed 900 losowo wybranymi lokalami wyborczymi. Dane będą zbierane przez ankieterów firmy Ipsos, którzy poproszą osoby, o wypełnienie krótkiej ankiety, w której znajdą się pytania o oddane w tym dniu głosy.
Na podstawie danych z ankiet, po zakończeniu ciszy wyborczej, stacje Telewizji Polskiej, Telewizji Polsat oraz TVN przedstawią szacunkowe wyniki głosowania.
Szacunki Ipsosa będą zawierały informacje o: procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju oraz podziale mandatów i frekwencji.
Będą też szacunkowe dane o referendum
Dodatkowo na zlecenie Telewizji Polskiej oraz Telewizji Polsat Ipsos dostarczy szacunkowe wyniki głosowania w referendum odbywającym się podczas wyborów parlamentarnych. Będę one zawierały informacje o frekwencji w referendum oraz procentowych rozkładach głosów „TAK” i „NIE” dla poszczególnych pytań referendalnych.
W projekcie badania exit poll weźmie udział około 1850 ankieterów oraz 50 osób w tym m.in. koordynatorów i analityków firmy Ipsos.
Ipsos w latach 2014-2020 przeprowadzał badania exit poll podczas odbywających się w tym czasie wszystkich wyborów w Polsce (wybory do Parlamentu Europejskiego 2014 i 2019, wybory samorządowe 2014 i 2018, wybory prezydenckie 2015 i 2020 oraz wybory parlamentarne 2015 i 2019).
Dołącz do dyskusji: Po godz. 21 poznamy wstępne wyniki exit poll i podział mandatów do Sejmu. Wieczór wyborczy także w social mediach