SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Japońska telewizja publiczna stawia na 8K

NHK, japońska telewizja publiczna, która oferuje transmisje wybranych wydarzeń z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, opracowała kamerę pozwalającą na nagrywanie z prędkością 240 klatek na sekundę. Może w przyszłości znaleźć zastosowanie w transmisjach sportowych.

W Polsce transmisje z Pekinu można oglądać w jakości HD (TVP i Eurosport), a także 4K za pośrednictwem Eurosportu 4K, który dociera do abonentów Polsat Box i telewizji IPTV Orange. Japoński nadawca publiczny oferuje nie tylko transmisje w 4K, ale także w 8K (pikseli w obrazie jest cztery razy więcej niż w przypadku 4K). Do końca imprezy ma być wyemitowanych 230 godzin transmisji w jakości 4K lub 8K. NHK co chwilę chwali się nowymi produkcjami w najwyższej jakości obrazu. Stacja nakręciła np. program o dziełach Pabla Picasso w Hiszpanii. Zdaniem nadawcy, nagranie jest tak dokładne, że widać pojedyncze pociągnięcia pędzlem.

Kamera m.in. do pracy w zwolnionym tempie

Teraz Japończycy chwalą się najnowszym osiągnięciem działu NHK STRL (Science & Technology Research). To kamera 8K, która może przechwytywać i nagrywać z prędkością 240 klatek na sekundę, a tym samym nadaje się do pracy w zwolnionym tempie. Firma twierdzi, że nowy system kamer przyniesie nowe wrażenia wizualne i osiągnie wyniki produkcyjne, które wcześniej nie były możliwe.

Japoński nadawca twierdzi, że kamery mogą zyskać zastosowanie głównie przy transmisjach sportowych.- Szybkie obrazowanie rejestruje więcej klatek na sekundę, dzięki czemu szybko poruszające się obiekty mogą być przedstawiane płynniej niż do tej pory. Nasze kanały BS4K i BS8K nadają z prędkością 60 klatek na sekundę, więc aby uzyskać płynne wideo w zwolnionym tempie w programie telewizyjnym (głównie dla programów sportowych), wideo musi być rejestrowane z jeszcze większą liczbą klatek na sekundę - informuje NHK STRL.

NHK dodaje, że istnieją technologie, które wykorzystują specjalistyczne kamery i inny sprzęt do wykonywania szybkiego obrazowania z prędkością nawet do 10 000 klatek/s lub więcej, ale są one ograniczone do niższej rozdzielczości i kilku sekund czasu nagrywania.

Mało treści w 4K i 8K, ale sprzedaż rośnie

Niedawno Samsung, który 3 lata temu zaoferował telewizory w 8K poinformował, że dotychczas nad Wisłą taki sprzęt zakupiło 6 tys. gospodarstw domowych. W okresie styczeń-wrzesień ub.r. ich sprzedaż wzrosła o 150 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Jak wynika z ostatnich danych firmy Samsung, za okres styczeń-wrzesień ub.rl w Polsce, sprzedaż telewizorów tej firmy o wielkości 85 cali wzrosła aż siedmiokrotnie. Większość telewizorów 8K na polskim rynku kosztuje powyżej 10 tys. zł. Do inwestycji w taki sprzęt nie zachęca oferta programowa. Materiały wideo w 8K można znaleźć na platformie streamingowej YouTube. To jednak głównie nagrania z krajobrazami i dzikimi zwierzętami.

W Polsce dopiero „raczkuje” 4K, choć telewizory z nią kompatybilne można nabyć za mniej niż 1500 zł. W 4K można oglądać wybrane produkcje na Netflixie (w przypadku wykupienia najdroższego pakietu), Amazon Prime Video, Polsat Box Go, Playerze i m.in. kanały Eleven Sports 1 4K, Canal+ 4K Ultra HD, Museum 4K, Insight TV UHD, dostępne na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych. Wkrótce dołączy do nich Love Nature 4K. W 4K będą dostępne wybrane produkcje w serwisie streamingowym HBO Max, który zadebiutuje w naszym kraju 8 marca br. Inwestycje w 8K zapowiada natomiast serwis Amazon Prime Video, który dołączył do Stowarzyszenia 8K, międzynarodowej organizacji promującej nadawanie w tej jakości.

Treści nie ma więcej, bo ich emisja satelitarna jest zbyt droga. Niedawno Eutelsat na swoim blogu poruszył temat 4K. Zdaniem operatora satelitarnego 50 proc. gospodarstw domowych w USA i Europie jest gotowych na tę technologię, ale nadawcy nie chcą inwestować. Kilkanaście lat temu znacznie szybciej stacje telewizyjne przeszły ze standardowej rozdzielczości (SD) do wysokiej (HD). Najpierw w lepszej jakości obrazu były dostępne kanały filmowe i sportowe, później dokumentalne, ogólnotematyczne, muzyczne, informacyjne i dziecięce.

Dołącz do dyskusji: Japońska telewizja publiczna stawia na 8K

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Tomasz
Ciekawe wyzwanie byłoby zobaczyć Olejnik w 8K :D
odpowiedź
User
Gość
A nasz publiczny nadawca jaka technologię opracował?
odpowiedź
User
anonim
Ciekawe wyzwanie byłoby zobaczyć Olejnik w 8K


Wyż przystać, bo zwymiotować idzie.
odpowiedź