Polscy operatorzy wychodzą z sieci 3G. T-Mobile zacznie w 2021 roku
Od 2021 roku zaczniemy wycofywać się z sieci w standardzie 3G - zapowiada T-Mobile Polska. Telekom zakłada, że proces zakończy się w roku 2023. Zamknięcie 3G ma w założeniach zwolnić częstotliwości, które zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju sieci LTE i 5G.
Obecnie najwięksi polscy operatorzy komórkowi są skupieni głównie na rozwoju własnej infrastruktury oraz przygotowaniu jej do szerokiego wprowadzenia w naszym kraju sieci 5G.
Jednocześnie jednak telekomy zamierzają stopniowo zmieniać swoje portfolio usług od strony technologicznej i zapowiadają rezygnację z sieci 3G, która pojawiła się na rynku niemal 20 lat temu.
Plany wyłączenia sieci 3G zapowiedział już Plus, z kolei Play przewiduje wyłączenie tych nadajników w okresie nadchodzących siedmiu lat. Obecnie jedynie T-Mobile Polska zdradził bliższe szczegóły w tym zakresie.
Czytaj także: T-Mobile z programem regeneracji smartfonów. Wybrane modele iPhone’ów dostępne za złotówkę
T-Mobile: Koniec 3G w 2023 roku
W dokumencie skierowanym do redakcji Wirtualnemedia.pl T-Mobile zapowiada, że przygotowania do wyłączenia 3G rozpoczną się na początku 2021 r.
Operator podkreśla, że ostateczna data wyłączenia sieci 3G w T-Mobile będzie zależała od tempa, w jakim klienci korzystający teraz głównie z 3G zaczną korzystać z nowszych technologii. W rezultacie ruch głosowy i transmisji danych zniknie z tej warstwy sieci. T-Mobile spodziewa się wyłączenia 3G w 2023 r.
T-Mobile podaje, że obecnie technologia LTE odpowiada za około 95 proc. wszystkich danych przesyłanych w jego sieci. Dwie najbardziej przestarzałe technologie (2G i 3G) służą przede wszystkim do obsługi połączeń głosowych i odpowiadają za około 5 proc. całej transmisji danych w T-Mobile. Udział ten stale spada dzięki rosnącemu nasyceniu sieci urządzeniami LTE jak i VoLTE. Telekom zastrzega przy tym, że utrzyma technologię 2G i będzie ją obsługiwać głównie na potrzeby technologii M2M (internet rzeczy).
Operator wyjaśnia, że wyłączenie sieci 3G pozwoli na zachowanie wszystkich oferowanych przez T-Mobile usług przy lepszym wykorzystaniu zasobów rzadkich, jakimi są częstotliwości i przeznaczeniu ich na chętniej wykorzystywane przez klientów technologie LTE i 5G. Oznaczać to będzie większą pojemność sieci, czego efektem mogą być wyższe średnie prędkości przesyłania danych.
Czytaj także: T-Mobile i Samsung ruszają z testami 5G w Pruszczu Gdańskim. W tle dywersyfikacja dostawców sprzętu
T-Mobile zaznacza, że równie ważna jak gotowość operatora do wyłączenia technologii 3G jest gotowość klientów. Dlatego telekom zamierza już w 2021 r. wdrożyć dedykowane klientom sieci programy (np. wymiany kart SIM dla klientów których karty nadal nie obsługują LTE), efektem ma być umożliwienie wszystkim użytkownikom korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań niezależnie od tego czy są klientami biznesowymi, indywidualnymi i niezależnie od wybranego rodzaju umowy - abonament, MIX czy prepaid.
Na koniec września br. T-Mobile Polska miał 11,07 mln użytkowników, o 163 tys. więcej niż rok wcześniej. Kwartalne przychody telekomu zwiększyły się rok do roku o 0,6 proc. do 1,62 mld zł, a skorygowany zysk EBITDA AL - o 2,4 proc. do 433 mln zł.
Dołącz do dyskusji: Polscy operatorzy wychodzą z sieci 3G. T-Mobile zacznie w 2021 roku