Ponad 13 mln Brytyjczyków oglądało w BBC koronację Karola III i Camilli
Uroczystość koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III i jego żony, królowej Camilli w dwóch kanałach BBC oglądało przeciętnie 13,3 mln widzów, a w szczytowych momentach - 15,1 mln.
BBC w komunikacie podało, że w jego pierwszym kanale transmisje koronacji Karola III i Camilli śledziło przeciętnie 11,9 mln osób, a w drugim kanale relacje z uroczystości oglądało 1,4 mln widzów.
W szczytowym momencie w pierwszym kanale transmisja miała 13,4 ml oglądających, a relacje w drugiej stacji przyciągnęły maksymalnie 1,7 mln osób. Na antenie BBC 1 transmisja uroczystości trwała ok. siedmiu godzin.
- Jestem dumna z wyjątkowej, specjalnej roli BBC w pokazywaniu widzom chwil o tak ogromnym znaczeniu historycznym - podkreśliła w komunikacie Charlotte Moore, chief content officer w BBC. Zaznaczyła, że nadawca będzie też relacjonował niedzielne uroczystości związane z koronacją.
👑 On @BBCOne, The Coronation of TM King Charles III and Queen Camilla was watched by a peak of 13.4 million and an average audience of 11.9 million.
— BBC Press Office (@bbcpress) May 7, 2023
👑 On @BBCTwo, a peak of 1.7 million and average of 1.4 million watched signed coverage of the day's events. pic.twitter.com/nY8LB3Nb7q
W drugiej połowie września ub.r. pogrzeb królowej Elżbiety II we wszystkich brytyjskich stacjach telewizyjnych i na ich platformach streamingowych oglądało łącznie 26,2 mln widzów.
Karol III koronowany 8 miesięcy po śmierci Elżbiety II
Koronacja króla Karola III odbyła się w sobotę w londyńskim Opactwie Westminsterskim, podczas uroczystości koronowana została również jego małżonka Camilla. Karol III królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych państw, których głową jest brytyjski monarcha, został 8 września zeszłego roku, w chwili śmierci swojej matki, Elżbiety II.
𝐓𝐡𝐞 𝐂𝐫𝐨𝐰𝐧𝐢𝐧𝐠 𝐨𝐟 𝐓𝐡𝐞 𝐊𝐢𝐧𝐠
— The Royal Family (@RoyalFamily) May 6, 2023
The Archbishop of Canterbury places St Edward’s Crown on The King’s anointed head. The clergy, congregation and choir all cry ‘God Save The King’.#Coronation pic.twitter.com/kGrV3W0bky
Nowo koronowany król Wielkiej Brytanii Karol III został intronizowany oraz przyjął przysięgę wierności od arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego oraz następcy tronu, księcia Williama.
Ta część ceremonii koronacyjnej została zmodyfikowana. W przeszłości przyklękali przed monarchą i przysięgali mu wierność wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, jednak teraz zrobił to tylko arcybiskup Canterbury w imieniu Kościoła Anglii oraz następca tronu.
Welby wezwał natomiast zgromadzonych w świątyni oraz oglądających transmisję, by dołączyli się do tej przysięgi, mówiąc: "Przysięgam, że dochowam wierności Waszej Królewskiej Mości oraz Waszym dziedzicom i następcom zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg".
𝐓𝐡𝐞 𝐂𝐫𝐨𝐰𝐧𝐢𝐧𝐠 𝐨𝐟 𝐓𝐡𝐞 𝐐𝐮𝐞𝐞𝐧
— The Royal Family (@RoyalFamily) May 6, 2023
Her Majesty is crowned with Queen Mary’s Crown. pic.twitter.com/ROa9Q2nK2t
Po uroczystości brytyjska rodzina królewska wyszła na balkon Pałacu Buckingham, aby pozdrowić zgromadzone przed nim tłumy ludzi oraz obserwować tradycyjny przelot samolotów, który jednak z powodu złej pogody został skrócony.
To, kto pojawi się na balkonie, do końca nie było wiadome, ale zgodnie z przypuszczeniami, obecni byli tylko ci członkowie rodziny królewskiej, którzy pełnią obowiązki, czyli zabrakło młodszego brata króla Karola III, księcia Andrzeja, oraz młodszego syna monarchy, księcia Harry'ego, bo obaj z różnych powodów wycofali się czynnego udziału w rodzinie.
Thank you @rafredarrows for an extraordinary finale to an extraordinary day! 🫡🇬🇧 pic.twitter.com/EGgjBRx55A
— The Royal Family (@RoyalFamily) May 6, 2023
Uroczystości na cześć Karola III także w niedzielę
W niedzielę w ciągu dnia mieszkańcy Wielkiej Brytanii zasiądą przy ustawionych na ulicach stołach, aby wspólnie świętować koronację, podobnie zresztą jak to było z okazji koronacji Elżbiety II w 1953 r. Na oficjalnej interaktywnej mapie zarejestrowanych jest prawie 4000 lunchów koronacyjnych - od Szetlandów na północy do Wysp Scilly na południowym zachodzie - ale rząd szacuje, że różnego rodzaju imprez ulicznych w weekend koronacyjny będzie ponad 50 tysięcy.
Największa z nich zapewne będzie miała miejsce w Morecambe w północno-zachodniej Anglii, gdzie mieszkańcy zamierzają pobić zeszłoroczny rekord świata, który ustanowili podczas obchodów Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II, gdy wzdłuż 1,5-killometrowej promenady nad zatoką ustawiono 900 stołów.
Gospodarzem jednego z lunchów będzie premier Rishi Sunak, który wraz z żoną przyjmie na Downing Street grupę wolontariuszy oraz uchodźców z Ukrainy.
👸🤴🇬🇧
— The Royal Family (@RoyalFamily) May 6, 2023
📷 @ChrisJack_Getty pic.twitter.com/PIWR6EB3N4
Król i królowa najprawdopodobniej na żadnym z lunchów się nie pojawią, będą natomiast inni członkowie rodziny królewskiej. Siostra króla, księżniczka Anna wraz z mężem, wiceadmirałem Timem Lawrence'em będą w Swindon, najmłodszy brat Karola III, książę Edward wraz z żoną będą w Cranleigh w hrabstwie Surrey, zaś córki innego brata, księcia Andrzeja, księżniczki Eugenia i Beatrycze będą w Windsorze.
W Windsorze od 21:00 czasu polskiego odbędzie się też dwugodzinny koncert koronacyjny, na którym wystąpią m.in. Katy Perry, Lionel Richie, Take That, Nicole Scherzinger, Olly Murs, Paloma Faith i Andrea Bocelli, a także zespół złożony z członków Royal Ballet, Royal Opera, Royal Shakespeare Company, Royal College of Music i Royal College of Art. W czasie koncertu wyświetlone zostaną też nagrane wcześniej skecze, w których wystąpią aktorzy Tom Cruise i Joan Collins, podróżnik Bear Grills, zaś piosenkarz Tom Jones będzie opowiadał mało znane fakty na temat monarchii.
Koncert będzie obserwowało 20 tys. widzów, którzy albo dostali wejściówki za zaangażowanie w działania charytatywne bądź na rzecz lokalnych społeczności, albo mieli szczęście w losowaniu. Na koncercie, który będzie transmitowany przez BBC, będą obecni członkowie rodziny królewskiej, w tym Karol III i Camilla.
Również w niedzielę wieczorem w 10 miejscach w całym kraju odbędą się specjalne pokazy świetlno-laserowe. Będą miały miejsce w Blackpool, Newcastle, Sheffield, Belfaście, Cardiff, Edynburgu oraz w ogrodzie botanicznym Eden Project w Kornwalii, zaś lokalizacja trzech pozostałych ujawniona zostanie dopiero podczas koncertu koronacyjnego.
Dołącz do dyskusji: Ponad 13 mln Brytyjczyków oglądało w BBC koronację Karola III i Camilli