SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ponad 13 mln Brytyjczyków oglądało w BBC koronację Karola III i Camilli

Uroczystość koronacji króla Wielkiej Brytanii Karola III i jego żony, królowej Camilli w dwóch kanałach BBC oglądało przeciętnie 13,3 mln widzów, a w szczytowych momentach - 15,1 mln.

BBC w komunikacie podało, że w jego pierwszym kanale transmisje koronacji Karola III i Camilli śledziło przeciętnie 11,9 mln osób, a w drugim kanale relacje z uroczystości oglądało 1,4 mln widzów.

W szczytowym momencie w pierwszym kanale transmisja miała 13,4 ml oglądających, a relacje w drugiej stacji przyciągnęły maksymalnie 1,7 mln osób. Na antenie BBC 1 transmisja uroczystości trwała ok. siedmiu godzin.

 

- Jestem dumna z wyjątkowej, specjalnej roli BBC w pokazywaniu widzom chwil o tak ogromnym znaczeniu historycznym - podkreśliła w komunikacie Charlotte Moore, chief content officer w BBC. Zaznaczyła, że nadawca będzie też relacjonował niedzielne uroczystości związane z koronacją.

W drugiej połowie września ub.r. pogrzeb królowej Elżbiety II we wszystkich brytyjskich stacjach telewizyjnych i na ich platformach streamingowych oglądało łącznie 26,2 mln widzów.

Karol III koronowany 8 miesięcy po śmierci Elżbiety II

Koronacja króla Karola III odbyła się w sobotę w londyńskim Opactwie Westminsterskim, podczas uroczystości koronowana została również jego małżonka Camilla. Karol III królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz 14 innych państw, których głową jest brytyjski monarcha, został 8 września zeszłego roku, w chwili śmierci swojej matki, Elżbiety II.

Nowo koronowany król Wielkiej Brytanii Karol III został intronizowany oraz przyjął przysięgę wierności od arcybiskupa Canterbury Justina Welby'ego oraz następcy tronu, księcia Williama.

Ta część ceremonii koronacyjnej została zmodyfikowana. W przeszłości przyklękali przed monarchą i przysięgali mu wierność wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, jednak teraz zrobił to tylko arcybiskup Canterbury w imieniu Kościoła Anglii oraz następca tronu.

Welby wezwał natomiast zgromadzonych w świątyni oraz oglądających transmisję, by dołączyli się do tej przysięgi, mówiąc: "Przysięgam, że dochowam wierności Waszej Królewskiej Mości oraz Waszym dziedzicom i następcom zgodnie z prawem. Tak mi dopomóż Bóg".

Po uroczystości brytyjska rodzina królewska wyszła na balkon Pałacu Buckingham, aby pozdrowić zgromadzone przed nim tłumy ludzi oraz obserwować tradycyjny przelot samolotów, który jednak z powodu złej pogody został skrócony.

To, kto pojawi się na balkonie, do końca nie było wiadome, ale zgodnie z przypuszczeniami, obecni byli tylko ci członkowie rodziny królewskiej, którzy pełnią obowiązki, czyli zabrakło młodszego brata króla Karola III, księcia Andrzeja, oraz młodszego syna monarchy, księcia Harry'ego, bo obaj z różnych powodów wycofali się czynnego udziału w rodzinie.

Uroczystości na cześć Karola III także w niedzielę

W niedzielę w ciągu dnia mieszkańcy Wielkiej Brytanii zasiądą przy ustawionych na ulicach stołach, aby wspólnie świętować koronację, podobnie zresztą jak to było z okazji koronacji Elżbiety II w 1953 r. Na oficjalnej interaktywnej mapie zarejestrowanych jest prawie 4000 lunchów koronacyjnych - od Szetlandów na północy do Wysp Scilly na południowym zachodzie - ale rząd szacuje, że różnego rodzaju imprez ulicznych w weekend koronacyjny będzie ponad 50 tysięcy.

Największa z nich zapewne będzie miała miejsce w Morecambe w północno-zachodniej Anglii, gdzie mieszkańcy zamierzają pobić zeszłoroczny rekord świata, który ustanowili podczas obchodów Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II, gdy wzdłuż 1,5-killometrowej promenady nad zatoką ustawiono 900 stołów.

Gospodarzem jednego z lunchów będzie premier Rishi Sunak, który wraz z żoną przyjmie na Downing Street grupę wolontariuszy oraz uchodźców z Ukrainy.

Król i królowa najprawdopodobniej na żadnym z lunchów się nie pojawią, będą natomiast inni członkowie rodziny królewskiej. Siostra króla, księżniczka Anna wraz z mężem, wiceadmirałem Timem Lawrence'em będą w Swindon, najmłodszy brat Karola III, książę Edward wraz z żoną będą w Cranleigh w hrabstwie Surrey, zaś córki innego brata, księcia Andrzeja, księżniczki Eugenia i Beatrycze będą w Windsorze.

W Windsorze od 21:00 czasu polskiego odbędzie się też dwugodzinny koncert koronacyjny, na którym wystąpią m.in. Katy Perry, Lionel Richie, Take That, Nicole Scherzinger, Olly Murs, Paloma Faith i Andrea Bocelli, a także zespół złożony z członków Royal Ballet, Royal Opera, Royal Shakespeare Company, Royal College of Music i Royal College of Art. W czasie koncertu wyświetlone zostaną też nagrane wcześniej skecze, w których wystąpią aktorzy Tom Cruise i Joan Collins, podróżnik Bear Grills, zaś piosenkarz Tom Jones będzie opowiadał mało znane fakty na temat monarchii.

Koncert będzie obserwowało 20 tys. widzów, którzy albo dostali wejściówki za zaangażowanie w działania charytatywne bądź na rzecz lokalnych społeczności, albo mieli szczęście w losowaniu. Na koncercie, który będzie transmitowany przez BBC, będą obecni członkowie rodziny królewskiej, w tym Karol III i Camilla.

Również w niedzielę wieczorem w 10 miejscach w całym kraju odbędą się specjalne pokazy świetlno-laserowe. Będą miały miejsce w Blackpool, Newcastle, Sheffield, Belfaście, Cardiff, Edynburgu oraz w ogrodzie botanicznym Eden Project w Kornwalii, zaś lokalizacja trzech pozostałych ujawniona zostanie dopiero podczas koncertu koronacyjnego.

Dołącz do dyskusji: Ponad 13 mln Brytyjczyków oglądało w BBC koronację Karola III i Camilli

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl