Wkrótce ogólnopolski multipleks DAB+. UKE odpowie KRRiT w połowie stycznia
Na jednym z najbliższych posiedzeń KRRiT zajmie się sprawą konkursu na ogólnopolski multipleks DAB+. Szef KRRiT wystąpił do prezesa UKE z propozycją nowego podziału częstotliwości cyfrowej telewizji i radia. Z naszych informacji wynika, że UKE ustosunkuje się do tego za miesiąc.
Niedawno informowaliśmy, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapowiedział wniosek do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie zmian na multipleksach naziemnej telewizji cyfrowej. Kanały telewizyjne nadawane na MUX-8 miałyby zostać przeniesione na nowy multipleks, aby zwolnić miejsce dla cyfrowego radia. Obecnie w ramach ósmego multipleksu są nadawane: TVP Kultura HD, TVP Kobieta, Metro, Zoom TV, Nowa TV i Wp. Wykorzystywane jest pasmo VHF, podczas gdy w przypadku pozostałych multipleksów naziemnej telewizji pasmo UHF. Utrudnia to odbiór telewizji, bo w przypadku wielu odbiorców konieczne jest rozbudowanie instalacji antenowej.
- Decyzja o zmianie w Polsce standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC spowodowała, że możliwe było zaplanowanie w paśmie UHF (470-694 MHz) dwóch dodatkowych ogólnokrajowych multipleksów telewizyjnych - MUX 5 i MUX 6. Stwarza to szansę na przeniesienie programów TV nadawanych w MUX 8 do nowych multipleksów, ich konwersję z SDTV do HDTV i zwolnienie tej części pasma VHF dla DAB+. W wyniku tej zamiany pasmo VHF byłoby przeznaczone wyłącznie dla cyfrowej radiofonii naziemnej, a pasmo UHF dla naziemnej telewizji cyfrowej - napisał w stanowisku KRRiT jej przewodniczący Witold Kołodziejski.
„Rola UKE jest tutaj stricte techniczna”
Wiele wskazuje na to, że prezes UKE Jacek Oko przychyli się do prośby przewodniczącego KRRiT. - 6 grudnia wpłynął do nas dokument z KRRiT. Na razie go analizujemy, więcej będziemy mogli powiedzieć pewnie w połowie stycznia. Rola UKE jest tutaj stricte techniczna - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Nadawcy kanałów telewizyjnych dostępnych na MUX-8 od początku jego działalności chcieliby ich przeniesienia do zakresu UHF, co poprawiłoby ich zasięg.
Kiedy możemy spodziewać się konkursu na ogólnopolski multipleks cyfrowego radia? - Sprawa przeznaczenia zasobów ogólnopolskiego multipleksu radiowego MUX R1 będzie w najbliższym czasie przedmiotem obrad KRRiT. Dopiero po podjęciu uchwały będzie przygotowany projekt ogłoszeń i przekazany do uzgodnienia z Prezesem UKE. Po ich uzgodnieniu z Prezesem UKE ogłoszenia zostaną opublikowane - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.
W DAB+ można obecnie słuchać głównie stacji Polskiego Radia, lokalnych i katolickich. Nadawcy komercyjni (m.in. Grupa RMF, Eurozet, Agora) od lat konsekwentnie krytykują DAB+. Przekonują, że to przestarzała technologia i powinno się postawić na cyfryzację radia w internecie. Wadą DAB+ ma być mniejszy zasięg. Sygnał albo jest albo go nie ma w przeciwieństwie do analogu, gdzie w przypadku słabszego sygnału słychać szum. Obecnie większość emisji prowadzonych jest z niewielką mocą. Kiedy DAB+ zyskałaby na popularności, to i moce zostałyby prawdopodobnie zwiększone. Kołodziejski latem przekonywał, że jeśli nadawcy komercyjni będą dalej sprzeciwiać się cyfryzacji, to po zakończeniu konkursu, miejsca na multipleksie przypadną dla nowych graczy.
Dołącz do dyskusji: Wkrótce ogólnopolski multipleks DAB+. UKE odpowie KRRiT w połowie stycznia