Grupa Stonewall zwraca uwagę na krytyczną sytuację młodzieży LGBT+ w Polsce. W kampanii Maja Heban, Monika Dubiel, Dawid Myśliwiec
W nowej kampanii społecznej "Bal" działacze Grupy Stonewall wspierają młode osoby LGBT+. Stowarzyszenie zebrało ponad 500 historii szkolnej dyskryminacji, jakiej doświadczają osoby LGBT+. W kampanię włączono także influencerów - m.in. aktywistkę Maja Heban, Monikę czy youtubera Dawida Myśliwca.
Dyskryminacja osób LGBT+ szkodzi przede wszystkim młodzieży. Alarmujące dane o kondycji psychicznej młodych osób nie spotykają się z adekwatną reakcją MEN. “Wobec bezczynności rządzących stawiamy na wspólnotę i solidarność” - informuje Grupa Stonewall, która wystartowała z kampanią ”Bal” dedykowaną młodzieży LGBT+.
Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości - sytuacja nieheteronormatywnej młodzieży w Polsce jest krytycznie zła. Trzy czwarte młodzieży szkolnej LGBT+ deklaruje, że miewa myśli samobójcze, 65 proc. doświadczyło przemocy werbalnej. Pomocy próżno szukać w szkole - aż 80 proc. nastolatków LGBT+ nie ujawnia swojej orientacji i/lub tożsamości płciowej przed nauczycielami.
Grupa Stonewall, udzielająca bezpłatnej pomocy psychologicznej osobom LGBT+, zebrała kilkaset historii szkolnej dyskryminacji i przemocy, jakich doświadczają młode osoby nieheteronormatywne.
- Zrobiliśmy to po słowach wielkopolskiego kuratora oświaty, który oświadczył, że w poznańskich szkołach nie ma dyskryminacji osób LGBT+. Opublikowaliśmy wtedy prostą ankietę, w której poprosiliśmy osoby LGBT+ o podzielenie się doświadczeniami z polskich szkół. W 24 godziny wypełniło ją ponad 500 osób. Historie były bardzo przejmujące. “Najlżejsze” dotyczyły słownych zaczepek i wyzywania. Najtrudniejsze opowiadały o latach terroru, przemocy fizycznej i seksualnej. Na pytanie o pomoc ze strony nauczycieli osoby najczęściej odpowiadały - nie było jej, lub była nieskuteczna - mówi Mateusz Sulwiński z Grupy Stonewall.
Grupa Stonewall zaprasza na "Bal"
Zebrane informacje były inspiracją do startującej kampanii “Bal”, której hasło przewodnie brzmi “Jesteśmy dobrzy w byciu razem”. Jej głównym celem jest wzmocnienie nastoletnich osób LGBT+ i wskazanie miejsc, w których można uzyskać profesjonalną pomoc.
W ramach kampanii powstała seria filmików, w których dorosłe osoby LGBT+ rozmawiają z sojusznikami. Wśród nich są m.in. modelka Julia Sobczyńska, aktywistka Maja Heban, Monika Dubiel i Mikołaj Jabłoński z VIP Team oraz youtuber Dawid Myśliwiec. Motywem przewodnim rozmów jest nadzieja - ambasadorzy akcji opowiadają o tym, jak wsparcie otoczenia zmieniło ich życie na lepsze.
Oprócz tego powstała specjalna grupa na discordzie, gdzie młode osoby LGBT+ mogą w bezpiecznej, moderowanej przestrzeni wymienić się doświadczeniami. Kulminacją kampanii będzie tytułowy Bal Stonewall online, który odbędzie się 29 maja. Wydarzenie bezpośrednio nawiązuje do popularnej w społeczności LGBT+ kultury ballroomu, która celebruje wspólnotę, różnorodność i dumę.
Wszystkie informacje o kampanii można znaleźć na stronie balstonewall.pl. Można się tam również zapisać na Bal voguingowy, w którym będą mogły wziąć udział wszystkie osoby z dostępem do internetu. Wydarzenie odbędzie się 29 maja.
- Na stronie internetowej kampanii można również znaleźć informacje o tym, gdzie szukać wsparcia, jak mądrze działać aktywistycznie czy też jak bezpiecznie dokonać coming outu. Nie wprowadzimy w kilka dni potrzebnych zmian systemowych w szkołach, ale możemy zaoferować młodym osobom chwilę dumy, solidarności i wytchnienia. Zapraszamy na Bal!” - podsumowuje Mateusz Sulwiński.
Dołącz do dyskusji: Grupa Stonewall zwraca uwagę na krytyczną sytuację młodzieży LGBT+ w Polsce. W kampanii Maja Heban, Monika Dubiel, Dawid Myśliwiec