Mariusz Walter zaszczepiony na koronawirusa. „Nie czuję się na tyle winnym, żebym rozważał, jak się powinienem zachować”
Według wPolityce.pl wśród osób zaszczepionych przeciw COVID-19 poza kolejnością w placówce Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego jest Mariusz Walter, współzałożyciel i były prezes Grupy ITI i TVN. - Nie dementuję, nie potwierdzam. Nie czuję się na tyle winnym, żebym rozważał, jak się powinienem zachować - powiedział Walter portalowi Wirtualnemedia.pl.
wPolityce.pl nie podało, skąd ma informację o tym, że Mariusz Walter został już zaszczepiony przeciw koronawirusowi. Warszawski Uniwersytet Warszawski nie ujawnia danych osób spoza personelu medycznego, które w ostatnich dniach zostały zaszczepione w jego placówce.
Ustalenia wPolityce dotyczące Mariusza Waltera skomentowano natomiast na fanpage’u facebookowym ZUM na WUM, na którym w ostatnich dniach w mocno krytycznym tonie opisywano szczepienia znanych osób w placówce uczelni. W weekend zapowiedziano, że ujawnione zostaną jeszcze dwa naziwska zaszczepionych osób, które „wstrząsną Polską”.
- Jedno z nazwisk, które do nas dotarły, a póki co nie pojawiły się w mediach, właśnie zostało potwierdzone. W świetle innych nazwisk może być ono nieco zaskakujące - napisano na fanpage’u.
Co na to Mariusz Walter? - Nie dementuję, nie potwierdzam. Nie czuję się na tyle winnym, żebym rozważał, jak się powinienem zachować - powiedział portalowi Wirtualnemedia.pl.
- Dzwoni pan akurat w dniu mojego 84. roku (Walter urodził się 4 stycznia 1937 roku - przyp.) i zaręczam panu, że jestem w na tyle trudniej sytuacji, żeby panu dawać jakiekolwiek wyjaśnienia - dodał.
Kim jest Mariusz Walter?
Mariusz Walter od pierwszej połowy lat 80. jest związany z holdingiem ITI, który założył wspólnie z Janem Wejchertem, zmarłym w 2009 roku.
W 1997 roku Grupa ITI założyła TVN, który (w międzyczasie oprócz głównej stacji uruchomiono szereg kanałów tematycznych) w 2014 roku sprzedała amerykańskiemu koncernowi Scripps Networks Interactive (ten zaś w 2018 roku został przejęty przez Discovery). Z kolei w 2012 roku TVN sprzedał Grupę Onet koncernowi Ringier Axel Springer Media. Mariusz Walter był prezesem TVN w latach 1997-2001, potem nadawcą przez kilka lat kierował jego syn Piotr.
W 2006 roku Grupa ITI uruchomiła platformę n+, której większościowy pakiet sprzedała do Canal+ w 2011 roku. Przez ponad 10 lat ITI było też właścicielem sieci kin Multikino (zbyło je w 2013 roku brytyjskiemu Vue International, a przez prawie dekadę - klubu Legia Warszawa.
Na początku zeszłej dekady Mariusz Walter wycofał się z zarządzania Grupą ITI, w 2013 roku został jej honorowym prezydentem.
Z racji posiadanych udziałów holdingu ITI Mariusz Walter był przez wiele lat na listach najbogatszych Polaków. W rankingu „Wprost” jego majątek najwyżej, na 1,2 mld zł, był wyceniany w latach 2007-2008.
Na początku 2019 r. „Forbes” majątek Mariusza Waltera oszacował na 495 mln zł, co dało ostatnie, setne miejsce w rankingu najbogatszych Polaków. W ub.r. Walter nie pojawił się już w zestawieniu.
W latach 1963-1982 Mariusz Walter pracował w Telewizji Polskiej, m.in. jako szef widowisk publicystycznych i form dokumentalnych TVP2. Współtworzył takie programy jak: „Turniej Miast” czy „Studio 2”, należał w tym okresie do PZPR.
W WUM zaszczepieni artyści, były premier i dyrektor programowy TVN
W czwartek i piątek o tym, że zostali zaszczepieni przeciw koronawirusowi w placówce WUM, poinformowali były premier, a obecnie europoseł Leszek Miller oraz aktorka i właścicielka teatrów Krystyna Janda.
W weekend ujawniono nazwiska kolejnych zaszczepionych tam osób, m.in. Krzysztofa Materny, Wiktora Zborowskiego, Andrzeja Seweryna (razem z nim zaszczepiła się jego 45-letnia córka Maria) i Magdy Umer. Wywołało to falę krytyki, także ze strony części dziennikarzy i polityków.
Większość zaszczepionych osób tłumaczyła, że zaproponowano im to tłumacząc, że będą ambasadorami kampanii promującej szczepienia. Jedynie Leszek Miller stwierdził, że nie dostał takiej oferty, a możliwość zaszczepienia się otrzymał, bo jest pacjentem tej placówki. W niedzielę o tym, że został zaszczepiony w WUM, poinformował piosenkarz i aktor Michał Bajor. Przeprosił osoby, które poczuły się tym urażone.
Wśród zaszczepionych jest też Edward Miszczak, od ponad 20 lat dyrektor programowy Grupy TVN, a od kilku lat także członek jej zarządu. - Istniała możliwość wzięcia szczepionki pod warunkiem, że stawię się w szpitalu w przeciągu godziny. Mam 65 lat i liczne choroby współistniejące. Zdecydowałem się skorzystać, będąc przekonanym, że to część akcji promującej proszczepionowej - powiedział Miszczak „Faktom” TVN.
W niedzielę wieczorem TVP Info podało, że zaszczepiona została także aktorka Anna Cieślak. Zaznaczono, że jest partnerką życiową Miszczaka.
Szczepienia poza personelem medycznym od połowy stycznia
Dopiero w następnym etapie szczepienia obejmą ludzi w wieku ponad 60 lat (w kolejności od najstarszych), a także nauczycieli, pracowników służb mundurowych oraz pensjonariuszy DPS-ów, zakładów opiekuńczo-leczniczych i innych podobnych placówek.
Szczepienia ruszyły w niedzielę 27 grudnia, do 1 stycznia zaszczepiono ponad 40 tys. osób z personelu medycznego.
Dołącz do dyskusji: Mariusz Walter zaszczepiony na koronawirusa. „Nie czuję się na tyle winnym, żebym rozważał, jak się powinienem zachować”