Microsoft przedstawia Windows 365. System operacyjny jako usługa w chmurze
Koncern Microsoft zapowiedział wprowadzenie nowej koncepcji systemu operacyjnego o nazwie Windows 365. Oprogramowanie będzie funkcjonowało w formie usługi opartej na chmurze i ma być dostępne dla użytkownika w różnych typach jego urządzeń. Początkowo Windows 365 będzie dostępny jedynie dla firm, w ofercie pojawi się 2 sierpnia 2021 roku.
Niedawno Microsoft zapowiedział wprowadzenie na rynek pod koniec 2021 r. systemu operacyjnego Windows 11, który ma być następcą Windows 10. Platforma zaoferuje zmieniony interfejs, nowości w obsłudze komunikacji, wprowadzi widżety i nowe rozwiązania dla graczy. System będzie dostępny na nowych komputerach oraz w ramach bezpłatnego uaktualnienia dla komputerów z systemem Windows 10.
Czytaj także: Michał Gołębiewski w zarządzie polskiego oddziału Microsoft. Odpowiada za sektor małych i średnich przedsiębiorstw
Windows w chmurze
Teraz, podczas konferencji Microsoft Inspire producent Windows przedstawił jego nową koncepcję o nazwie Windows 365. Według zapowiedzi Windows 365 będzie dostępny w formie usługi działającej w chmurze pozwalając na pełne korzystanie z funkcji Windows 10 lub nadchodzącego Windows 11 bez konieczności instalowania platformy w komputerze.
Usługa ma być rodzajem wirtualnego komputera dostępnego w przeglądarce internetowej, a jego stan będzie automatycznie zapisywany. Dzięki takiemu rozwiązaniu z systemu można korzystać przechodząc płynnie pomiędzy różnymi komputerami i urządzeniami.
Microsoft nie podaje na razie cen subskrypcji za korzystanie z Windows 365. Usługa ma być dostępna od 2 sierpnia 2021 r., na razie tylko dla firm. Zgodnie z zapowiedzią do wyboru będzie 12 rodzajów wirtualnych komputerów, od podstawowego z jednordzeniowym procesorem, 2 GB RAM-u i 64 GB pamięci po maszynę z 8-rdzeniowym procesorem, 32 GB RAM-u i pamięcią 512 GB.
Czytaj także: Windows 11. Można już testować nowy system Microsoftu
Microsoft zapewnia, że dzięki modelowi Secure by design i wbudowanym zasadom Zero Trust, Windows 365 zabezpiecza i przechowuje informacje w chmurze a nie na urządzeniu. Zapewnia pracownikom bezpieczeństwo i wydajność korzystania z systemu, niezależnie od tego czy są to stażyści i podwykonawcy, czy twórcy oprogramowania i inżynierowie.
Według producenta Windows 365 tworzy również nową, hybrydową kategorię komputerów osobistych zwanych Cloud PC, używając zarówno mocy chmury obliczeniowej, jak i możliwości urządzenia do zapewnienia pełnych, spersonalizowanych doświadczeń związanych z wykorzystaniem Windows.
Pozwala to użytkownikom streamować aplikacje, narzędzia, dane i ustawienia z chmury na dowolne urządzenie, z możliwością logowania i działania w momencie, kiedy połączenie z chmurą zostało zerwane, nawet przy zmianie urządzenia.
Dołącz do dyskusji: Microsoft przedstawia Windows 365. System operacyjny jako usługa w chmurze