Młodzież na TikToku bez dostępu do filtrów upiększających
Platforma TikTok zapowiedziała, że w najbliższym czasie zablokuje nastolatkom dostęp do filtrów upiększających ze względu na obawy dotyczące zdrowia psychicznego. Osobom poniżej 18. roku życia nie będzie już wolno sztucznie powiększać oczu czy ust ani wygładzać lub zmieniać kolorytu skóry.
Ograniczenia będą dotyczyć filtrów – takich jak „Bold Glamour” – które zmieniają rysy twarzy dzieci w sposób, w jaki nie może tego zrobić makijaż. Filtry komiksowe, które dodają uszy królika lub psie nosy, nie zostaną usunięte. Skuteczność ograniczeń zależeć będzie od wieku użytkowników korzystających z platformy.
Pojawiły się powszechne obawy, że filtry upiększające – niektóre dostarczane przez TikToka, inne tworzone przez użytkowników – wywierają presję na nastolatki, szczególnie dziewczęta, aby przyjęły wyidealizowany wygląd fizyczny, co z kolei ma negatywne konsekwencje emocjonalne. Niektórzy młodzi ludzie opisali, jak po użyciu filtrów odkryli, że ich prawdziwa twarz jest brzydka.
„Zapewnienie bezpieczeństwa naszej społeczności jest naszym priorytetem. Do końca 2024 r. zainwestujemy w te działania na całym świecie prawie 2 mld euro tylko w tym roku” – wyjaśniła cytowana w wydanym oświadczeniu Christine Grahn, szefowa działu polityki publicznej i relacji rządowych w Europie w TikTok.
Nowe rozwiązania jeszcze w tym roku
TikTok ogłosił również, że zaostrza swoje systemy, aby blokować użytkowników poniżej 13 roku życia na platformie, co może oznaczać, że tysiące brytyjskich dzieci zostanie usuniętych z platformy. Przed końcem roku uruchomi test nowych zautomatyzowanych systemów, które wykorzystują uczenie maszynowe do wykrywania osób oszukujących w ograniczeniach wiekowych.
Te działania wiążą się z surowszymi regulacjami dotyczącymi korzystania z mediów społecznościowych przez osoby niepełnoletnie w Wielkiej Brytanii, które mają nastąpić w nowym roku, zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie online. Platforma usuwa już 20 mln kont kwartalnie na całym świecie za bycie niepełnoletnim.
Chloe Setter, koordynatorka polityki publicznej Tik Toka w zakresie bezpieczeństwa dzieci, powiedziała: „Mamy nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli wykrywać i usuwać treści coraz szybciej”.
Osoby niesłusznie zablokowane będą mogły się odwołać. „Oczywiście może to być denerwujące dla niektórych młodych ludzi” – powiedziała Setter, ale dodała, że platforma będzie stosować „podejście stawiające bezpieczeństwo na pierwszym miejscu”.
W raporcie z grudnia ubiegłego roku Ofcom podał, że od czerwca 2022 r. do marca 2023 r. około 1 proc. łącznej miesięcznej bazy aktywnych użytkowników TikToka w Wielkiej Brytanii zostało usuniętych ze względu na niepełnoletniość.
Zobacz też: Ten kraj zakaże nastolatkom social mediów
Fala zmian w bezpieczeństwie online
Nowe „zabezpieczenia” dotyczące filtrów upiększających i weryfikacji wieku są częścią fali zmian w zakresie bezpieczeństwa online ogłaszanych przez platformy mediów społecznościowych przed wprowadzeniem w nadchodzących miesiącach surowszych przepisów, które mogą wiązać się z wysokimi grzywnami za naruszenie tych zasad.
W zeszłym tygodniu Roblox, platforma do gier z 90 milionami użytkowników dziennie, ogłosiła, że ograniczy najmłodszym użytkownikom dostęp do brutalniejszych, wulgarnych i strasznych treści na platformie. Stało się tak po ostrzeżeniach dotyczących uwodzenia dzieci, ich wykorzystywania i udostępniania nieprzyzwoitych obrazów.
Instagram, zarządzany przez Meta, uruchomił „konta nastoletnie” dla osób poniżej 18. roku życia, aby dać rodzicom większą kontrolę nad aktywnością dzieci, w tym możliwość uniemożliwienia dzieciom korzystania z aplikacji w nocy.
Dołącz do dyskusji: Młodzież na TikToku bez dostępu do filtrów upiększających