Odsłonięto mural w hołdzie dla Pawła Adamowicza. Wręczono też Gdańskie Nagrody Wolności
We wtorek na jednym z budynków w Gdańsku odsłonięto mural, powstały w hołdzie dla tragicznie zmarłego prezydenta tego miasta - Pawła Adamowicza. Wręczono także Gdańskie Nagrody Równości im. Adamowicza za rok 2020. Dostały je Adriana Dadci Smoliniec, Khedi Alieva oraz Izabela Duczyńska.
Mural powstał przy ul. Mniszki 6/7. - Równość to miłość, równość to widzenie w każdym z nas człowieka. Nawet jeżeli powiedzieliśmy sobie coś niemiłego, ważne jest, byśmy wyciągnęli do siebie rękę. Cieszmy się tym, że umiemy wcielać w życie idee, do których dążył Paweł Adamowicz- mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Tuż przed odsłonięciem muralu, ostatnie pociągnięcie pędzla, wieńczące całą pracę, wykonała Magdalena Adamowicz, wdowa po Pawle Adamowiczu wraz z córką Antoniną. - Patrząc na radosną twarz Pawła, uśmiechającą się do nas wszystkich, zarówno ja, jak i nasze córki, rodzice, brat Pawła, wszyscy jesteśmy ogromnie wzruszeni. Pytana wielokrotnie, czy powinien powstać pomnik upamiętniający go, odpowiadałam, że nie chciałabym tego. Najwspanialszym upamiętnieniem prezydenta Gdańska, wybieranego przez mieszkańców, będzie kontynuowanie i rozwój marzeń o Gdańsku, o Polsce, o Europie - mówiła Magdalena Adamowicz.
Już dziś o 17 wręczymy Gdańskie Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza 👉 https://t.co/GK6vKjJnMb w miejscu szczególnym, gdzie powatał mural przedstawiający śp. Prezydenta @gdansk pic.twitter.com/5ksm5AW79n
— Aleksandra Dulkiewicz (@Dulkiewicz_A) June 29, 2021
Praca - o wymiarach 8x15 m. - została umieszczona na szczytowej ścianie kamienicy, sąsiadującej z domem, w którym wychowywał się Paweł Adamowicz.
Tego samego dnia przyznano też Gdańskie Nagrody Równości. - Ta nagroda jest bardzo ważna, dla nagrodzonych i dla każdego z nas z osobna, ponieważ wielu z nas, bezpośrednio czy pośrednio skądś tu przyjechała. Dlatego ta nagroda, mam nadzieje pozwoli zrozumieć innym, że tym osobom, które nie mogą znaleźć spokoju we własnym domu daleko od Gdańska, należy się gościna i godne przyjęcie - mówił Piotr Adamowicz, brat Pawła Adamowicza oraz poseł na Sejm.
Statuetkę Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, dyplom oraz nagrodę pieniężną za działania w 2020 roku otrzymały: Adriana Dadci Smoliniec (polska judoczka, mistrzyni Europy i olimpijka), Khedi Alieva (ekspertka w obszarze integracji i dialogu międzykulturowego) oraz Izabela Duczyńska (radca prawna, od 2012 roku współpracująca z Fundacją Centrum Praw Kobiet i innymi organizacjami pozarządowymi).
Gdańska Nagroda Równości powstała z inspiracji Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania, powołanej przy prezydencie Pawle Adamowiczu. Pomysłodawcą Nagrody jest Tomasz Snarski, który był członkiem pierwszego składu Rady. Od 2017 roku nagrodę otrzymują osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do budowania Gdańska jako miasta otwartego, przyjaznego, gdzie każda osoba może znaleźć swój dom i czuć się bezpiecznie.
Dołącz do dyskusji: Odsłonięto mural w hołdzie dla Pawła Adamowicza. Wręczono też Gdańskie Nagrody Wolności
Fakt.
Zasiadał przecież w spółce ciepłowniczej, którą sam sprzedał. .