SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kiedy kanały z MUX-8 przejdą na HD? „Oczekujemy na wydanie decyzji przez UKE”

Ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej nieprędko zmieni standard na DVB-T2/HEVC, który pozwoli na emisję w jakości HD. Przedstawicielka Emitela, operatora MUX-8 informuje Wirtualnemedia.pl, że stosowna decyzja Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwoli dopiero na podjęcie dalszych kroków.

Jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka) Jeden z obiektów nadawczych Emitela (fot. Adrian Gąbka)

Pod koniec grudnia operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel złożył do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej MUX-8. Miałaby ona dotyczyć „zmiany warunków programowych oraz standardu emisji”. Pod koniec stycznia regulator poinformował o wszczęciu stosownego postępowania. - Wniosek jest na etapie konsultacji trwających 30 dni. Po tym czasie analizowane będą stanowiska i będzie wydana decyzja - przekazał nam Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Stosowne postępowanie UKE wszczął 22 stycznia. Wtedy ruszyły też miesięczne konsultacje w sprawie zmiany decyzji rezerwacyjnej. Zwykle po 30 dniach wyniki konsultacji są publikowane na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej i zapada decyzja. Choć minęło blisko pół roku, to w tym przypadku tak się nie stało. - Otrzymaliśmy informację, że decyzja może zapaść około 28 czerwca - mówiła w maju Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, rzeczniczka prasowa Emitela, operatora multipleksu.

Decyzja do końca miesiąca

Termin nie został dotrzymany. - Postępowanie jest w toku. Wpływ na termin zakończenia postępowania ma konieczność rozpatrzenia stanowisk wszystkich podmiotów biorących udział w postepowaniu, w omawianym przypadku stanowiska KIGEiT, które wpłynęło w ubiegłym tygodniu. Przewidujemy, że sprawa zostanie zakończona do końca lipca br. – zapewnia Wirtualnemedia.pl Wojciech Gunia z Wydziału Komunikacji UKE.

Krajowa Izby Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji zrzeszająca m.in. TVN Warner Bros. Discovery (nadawca Metro), Grupa Kino Polska (nadawca Zoom TV), Cyfrowy Polsat (właściciel nadawcy Nowej TV), nie chce pochopnych decyzji. - Zmiana standardu nadawania na MUX-8 jest procesem skomplikowanym, i może powodować problemy z odbiorem kanałów telewizyjnych po stronie odbiorców, o czym doskonale pamiętamy z ostatnio prowadzonego procesu refarmingu. W związku z powyższym uzgodnienia w sprawie zmian standardu MUX8 prowadzone będą przez zespół roboczy, który ma być powołany przez Przewodniczącego KRRiT - mówiła Wirtualnemedia.pl Barbara Uklańska, kierownik projektu w KIGEiT.

Wszystko w rękach KRRiT

Jeśli niebawem UKE zmieni decyzję rezerwacyjną MUX-8, to przejście na DVB-T2 nie nastąpi w ekspresowym tempie. - Oczekujemy na wydanie decyzji przez UKE, w naszej ocenie obecnie uzgodniona sentencja decyzji jest dobra. To nie kończy jednak formalnej ścieżki. W kolejnym kroku nadawcy będą musieli zwrócić się do KRRiT o zmiany w koncesjach a także Emitel i nadawcy muszą uzgodnić zmiany w umowach MUX-8. Oczywiście ważny jest też aspekt komunikacji zmian i w tym zakresie Emitel będzie współpracować w ramach zespołu, który zostanie powołany zgodnie z propozycją przewodniczącego KRRiT – wyjaśnia w rozmowie Wirtualnemedia.pl Sobucka z Emitela.

W skład MUX-8 wchodzą: Telewizja WP, Metro, Zoom TV, Nowa TV, ViDoc TV i TV Republika. W ciągu niespełna dwóch miesięcy trafi tam telewizja wPolsce24. - Program będzie rozpowszechniany w sygnale ogólnopolskiego multipleksu MUX-8 w standardzie DVB-T w systemie standardowej rozdzielczości - taki zapis widnieje nawet w koncesjach udzielonych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji dwóm nowym stacjom. Koncesje wymagają więc zmiany.

Emitel jest gotowy sfinansować zmianę standardu. Nadawcy nie będą więc narażeni na dodatkowe opłaty, a zyskają poprawę jakości obrazu. Mimo tego, jak wynika z informacji Wirtualnemedia.pl, regulatorzy rynku są zaskoczeni ich postawą. Spodziewali się wskazania jednoznacznych zagrożeń podczas konsultacji, które odbyły się na początku roku. Tak się jednak nie stało. Zastrzeżenia pojawiły się w kolejnych miesiącach, dlatego proces wydłużył się. Realny termin zmiany standardu MUX-8 to jesień albo koniec roku.

Problemem zmiana standardu innych multipleksów

W pierwszej połowie 2022 roku MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 miały zmienić standard na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Kilka dni przed pierwszą migracją, która nastąpiła w województwach lubuskim i dolnośląskim, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o odroczenie tego procesu w przypadku trzeciego multipleksu. Tłumaczono, że MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania, a trwa wojna na Ukrainie. Szef UKE najpierw pozwolił nadawać głównym kanałom TVP przez trzy miesiące w starym standardzie, a potem wydał decyzję, która pozwoliła nie przechodzić na DVB-T2 do końca 2023 roku.

Krajowy Instytut Mediów podawał w marcu 2022 roku, że 1,7 mln gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową nie ma telewizorów lub tunerów obsługujących nowy standard. W efekcie kilka milionów widzów, straciło dostęp do m.in. Telewizji Polsat, Super Polsatu, TV4, TV6, TVN, TVN7, TTV, Telewizji Puls, Puls 2, TV Trwam, Stoklatki i Anteny HD. Główne anteny Telewizji Polskiej nie straciły widzów przed wyborami parlamentarnymi. Nadawcy prywatni uznali to za uprzywilejowanie nadawcy publicznego i zapowiedzieli walkę o odszkodowania od Skarbu Państwa. Podliczenie strat jest możliwe od połowy grudnia 2023 roku, kiedy MUX-3 przeszedł na DVB-T2/HEVC. Szacuje się, że roszczenia mogą sięgnąć nawet 0,5 mld zł. Zmiana standardu najbardziej dotykała nadawców prywatnych w 2022 roku. Później odbiorcy naziemni stopniowo nabywali nowe sprzęty.

Niedawno po skardze Telewizji Polsat Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która pozwalała nadawać MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej w starym standardzie do końca 2023 roku. Z badania Krajowego Instytutu Mediów przeprowadzonego w październiku 2023 roku wynikało, że nieprzygotowanych na nowy standard było wówczas 266 tys. gospodarstw domowych. Z pewnością ta liczba znacząco skurczyła się po zakończeniu emisji MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia) w starym standardzie w grudniu ubiegłego roku.

Dołącz do dyskusji: Kiedy kanały z MUX-8 przejdą na HD? „Oczekujemy na wydanie decyzji przez UKE”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słaby mux
Mux8 HD czy SD jak teraz i tak pozostanie niszowym multiplexem.
Pasmo VHF wymaga innej anteny a jeszcze w polaryzacji V to już mocno komplikuje sprawę.
Anten która odbiera poprawnie UHF i pasmo VHF w pionie i poziomie jest mało.
11 12
odpowiedź
User
Zaniedbanie
Urzędnicy powinni byli to przewidzieć parę lat temu i zaplanować migrację w 2022 (razem z innymi MUXami)
22 1
odpowiedź
User
widz
Tylko w Polsce taka papierologia. Po co zapisywać standard nadawania w koncesji? Informacja o sygnale kolorowym (a nie czarno-białym) i stereo też tam jest?
20 0
odpowiedź