Pandemia zmieni niektóre nasze zachowania na dłużej. Będziemy płacić bezgotówkowo i robić zakupy online
Pandemia koronawirusa z dnia na dzień zmieniła naszą codzienność. Po miesiącu ograniczeń powoli się do nich przyzwyczajamy. 74 proc. Polaków oczekuje, że po pandemii rząd zreformuje służbę zdrowia, a 63 proc. uważa, że będziemy częściej robili zakupy przez internet.
Agencja badawcza IRCenter zapytała Polaków, które ze zmienionych zachowań w czasie pandemii koronawirusa zostaną z nami na stałe. Badani mieli ocenić, na ile zgadzają się z każdym z 19 stwierdzeń o tym, jakie będzie nasze życie za rok czy dwa.
Zdecydowana większość oczekuje zmian związanych z naszym zdrowiem. 74 proc. badanych stwierdziło, że oczekuje zreformowania służby zdrowia, a 70 proc. uważa, że będziemy bardziej dbać o zdrowie. Zdecydowana większość sądzi także, że zostaną z nami nowe przyzwyczajenia związane z płaceniem bezgotówkowo (71 proc.) i zakupami online (63 proc.).
Większość także sądzi, że okres pandemii wpłynie na większe poszanowanie relacji rodzinnych (70 proc.) i międzyludzkich (62 proc.), a także zmienią się nasze zwyczaje zakupowe – będziemy bardziej wspierać lokalne marki (58 proc.). Uważamy, że będziemy mniej podróżować po świecie (58 proc.). Wpłynie to także na nasza pracę, częściej wykonywalną zdalnie (49 proc.), także spotkania biznesowe tak się będą odbywać. Dość powszechne jest także oczekiwanie reformy szkolnictwa - liczy na to 52 proc. badanych.
Z drugiej strony niewielu Polaków oczekuje, że pandemia trwale wpłynie na ograniczenie zakupów (tylko 35 proc. respondentów) czy unikanie produktów z Chin (37 proc.), a także sprawi, iż będziemy ze znajomymi nadal spotykać się online (40 proc.). Tu raczej oczekujemy powrotu do status quo sprzed pandemii. Nieco więcej, ale nadal poniżej połowy, sądzi, że będziemy mniej podróżować po kraju (42 proc.) czy chodzić do restauracji i barów (43 proc.).
- Obecna sytuacja z Covid-19 skłania nas wszystkich do różnych refleksji i zmian postaw. Dotyczą one sfery osobistej, sfery życia codziennego, ale także sfery relacji państwo – obywatel. Świadczą o tym najwyższe wskaźniki w tych trzech sferach. Będziemy oczekiwali radykalnego zreformowania służby zdrowia oraz obowiązkowych szczepień (nie będzie przestrzeni do narracji, że antyszczepionkowcy mają swoje racje) - komentuje Michał Kot, partner w IRCenter.
- Będziemy też bardziej pragmatyczni: skoro można kupować online i bezgotówkowo, to czemu tego nie robić. Inaczej też będziemy patrzyli na swój dobrostan, zdrowie (trzeba się badać, szczepić i bardziej dbać o siebie) - dodaje analityk.
Badanie zrealizowała agencja badawcza IRCenter metodą CAWI na reprezentatywnej próbie B=1073 internautów w wieku 15+ w dniach 15-17 kwietnia br.
Dołącz do dyskusji: Pandemia zmieni niektóre nasze zachowania na dłużej. Będziemy płacić bezgotówkowo i robić zakupy online