Znany patostreamer zatrzymany przez policję, z zakazem publikowania treści w internecie
Patostreamer Daniel Z. znany na YouTubie jako Daniel Magical został zatrzymany ze swoją matką za publiczne pochwalenie przestępstwa. Wyszedł za kaucją, ale polski rząd zapowiada walkę z tego typu działalnością w sieci. Ministerstwo Cyfryzacji liczy również na pomoc użytkowników w zgłaszaniu nielegalnych treści.
Kilka dni temu toruńska policja zatrzymała Daniela Z., który w sieci znany jest pod pseudonimem Daniel Magical oraz jego matkę. Chodziło o transmisję z 13 stycznia br., kiedy oboje w trakcie 27. finału WOŚP mieli podczas live’a pochwalić atak nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Padły słowa: „niestety przeżył” oraz m.in. „niech zdycha”.
Szef MSWiA po tym wydarzeniu oraz w związku z falą komentarzy w sieci, utożsamianych z mową nienawiści zapowiedział walkę z tego typu wypowiedziami w internecie. Zatrzymano kilka osób, które groziły obecnie urzędującym prezydentom innych miast czy prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.
Ostatecznie Daniel Z. oraz jego matka wyszli za kaucją w wysokości kilku tysięcy złotych, zostali objęci dozorem policji (mają meldować się na komisariacie kilka razy w tygodniu). Za publiczne pochwalenie przestępstwa grozi im kara grzywny (w wysokości do 180 stawek dziennych) oraz kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Sprawą zajmuje się Sąd Rejonowy w Toruniu, otrzymał on również zakaz streamowania.
Jego kanał został usunięty z YouTube’a, jednak na platformie można znaleźć co najmniej kilkadziesiąt filmików, w których inni youtuberzy komentują fakt jego zatrzymania.
Nowy wiceminister cyfryzacji zapowiedział walkę z patostreamerami
Wybrany wiceministrem cyfryzacji Adam Andruszkiewicz 31 grudnia 2018 roku zapowiedział, że jego celem w resorcie będzie walka z patostreamerami. Podczas ich transmisji dochodzi do aktów przemocy, poniżania ludzi, pokazywania niedozwolonych treści i używania wulgaryzmów. W internecie cieszą się jednak niesłabnącą popularnością.
- Zminimalizujemy zjawisko patostreamingu! Odbiorcami tych patalogicznych treści są bardzo często dzieci. Chyba nikt nie chce, aby nasze dzieci wychowywały się na takich transmisjach, publicznych libacjach, pokazywaniu przemocy. Działamy! – zapowiedział wiceminister cyfryzacji.
Zminimalizujemy zjawisko patostreamingu! Odbiorcami tych patalogicznych treści są bardzo często dzieci. Chyba nikt nie chce, aby nasze dzieci wychowywały się na takich transmisjach, publicznych libacjach, pokazywaniu przemocy. Działamy 🤗 https://t.co/p90pMn2F8n
— Adam Andruszkiewicz (@Andruszkiewicz1) 18 stycznia 2019
MC: patostreamy to niebezpieczny i demoralizujący proceder
Ministerstwo Cyfryzacji przed kilkoma dniami wydało komunikat w tej sprawie, stwierdzając, że „Transmisje te zyskują ogromną popularność, choć stanowią bardzo niebezpieczny i demoralizujący proceder. Patostreamy stają się również coraz częściej źródłem zysków dla prowadzących je osób”.
Andruszkiewicz w ubiegłym tygodniu spotkał się z przedstawicielami platform internetowych takich jak Facebook czy YouTube, służbami mundurowymi, by rozmawiać o zagrożeniu wynikającym z tego typu zjawisk. Zapowiadał także kampanię edukacyjną dla młodzieży i dzieci, w których opowie o niebezpieczeństwie płynącym z video w którym prezentowana jest przemoc czy wulgaryzmy.
Stwierdził także, że zwłaszcza w świetle tragedii w Gdańsku - walka z patostreamingiem jest zczególnie ważna. W dyskusji podkreślano niepokojące zjawiska związane z internetem: bardzo niską liczbę zgłoszeń przypadków patostreamingu przez użytkowników sieci, wzrastającą falę mowy nienawiści w internecie po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz korzystanie przez streamerów z płatności alternatywnych po zablokowaniu możliwości zarabiania na streamach przez YouTube.
Pod koniec listopada ub.r. uczestnicy tzw. Okrągłego Stołu spotkali się, by rozmawiać o patostreamingu. Efektem spotkania było podpisanie deklaracji do walki z patotreściami w internecie.
Dołącz do dyskusji: Znany patostreamer zatrzymany przez policję, z zakazem publikowania treści w internecie