Plany TVP niezgodne z prawem? Będzie kontrola Inspekcji Pracy
Państwowa Inspekcja Pracy zamierza sprawdzić, czy planowane przez TVP wyprowadzenie dziennikarzy, montażystów, charakteryzatorów i grafików do firmy zewnętrznej jest zgodne z prawem.
Jak już informowaliśmy, zarząd TVP zdecydował, że jesienią br. do wyłonionej w przetargu firmy zewnętrznej przeniesionych zostanie 550 pracowników etatowych TVP: głównie dziennikarze, ale także montażyści, charakteryzatorzy i graficy. Operacja ma zachęcić pracowników do przechodzenia na samozatrudnienie i dać TVP w pierwszym roku nawet 15 mln zł oszczędności (więcej na ten temat).
Działający w TVP związek zawodowy Wizja uważa, że planowane zmiany są niezgodne z kodeksem pracy, bo do firmy zewnętrznej przeniesieni zostaną pracownicy z różnych jednostek, a nie wydzielona część zakładu wraz z majątkiem. Dlatego związkowcy zgłosili sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy. Jej przedstawiciele w piśmie do Wizji poinformowali, że w telewizji publicznej zostanie przeprowadzona kontrola.
>>> Szymon Badura na czele komisji przetargowej w TVP. Związkowcy oburzeni
- Dokonanie oceny, czy przejęcie części funkcji realizowanych obecnie w ramach spółki TVP SA (takich jak montaż, charakteryzacja, grafika, czy niektóre funkcje dziennikarskie) wraz z pracownikami przez podmiot zewnętrzny, będzie stanowić przejęcie części zakładu pracy w art. 23` k.p. wymaga przeprowadzenia czynności kontrolnych w trakcie których możliwe będzie odniesienie się do konkretnych okoliczności faktycznych rozpoznawanej sprawy - napisała w liście do Wizji Anna Martusiewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Okręgowym Inspektoracie Pracy.
Kierownictwo TVP uważa jednak, że plan nie jest sprzeczny z kodeksem pracy. - Sprawdziliśmy to dokładnie, są w tej sprawie orzeczenia m.in. Sądu Najwyższego - mówiła niedawno na konferencji Ewa Ger, dyrektor biura zarządzania zasobami ludzkimi w TVP.
Dołącz do dyskusji: Plany TVP niezgodne z prawem? Będzie kontrola Inspekcji Pracy