Prawie połowa Polaków zmęczona pandemią, 43 proc. nie ufa mediom w tej sprawie
Pod koniec września br. tylko ok. połowa Polaków deklarowała, że pandemia koronawirusa stanowi dla nas nadal zagrożenie i należy ją traktować poważnie, a wszyscy powinni stosować się do nakazu noszenia maseczek oraz utrzymywania dystansu społecznego - wynika z badania agencji Inquiry.
Powyższa postawa jest reprezentowana w szczególności przez osoby będące w grupach podwyższonego ryzyka, a więc powyżej 55. roku życia. Widać też wyraźnie, że pandemia odcisnęła większe piętno na dużych miastach niż na wsi czy w mniejszych miejscowościach.
Jednocześnie tylko 6% badanych uważa, że pandemia stanowi zagrożenie wyłącznie dla osób starszych, a młodsi mogą się nie przejmować.
43% respondentów twierdzi, że media nie informują rzetelnie o panującej sytuacji, a 48% jest już zmęczonych tematem pandemii i chciałoby móc więcej o tym nie myśleć.
Niemal 1/4 badanych to grupa sceptyków, która uważa pandemię za sztucznie wywołaną przez media panikę, na której zarabiają jedynie wielkie firmy. Takie przekonanie dominuje głównie wśród osób młodych.
Badanie pokazało także niski poziom akceptacji dla szczepionki przeciwko koronawirusowi - tylko 26% zadeklarowało, że na pewno z niej skorzysta, gdy będzie dostępna.
Niemal 40% Polaków uważa, że zamrożenie gospodarki w kwietniu i maju br. przyniosło więcej szkód niż pożytku. Jedynie 22% badanych zgadza się ze zdaniem, że uratowało to Polskę przed czarnym scenariuszem.
Badanie zostało zrealizowane przez agencję badań rynku Inquiry w dniach 22-24 września 2020 r., metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov), na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków.
Dołącz do dyskusji: Prawie połowa Polaków zmęczona pandemią, 43 proc. nie ufa mediom w tej sprawie