Sąd zatwierdził likwidację kolejnych rozgłośni Polskiego Radia
Postawienie Radia Zachód i Radia Wrocław przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w stan likwidacji zostało wpisane przez sądy do Krajowego Rejestru Sądowego. Analogiczne decyzje sądy podjęły wobec sześciu innych regionalnych rozgłośni publicznych.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podało we wtorek, że decyzję o wpisaniu do KRS postawienia Radia Zachód w stan likwidacji podjął Sąd Rejonowy w Zielonej Górze, a w przypadku Radia Wrocław - przez Sąd Rejonowy w tym mieście.
W konsekwencji pełna nazwa pierwszej spółki brzmi obecnie: Polskie Radio - Regionalna Rozgłośnia w Zielonej Górze "Radio Zachód" S.A. w likwidacji, a drugiej - Radio - Regionalna Rozgłośnia we Wrocławiu "Radio Wrocław" S.A. w likwidacji.
CZYTAJ TEŻ: Plan likwidatora dla regionalnych stacji radiowych Polskiego Radia: zbadać, wdrożyć i naprawić
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako reprezentant Skarbu Państwa posiadającego 100% akcji, informuje, że Sąd Rejonowy w Zielonej Górze wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji spółki obecnie pod firmą Polskie Radio – Regionalna Rozgłośnia w Zielonej… pic.twitter.com/xw4ZmbSikT
— Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (@kultura_gov_pl) January 16, 2024
W poniedziałek sądy zdecydowały o wpisaniu stanu likwidacji do KRS w przypadku Radia Łódź i Polskiego Radia Białystok, a w zeszłym tygodniu - w przypadku Radia Kraków, Radia dla Ciebie, Radia Gdańsk i Polskiego Radia Katowice.
Wszystkie 17 spółek zarządzających regionalnymi rozgłośniami publicznymi zostało postawionych w stan likwidacji przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego 29 grudnia. Dwa dni wcześniej minister podjął taką decyzję wobec Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
Argumentował to wetem prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy okołobudżetowej, w której zapisano możliwość przekazania do 3 mld zł spółkom mediów publicznych. Minister kultury podkreślił, że postawienie w stan likwidacji „pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania”, ponadto „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”.
Z kolei warszawski sąd rejonowy odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego zmian we władzach TVP i Polskiego Radia. Uzasadniono, że są one niezgodne z Ustawą o radiofonii i telewizji (a w przypadku TVP także ze statutem spółki) oraz wynikają z błędnej interpretacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2016 roku.
Dołącz do dyskusji: Sąd zatwierdził likwidację kolejnych rozgłośni Polskiego Radia