SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pracownik za pobyt w hotelu nie musi płacić podatku. "Bo śpi"

Nocleg pracownika w hotelu, opłacony przez pracodawcę, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu – uznał sąd administracyjny w Poznaniu. Sędziowie uznali, że pracownik śpi w hotelu ze względu na obowiązki służbowe a nie dlatego, że lubi.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Ubiegłoroczny, lipcowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego, w którym zostało zdefiniowane, jakie „inne nieodpłatne świadczenia”, przekazywane pracodawcy przez pracownika, podlegają opodatkowaniu, ma coraz większe znaczenie dla pracodawców i pracowników. Sąd administracyjny w Poznaniu uznał właśnie, odwołując się do definicji z wyroku, że opłacane przez pracodawcę noclegi pracowników w hotelach nie są przychodem podlegającym opodatkowaniu.

Jak nie ma podróży służbowej, to jest przychód
Do Sądu Administracyjnego w Poznaniu wpłynęła skarga na interpretację podatkową. Wnioskująca pytała, czy należy się rozliczać przed fiskusem z opłacanych przez firmę noclegów pracowników.

Jak wynika z opisu, firma z pracownikami zawiera umowę o pracę, w której jako miejsce pracy wpisany jest obszar kraju, wynikający z wewnętrznych decyzji spółki. To powoduje m.in., że pracownicy nie otrzymują diet, ponieważ mają właśnie tak skonstruowane umowy. Jednak często zdarza się, że pracownik musi w danym miejscu pozostać na noc, a wówczas za nocleg płaci firma (na kilka sposobów, w tym np. zwracając pracownikom wydatki za nocleg).

Spółka zapytała o to, czy opłacania pracownikom noclegu stanowi dla pracowników przychód, który należy opodatkowani. Zasugerowała, że o przychodzie nie może być mowy, jako że nie ma tutaj do czynienia z przysporzeniem majątkowym, bo noclegi dla pracowników wynikają z obowiązków służbowych, wypełnianych na rzecz firmy.

Ale w interpretacji podatkowej fiskus zakwestionował to stanowisko i uznał, że pracodawca powinien doliczać wydatki na nocleg pracowników do ich wynagrodzeń i naliczać od nich podatek. Zwłaszcza, że z podatku zwolnione są diety i inne świadczenia dla pracowników będących w podróży służbowej, tymczasem w tym przypadku nie ma mowy o wyjeździe służbowym.

Nocleg jest w interesie pracodawcy
Firma najpierw wezwała do zmiany interpretacji, a następnie skierowała sprawę do Sądu Administracyjnego. A ten w wyroku z 17 września 2015 r. (sygnatura I SA/Po 266/15) przyznał skarżącemu rację i uchylił interpretację podatkową.
W orzeczeniu WSA nawiązał do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w lipca 2014 ., w którym ten uznał, że opodatkowaniu podlegają „inne nieodpłatne świadczenia”, jeśli „zostały spełnione za jego zgodą i w jego interesie (a nie w interesie pracodawcy) i przyniosły mu korzyść w postaci powiększenia aktywów lub uniknięcia wydatku, który musiałby ponieść, a korzyść ta jest wymierna i przypisana indywidualnemu pracownikowi (nie jest dostępna w sposób ogólny dla wszystkich podmiotów)”.

I na podstawie tej definicji WSA uznał, że „skorzystanie przez pracownika ze świadczenia w postaci noclegu, nawet wykupionego przez niego samodzielnie, nie jest świadczeniem spełnionym w jego interesie, ale w interesie pracodawcy”. Dodatkowo, sędziowie zwrócili uwagę, że nocleg są w interesie firmy, nie zaś pracowników, „którzy – gdyby nie konieczność wywiązania się z obowiązków wynikających z umowy o pracę – nie mieliby powodu do ponoszenia kosztu takich noclegów”.

Kolejne interpretacje podatkowe do zmiany?
Taka decyzja WSA oraz nawiązanie sędziów do kształtującej się już po wyroku TK linii orzecznictwa oznacza, że więcej firm będzie żądało zmiany wydanych wcześniej interpretacji. Istnieje więc możliwość, że również w kwestii zwracania pieniędzy pracowników za noclegi resort finansów będzie musiał przejrzeć dotychczasowe wykładnie podatkowe i je zmienić.
 



Marek Siudaj, Tax Care

autor:
2015-10-06

Dołącz do dyskusji:

 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl