Producenci żywności przyjęli kodeks reklamy skierowanej do dzieci
Dziesięć koncernów z sektora FMCG przyjęło kodeks reklamy skierowanej do dzieci. Firmy zobowiązały się, że nie będą reklamować niezdrowych przekąsek w szkołach i mediach odbieranych przez dzieci.
Kodeks reklam żywności skierowanych do dzieci, który wprowadza Polska Federacja Producentów Żywności, zakłada, że przekazy promujące niezdrowe przekąski nie będą pojawiać się w szkołach podstawowych ani przy programach telewizyjnych oraz w czasopismach i serwisach internetowych, których większą część odbiorców stanowią dzieci poniżej 13. roku życia. Proponowane zasady zabraniają też propagowania niezdrowych nawyków żywieniowych, a także dyskredytowania znaczenia urozmaiconej i zrównoważonej diety oraz aktywności fizycznej. Ponadto w reklamach nie powinny pojawiać się zwroty typu „kup teraz” czy „musisz to mieć” ani apele do dzieci o nakłonienie rodziców do kupienia im określonego produktu.
Ograniczenia te przyjęło jak na razie dziesięć firmy z sektora FMCG: Coca Cola, Danone, Mars, Frito Lay, Kraft Foods (wraz z LU Polska), Nestle, PepsiCo, Ferrero, Unilever i Żywiec Zdrój. Jednak nie zmieni to ich strategii reklamowej, ponieważ już od 2008 roku stosują zasady zawarte w europejskim kodeksie samoregulacyjnym EU Pledge. Dzięki temu – jak wynika z monitoringu mediów przeprowadzonego przez Accenture Media Management – w ubiegłym roku w Polsce, Francji, Niemczech, Irlandii i Hiszpanii tylko 0,2 proc. reklam żywności oferowanej przez te firmy dzieciom nie spełniało powyższych wymogów.
Polska Federacja Producentów Żywności chce jednak – wspólnie z Federacją Konsumentów Polskich – promować ten kodeks, tak żeby przyjęły go inne firmy z branży FMCG działające w naszym kraju. Instytucje liczą, że w ten sposób producenci żywności przyczynią się do zapobiegania nadwadze i otyłości wśród dzieci.
Dołącz do dyskusji: Producenci żywności przyjęli kodeks reklamy skierowanej do dzieci