Kiedy ruszy Radio Rekord w Sandomierzu? "Jesteśmy bliżej niż dalej"
Po ponad piętnastu miesiącach od przyznania koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji właściciel Radia Rekord nadal nie może uruchomić stacji w Sandomierzu. - Technologicznie jesteśmy gotowi do startu, ale nadal czekamy na dokumenty z Urzędu Komunikacji Elektronicznej - mówi nam Krzysztof Domagała, dyrektor wykonawczy Rekord Grupy Mediowej, do której należy rozgłośnia.
O tym, że w Sandomierzu pojawi się nowe radio, jego mieszkańcy dowiedzieli się 24 marca 2022 r. Tego dnia KRRiT rozstrzygnęła kolejne konkursy na częstotliwości radiowe. Dotyczyły miast w województwach podkarpackim i świętokrzyskim. Jedna z uchwał Rady dotyczyła udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu o charakterze uniwersalnym, czyli zawierającym różne gatunki i formy radiowe oraz poruszającym różnorodną problematykę, dla spółki Radio Rekord FM. Jej właściciel zaproponował, że na częstotliwości 99,7 MHz uruchomi stację pod nazwą Radio Rekord Sandomierz.
Ogłoszenie o rozpisaniu tego konkursu opublikowano w Monitorze Polskim we wrześniu 2021 r. Dwa miesiące później KRRiT podała listę zainteresowanych. W Sandomierzu oprócz spółki Radio Rekord FM walczyło jeszcze pięć podmiotów (jeden składał dwa projekty): spółka Radio Eska (chodzi o Radio Eska), spółka Eska Rock (Radio VOX FM), spółka International Communication (Radio SuperNova), spółka Multimedia (RMF Maxxx) oraz spółka Eurozet z dwoma propozycjami: Antyradio i Meloradio.
Radio Rekord to nadawca, który od lat 90. prowadzi swoją rozgłośnię w Radomiu. Ma także trzy siostrzane stacje: w Ciechanowie, Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim. W każdym z nich nadaje zbliżony program.
"Powinniśmy ruszyć jeszcze w te wakacje"
Mimo że od przyznania koncesji minęło już ponad piętnaście miesięcy, właściciel nadal nie rozpoczął emisji programu w Sandomierzu. - Technologicznie jesteśmy gotowi do startu, ale nadal czekamy na dokumenty z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o wszystkie pozwolenia radiowe i uzgodnienia międzynarodowe - słyszymy od Krzysztofa Domagały, dyrektora wykonawczego Rekord Grupy Mediowej, do której należy rozgłośnia. To standardowa procedura UKE. Jest niezbędna przed wydaniem decyzji o rezerwacji konkretnej częstotliwości.
Natomiast do właścicieli rozgłośni dotarło już pismo z KRRiT z koncesją na nadawanie programu w Sandomierzu. Teraz - jak mówi Domagała - zrobią wszystko, by jak najszybciej poszedł w eter sygnał testowy. - Po otrzymaniu dokumentów z UKE jesteśmy w stanie w ciągu dwóch tygodni uruchomić nasz oddział w Sandomierzu. Jesteśmy bliżej niż dalej. Jak wszystko dobrze pójdzie, to powinniśmy ruszyć jeszcze w te wakacje. Ale data startu jest kompletnie niezależna od nas - przyznaje Domagała.
Właściciele rozgłośni nadal prowadzą jeszcze rozmowy w sprawie lokalizacji siedziby rozgłośni. - Zostanie tam oddelegowana część naszej załogi z oddziału kieleckiego i ostrowieckiego, bo Sandomierz jest całkiem blisko nich położony. To też województwo świętokrzyskie, więc traktujemy tę stację poniekąd jako uzupełnienie naszej kieleckiej rozgłośni - słyszymy. - Na miejscu otworzymy lokalną redakcję, choć nie będzie tak duża, jak ta w Kielcach. Na pewno na antenie będzie dużo wiadomości lokalnych, bo do tego jesteśmy zobligowani przez koncesję.
Radio Rekord w Radomiu: ponad 15 proc. słuchalności
Radio Rekord w połowie listopada ub.r. uruchomiło swoją stację w Kielcach. Rozgłośnia wystartowała w konkursie w 2022 r. na częstotliwość zajmowaną wcześniej (przez 27 lat) przez Radio Fama, której prezes spóźnił się z wnioskiem o przedłużenie koncesji.
Według badania Radio Track realizowanego przez pracownię Kantar Polska od listopada 2022 r. do kwietnia 2023 r. Radio Rekord zajmowało drugie miejsce pod względem słuchalności w Radomiu. Stacja zanotowała spadek udziału w rynku z 18 proc. do 15,7 proc. względem analogicznego okresu rok wcześniej.
Dołącz do dyskusji: Kiedy ruszy Radio Rekord w Sandomierzu? "Jesteśmy bliżej niż dalej"