W japońskich kawiarniach roboty – kelnerzy pomogą zarabiać niepełnosprawnym
Jesienią w tym roku w Tokio zostanie otwarta kawiarnia, w której gości mają obsługiwać nietypowe roboty. Maszyny - kelnerzy będą zdalnie sterowane przez osoby niepełnosprawne z ich domów, mają przyjmować zamówienia i dostarczać je do stolików. Projekt startujący jako eksperyment pomoże chorym zaistnieć na rynku pracy i przełamywać ich społeczną izolację.
Według planów nietypowa kawiarnia ma zostać otwarta w jednej z dzielnic Tokio i początkowo będzie funkcjonować jedynie w okresie od końca listopada do początku grudnia br. Obsługą gości w lokalu będą się zajmować wyłącznie roboty o nazwie OriHime-D występujące w roli kelnerów.
OriHime-D ma 1,2 metra wysokości i waży 20 kg
Każda z maszyn mierząca 1,2 metra wysokości oraz ważąca 20 kilogramów ma przyjmować od gości zamówienia i dostarczać do stolików odpowiednie słodycze i napoje, a także odbierać pieniądze.
Innowacyjność projektu polega na tym, że każdy z robotów będzie kontrolowany zdalnie przez osobę niepełnosprawną, która z powodu swojej choroby nie może się samodzielnie poruszać.
Operator będzie sterował maszyną za pośrednictwem komputera lub tabletu.
Umożliwienie niepełnosprawnym wejście na rynek pracy
Pomysłodawcą projektu jest Kentaro Yoshifuji, szef firmy Ory Lab. produkującej wspomniane roboty. W rozmowach z mediami Yoshifuji, który sam został w dzieciństwie dotknięty chorobą powodującą trudności z komunikacją ze światem zewnętrznym wyjaśnia, że jego celem jest umożliwienie niepełnosprawnym wejścia lub powrotu na rynek pracy i samodzielne zarabianie pieniędzy. Chodzi też o likwidację społecznej izolacji, która często spotyka osoby z zaawansowaną niepełnosprawnością.
Dalsze losy projektu są uzależnione od powodzenia eksperymentu zapowiadanego jesienią br. Jeżeli wyniki będą zadowalające, to w przyszłości kawiarnie obsługiwane przez roboty sterowane przez niepełnosprawnych mogą stać się w Japonii stałym elementem w tym kraju.
Dołącz do dyskusji: W japońskich kawiarniach roboty – kelnerzy pomogą zarabiać niepełnosprawnym