Szefowa KE zapowiada blokadę trzech rosyjskich nadawców i usług konsultingowych dla Rosji
W ramach kolejnego pakietu sankcji na Rosję szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała całkowitą blokadę w UE trzech głównych nadawców telewizyjno-radiowych kontrolowanych przez rosyjskie państwo. Zapowiedziała, że w krajach unijnych nie będzie można realizować usług konsultingowych i komunikacyjnych dla rosyjskich firm.
Zapowiadając w Parlamencie Europejskim nowy pakiet sankcji, Ursula von der Leyen podkreśliła, że trzej główni nadawcy państwowi z Rosji nie będą mogli rozpowszechniać swoich treści na terenie Unii Europejskiej „w jakiejkolwiek formie czy modelu: kablowym, satelitarnym, przez internet ani aplikacje mobilne”.
- Zidentyfikowaliśmy te kanały telewizyjne jako tuby agresywnie wzmacniające kłamstwa i propagandę Putina. Nie powinniśmy im dalej zapewniać sceny do rozpowszechniania tych kłamstw - stwierdziła. Szefowa KE nie wskazała, o których konkretnie nadawców rosyjskich chodzi.
Zaznaczyła, że Kreml korzysta też z menedżerów, konsultantów i spin doktorów z Europy. - Teraz to się skończy. Zakazujemy świadczenia takich usług rosyjskim firmom - ogłosiła.
Second, we de-swift Sberbank – by far Russia's largest bank – and two other major banks.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 4, 2022
Third, we are banning three big Russian state-owned broadcasters from our airwaves, that amplify Putin´s lies and propaganda aggressively. pic.twitter.com/P556IGXFIl
KE chce całkowitego zakazu importu rosyjskiej ropy
W ramach pakietu sankcji Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie w ciągu pół roku całkowitego zakazu importu ropy naftowej z Rosji, a do końca roku - zakazu importu rosyjskich produktów rafinowanych.
Przewodnicząca KE przekazała również, że unijnymi sankcjami zostaną objęte trzy "duże rosyjskie banki", w tym Sbierbank. Zostaną one odcięte od systemu SWIFT, co ma umocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego.
- W ten sposób uderzymy w banki, które spełniają najważniejszą rolę w rosyjskim systemie finansowym i pozwalają (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi na sianie zniszczenia - powiedziała von der Leyen.
Finally, we now propose a ban on Russian oil.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) May 4, 2022
Let´s be clear: it will not be easy.
But we simply have to work on it.
We will make sure that we phase out Russian oil in an orderly fashion.
To maximise pressure on Russia, while minimizing the impact on our economies pic.twitter.com/fH2wuKN5t2
Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała też plan odbudowy dla Ukrainy. Jak podkreśliła von der Leyen, pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform.
- Ostatecznie utoruje on drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej - zapewniła przewodnicząca KE.
Węgry i Słowacja będą na razie zwolnione z zapowiedzianego embarga na rosyjską ropę. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów - podał Reuters, powołując się na źródło unijne.
Według ustaleń agencji w celu przekonania niechętnych do wprowadzenia embarga Węgier i Słowacji i zapobiegnięcia wetu wobec sankcji, Bruksela zaproponowała dłuższy okres na wdrożenie zakazu importu ropy dla tych dwóch krajów.
RT i Sputnik niedostępne w UE od dwóch miesięcy
Z początkiem marca Rada Unii Europejskiej w trybie pilnym zawiesiła działalność nadawczą prokremlowskiego radia Sputnik i telewizji RT (dawniej Russia Today) w Unii Europejskiej lub skierowaną do odbiorców w Unii Europejskiej.
- Systematyczne manipulowanie informacjami i dezinformacja ze strony Kremla jest wykorzystywana jako narzędzie operacyjne w ataku na Ukrainę. Stanowi także istotne i bezpośrednie zagrożenie dla porządku i bezpieczeństwa publicznego Unii. Dziś (w środę - red.) robimy ważny krok przeciwko operacjom manipulacyjnym Putina i zakręcamy kurek rosyjskich mediów państwowych w UE. Już wcześniej nałożyliśmy sankcje na kierownictwo RT, w tym na redaktora naczelnego, i logiczne jest, że podejmujemy dalsze działania - uzasadniał Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji.
Nadawca RT wniósł do Sądu UE wniosek o stwierdzenie nieważności tej decyzji Rady UE.
Pod koniec lutego serwisy internetowe RT i Sputnika, a także grupa innych prorosyjskich witryn, zaczęły być blokowane w Polsce na wniosek ABW, co zapowiedział Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Równocześnie wszystkie dostępne u nas rosyjskie kanały telewizyjne (RT, RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV i Russija 24) na mocy uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zostały wyłączone przez sieci kablowe i platformy cyfrowe. Natomiast w połowie marca RT straciła koncesję na nadawanie w Wielkiej Brytanii.
UE z pięcioma pakietami sankcji wobec Rosji
Działania zapowiedziane w środę przez Ursulę von der Leyen będą szóstym pakietem sankcji nałożonych przez władze Unii Europejskiej na Rosję.
Poprzedni pakiet wszedł w życie w pierwszej połowie kwietnia, obejmuje m.in. zakaz zakupu i importu od sierpnia br. węgla oraz innych stałych paliw kopalnych do UE pochodzących lub eksportowanych z Rosji, całkowity zakaz transakcji z czterema rosyjskimi bankami mającymi łącznie 23 proc. udziału w tamtejszym rynku oraz zakaz wjazdu do UE i zamrożenie aktywów w Europie 217 osób związanych z władzami Rosji, m.in. córki Władimira Putina.
Dołącz do dyskusji: Szefowa KE zapowiada blokadę trzech rosyjskich nadawców i usług konsultingowych dla Rosji