SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rozdano nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego

Ogłoszono wyniki konkursów w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o Grand Prix Prezesa Polskiego Radia oraz Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. Najważniejsze laury zdobyli Hanna i Adam Bogoryja Zakrzewscy ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Mariusz Kamiński z Radia Lublin oraz Bartosz Panek z radiowej Dwójki.

Jury konkursu o Grand Prix KRRiT w składzie Sławomir Rogowski (przewodniczący), Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz i Irena Piłatowska-Mądry, przyznało główną nagrodę Hannie i Adamowi Bogoryja Zakrzewskim, autorom reportażu "Nic się nie stało", za ukazanie człowieka wciągniętego w tryby wymiaru sprawiedliwości, co bezpowrotnie zniszczyło jego psychikę i więzi rodzinne. Ponadto jury przyznało nagrodę honorową Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Koszalin, autorce audycji "Honor żołnierza", za wielobiegunowe ukazanie kontrowersji politycznych i moralnych wokół udziału polskich żołnierzy w misjach w Iraku i Afganistanie.

Przyznano również Grand Prix Prezesa Polskiego Radia. Jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej-Mądry, w składzie Helena Ciemińska-Kowalik, Cezary Galek, Waldemar Modestowicz i Sławomir Rogowski, nagrodziło Mariusza Kamińskiego z Polskiego Radia Lublin, autora dokumentu pt. "Przypadek Edwarda Margola", za bardzo dobrze skonstruowany dokument ukazujący dochodzenie do prawdy – o wydarzeniu z czasów II wojny światowej, które zaważyło na reputacji rodziny –  uwieńczone rozwikłaniem tej historii i rehabilitacją niesłusznie straconego robotnika przymusowego w III Rzeszy. Nagrodę honorową otrzymała Patrycja Gruszyńska-Ruman ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorka dokumentu "Szczęśliwy żywot Michała Wysockiego", za ukazanie ciężaru moralnego z jakim mimo upływu lat nie uporał się jeden z uczestników dramatu zakończonego śmiercią Grzegorza Przemyka.

Rozstrzygnięto także XVIII Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory. Decyzją jury w składzie Anna Sekudewicz (przewodnicząca), Janina Jankowska, Agnieszka Pacho, Magdalena Szybińska, Wojciech Markiewicz oraz głosami publiczności, nagrodę główną w postaci stypendium przyznano Bartoszowi Pankowi z Programu 2 Polskiego Radia, autorowi reportażu "Mocarze, wadliwe egzemplarze", za żywą, dobrze skonstruowaną radiową opowieść o przełamywaniu fizycznych barier i psychicznych ograniczeń. Wyróżnieniem uhonorowano Monikę Malec z Polskiego Radia Lublin, autorkę reportażu "Tego się nie da zobaczyć", za niezmiennie wysoki poziom i kreatywność w poszukiwaniu formy.

Ogłoszenie wyników powyższych konkursów odbyło się 7 listopada w Studiu im. Władysława Szpilmana w siedzibie Polskiego Radia. Uroczystość wręczenia nagród uświetnił recital Jana Jakuba Należytego z zespołem w składzie Dorota Wasilewska (fortepian, śpiew), Sławomir Ratajczyk (akordeon) i Paweł Goleń (kontrabas).

Dołącz do dyskusji: Rozdano nagrody w dziedzinie reportażu i dokumentu radiowego

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Jakie kwalifikacje w dziedzinie reportażu radiowego ma pani Ciemińska-Kowalik? Oprócz zasiadania w skompromitowanej REM z namaszczenia czerwonych? Ech...
odpowiedź
User
radiowiec
Mamy piękne studio koncertowe im. Lutosławskiego z widownią na 400 miejsc a galę urządzamy w zaadaptowanym magazynie, bo paniom redaktorkom nie chce się przejść z Malczewskiego na Woronicza.
Perły przed wieprze, chciałoby się rzec...
odpowiedź
User
Anula
Gratuluję Pani Hanii Bogoryja Zakrzewskiej i jej małżonkowi. Reporrtaże Pani Hanii i jej małżonka sa wspaniałe z życia wzięte. Ja jestem bardzo dumna, że znam Panią Hanię Bogoryja-Zakrzewska to moja przyjaciółka
odpowiedź