RPO nie może interweniować ws. blokowania profili przez Facebooka
Rzecznik Praw Obywatelskich wydał opinię na temat blokowania kont i usuwania komentarzy na Facebooku. Wskazuje w niej, że nie ma kompetencji do interwencji w sprawach dotyczących podmiotów prywatnych, jakimi są media społecznościowe.
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek na prośbę pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusza Cieszyńskiego przedstawił opinię w związku z usunięciem na początku roku profilu Konfederacji przez Facebooka.
RPO przyznaje, że wpływają do niego liczne skargi dotyczące blokowania czy usuwania profili w serwisach społecznościowych, a także blokowania czy usuwania komentarzy przez portale. „Zgłaszane sprawy dotyczą podmiotów prywatnych, niefinansowanych ze środków publicznych ani niewykonujących zadań publicznych, Rzecznik nie ma kompetencji do interwencji. Ustrojowe wyodrębnienie instytucji RPO miało na celu stworzenie instytucji zajmującej się badaniem działalności organów władzy publicznej, prowadzących, czy mogących prowadzić, do naruszeń praw i wolności. Prawodawca nie przewidział możliwości działań RPO wobec podmiotów prywatnych, jakimi są działające w Polsce portale społecznościowe” - podkreśla.
Czytaj też: RPO chce wyjaśnień od prezesa UKE ws. DVB-T2/HEVC. Ma obawy w kontekście wyborów
RPO dodaje jednak, że „nie pozostaje (…) obojętny na problem odnoszący się do blokowania profili czy usuwania komentarzy w serwisach społecznościowych, w tym na Facebooku”. I wskazuje, że potrzebne jest zapewnienie „większej przejrzystości funkcjonowania portali społecznościowych”.
W opinii zwrócono także uwagę, że stosowane przez media społecznościowe algorytmy mogą prowadzić do nadmiernego albo wręcz przeciwnie – niewystarczającego usuwania komentarzy i blokowania profili. „Większość treści z Internetu powinna podlegać weryfikacji kontekstowej, a nie automatycznej. Technicznie jednak oznaczałoby to konieczność zatrudnienia setek specjalistów, którzy ręcznie weryfikowaliby treści. Z powodów technicznych i ekonomicznych byłoby to bardzo trudne pod wieloma względami dla właścicieli szczególnie niewielkich forów internetowych (zwłaszcza specjalistycznych), można jednak oczekiwać takich działań od wielkich platform społecznościowych” - dodaje RPO.
Zdaniem RPO, dużym problemem jest także dezinformacja i mowa nienawiści w internecie. „W opinii Rzecznika znaczną zmianę w tym zakresie może przynieść zakończenie procesu legislacyjnego i implementacja do porządku krajowego unijnego aktu o usługach cyfrowych” - kończy rzecznik.
Na początku lipca Parlament Europejski przegłosował przyjęcie aktu o usługach cyfrowych (DSA) oraz aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Oba zbiory przepisów nakładają nowe regulacje na największe firmy technologiczne, dotyczące prywatności internautów oraz zasad uczciwej konkurencji w obszarze cyfrowym.
Dołącz do dyskusji: RPO nie może interweniować ws. blokowania profili przez Facebooka
Od lat ten urząd jest opanowany przez lewaków., dlatego jego kompetencje są bardzo wybiórcze. Z reguły nie może interweniować gdy naruszane są prawa katolików lub organizacji prawicowych.
Skoro RPO nic nie może, to po co pisiory chciały go obsadzić?
Wielokrotnie usiłując przegłosować katotaliba na to stanowisko?