TVP stawia na tureckie telenowele
W ofercie TVP VOD jest aż 11 tureckich seriali. Telewizji Polskiej zależy na tym, żeby fani i fanki tego typu produkcji o tym się dowiedzieli. Nadawca publiczny rozesłał newsletter dla użytkowników swojego serwisu streamingowego pod tytułem „Tych tureckich seriali nie obejrzysz w telewizji”. Eksponuje też tureckie telenowele w interfejsie TVP VOD.
W ostatnich dniach zaraz po uruchomieniu aplikacji TVP VOD na telewizorze lub komputerze pokazuje się kadr lub wideo z bohaterami produkcji „W szklanej klatce”.
- Nowy turecki serial już w TVP VOD! Nalan to piękna młoda kobieta, która swoim ciepłem zdobywa miłość wszystkich od pierwszego wejrzenia - opisuje telenowelę z 2020 roku TVP. W eksponowanej części interfejsu serwisu nazwanej „Tylko w TVP VOD”, nadawca publiczny promuje także serial „Ezel”.- Pasjonujący turecki serial telewizyjny, ogólnoświatowy przebój z mocnym wątkiem sensacyjnym. Pokochali go widzowie z ponad 90 krajów - informuje TVP.
W sumie na platformie można znaleźć 11 tureckich produkcji. Poza wspomnianymi są to: „Zakazany owoc”, „Zranione ptaki”, „Przysięga”, „Miłość i przeznaczenie”, „Promyk nadziei”, „Marzę o Tobie”, „Więzień miłości”, „Mehmed zdobywca” i „Elif”. Część tureckich produkcji można oglądać za darmo z reklamami, wybrane są udostępniane jedynie opłacającym abonament radiowo-telewizyjny lub wykupującym subskrypcję (jej miesięczny koszt to 9,99 zł).
Zobacz także: Problemy techniczne TVP VOD. „Prace serwisowe związane z modernizacją platformy”
Tureckie seriale podbijają świat
Po sukcesie brazylijskiej „Niewolnicy Isaury” w latach 80., pod koniec lat 90. i na początku 2000 Polskę podbijały latynoamerykańskie telenowele. Hitem TVN-u była meksykańska „Esmeralda”. Stacja z Wiertniczej zaprosiła nawet odtwórczynię głównej roli (Leticię Calderon) do naszego kraju. Witały ją tłumy fanek, a aktorka zjadła w świetle kamer obiad w restauracji Magdy Gessler. Meksykańska Televisa chciała nawet wprowadzić na polski rynek kanał z telenowelami, ale operatorzy płatnej telewizji nie byli zainteresowani. W 2013 roku analogiczna telewizja Zone Romantica zniknęła z rynku. W czasie gdy TVN stawiał na produkcje meksykańskie, na antenie Polsatu można było oglądać m.in. argentyńskie. Stacja Zygmunta Solorza również zaprosiła do Polski Natalię Oreiro, odtwórczynię głównej roli w serialu „Zbuntowany anioł”. Aktorka i piosenkarka kolejny raz odwiedziła nasz kraj przy okazji Sylwestra TVP w Zakopanem w 2019 roku.
Z czasem telenowele z Ameryki Łacińskiej straciły na popularności. Nawet w tamtej części świata, wiele stacji telewizyjnych nadaje tureckie seriale. Od 1 września do 17 listopada 2015 roku nadawany wówczas w dni powszednie o godz. 15.50 w TVP1 turecki serial „Wspaniałe stulecie” był najchętniej oglądaną produkcją zagraniczną. Odcinek z 9 listopada obejrzało 2,61 mln osób, co przełożyło się na 27,23 proc. udziału w rynku telewizyjnym w Polsce. TVP poszła za ciosem i później zaoferowała także seriale „Grzech Fatmagül”, „Tysiąc i jedna noc”, „Tylko z tobą”, „Królowa jednej nocy” oraz „Miłość i przeznaczenie”. Na antenie Telewizji Puls emitowano produkcję „Sila: odnaleźć przeznaczenie”, a Telewizja WP wprowadziła do oferty serial „Zapukaj do moich drzwi”.
1 kwietnia 2021 roku SPI International uruchomiła na polskim rynku kanał Dizi z tureckimi telenowelami. Stacja jest dostępna w ofercie sieci kablowych Vectra, Mutimedia Polska i UPC, na platformie Orange, w serwisach streamingowych Play Now, Pilot WP i CDA Premium. W jej ofercie można było znaleźć część produkcji dostępnych obecnie w TVP VOD, na przykład wspomniany wcześniej „Ezel”. Pod adresem dizi.com działa też serwis streamingowy kanału. Można go przetestować przez tydzień za darmo. Później subskrypcja kosztuje 4,99 zł miesięcznie i obejmuje ponad 600 godzin tureckich produkcji. Usługa działa także na telewizorach ze Smart TV.
Dołącz do dyskusji: TVP stawia na tureckie telenowele