SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe przepisy uderzą w sieci kablowe i platformy cyfrowe? „Część klientów może zrezygnować”

Rząd pracuje nad zmianami w zasadzie must carry, must offer. Krzysztof Kacprowicz, prezes Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom nie wyklucza, że mogą  one wzmocnić pozycję serwisów OTT kosztem tradycyjnych sieci kablowych, platform cyfrowych i naziemnej telewizji cyfrowej.

Anteny satelitarne Anteny satelitarne

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w Kancelarii Premiera opracowywana jest regulacja dla rynku telekomunikacyjnego – prawo komunikacji elektronicznej (PKE) i ustawa go wprowadzająca. Resort cyfryzacji oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na razie nie zdradzają co miałoby się zmienić w must carry, must offer. Zasada została wprowadzona lata temu. Nakłada na operatorów płatnej telewizji obowiązek reemisji stacji znanych z dawnej analogowej telewizji, czyli TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TV4, TVN i TV Puls.

Obecnie problemów z interpretacją przepisów nie mają jedynie sieci kablowe. W przypadku platform satelitarnych już pojawiają się wątpliwości. Telewizja Polska chciałaby, żeby Polsat Box, Canal+ i Orange udostępniały wszystkie wersje TVP3 w jakości HD. Drogą satelitarną można oglądać jednak tylko TVP3 Warszawa w standardowej rozdzielczości. Kiedy zasada must carry, must offer wchodziła w życie, nie funkcjonowały na szeroką skalę serwisy streamingowe. Mimo kilku apeli Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji m.in. Player, TVP GO, Polsat Box Go, Canal+ online nie oferują naziemnych stacji konkurentów.

Jak zmiany wpłyną na rynek?

Poprzedni przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski proponował, żeby wszystkie stacje z ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej były objęte zasadą must carry, must offer. Tym samym do obecnych 7 kanałów dołączyłyby: TVP Info, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Sport, TVP ABC, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP World, TV Puls 2, TVN7, TTV, Super Polsat, TV6, Polo TV, Eska TV, Fokus TV, Metro, WP, Zoom, Stopklatka, Nowa TV, Antena HD i Wydarzenia24.

- Rzeczywistość jest taka, że poza największymi operatorami kablowymi, znakomita większość z nas reemituje w swoich „najszerszych” pakietach wszystkie programy znajdujące się w ofercie naziemnej, więc ewentualne rozszerzenie zasady must-carry z 7 na ok. 30 programów niewiele zmieni - zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Kacprowicz, prezes Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom, reprezentującego małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Taka zmiana wpłynęłaby jednak na sytuację platform satelitarnych, które musiałyby pokryć koszty nadawania m.in. TV Trwam, TVP Nauka czy TVP Kobieta, niedostępnych na pozycji orbitalnej Hot Bird 13E.

Gdyby ostatecznie zmuszono koncesjonowane w Polsce serwisy streamingowe z linearnymi kanałami do serwowania stacji konkurentów, to zmiany byłyby jeszcze dalej idące. Player, TVP GO (niebawem kanały linearne i catch up TV zaoferuje TVP VOD), Polsat Box Go, Polsat Go, Canal+ online i wiele innych serwisów umocniłyby swoją ofertę, posiadając niemalże identyczne pakiety co tradycyjni operatorzy płatnej telewizji. - Jeśli zasada „must carry” w nowej wersji, czyli z ok. 30 programami weszłaby w życie, to możliwe jest, że pewna część klientów zrezygnuje z odbioru naziemnego, satelitarnego lub kablowego na rzecz platform OTT - ocenia Kacprowicz.

Osoba korzystająca na przykład Playera, gdzie obecnie są dostępne treści od TVN i Warner Bros. Discovery, zyskałaby dostęp do głównych kanałów TVP czy Polsatu. Wówczas antena naziemna czy abonament sieci kablowej mógłby okazać się dla tego widza zbędny. Operatorzy płatnej telewizji tracą abonentów przez inflację i rozwój streamingu na wszystkich rozwiniętych rynkach.

Postulaty Kurskiego

Ówczesny prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski kilka miesięcy temu nie krył, że liczy na pozytywne dla nadawcy publicznego zmiany. - Cieszę się, że jest w rządzie ustawa o implementacji Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, której przyjęcie może sprawić - wierzę, że tak się stanie - że wszyscy Państwo będą mieli na pilocie na trzecim programie, trzeci program Telewizji Polskiej i właściwy terytorialnie sygnał ośrodka. Nie tak jak jest dzisiaj w Polsacie, że na 68 kanale TVP3 Warszawa w Białymstoku w formacie SD. Będzie w HD, właściwy terytorialny na numerze 3. Bardzo liczę, że tak się stanie. Łączenie z ośrodkami podczas koncertu było celowe, żeby pokazać jaki jest potencjał ośrodków i jak blisko możemy być wspólnot lokalnych. Szczególnie, że za rok mamy wybory samorządowe. Informacja lokalna jest bardzo ważna, żeby dotarła do Polaków - stwierdził w czerwcu Kurski.

KRRiT do tej pory stała na stanowisku, że platformy cyfrowe muszą udostępniać tylko jedną wersję TVP3. Czy po zmianie przepisów będą musieli udostępniać wszystkie? - Nie widzę takiej potrzeby. Reemitowanie, podobnie jak nadawanie, wymaga nie tylko poniesienia nakładów, ale także potrzebne jest pasmo, którego jest coraz mniej. A jaki jest sens takiej operacji? Czy mieszkaniec Szczecina będzie oglądał wiadomości lokalne z Rzeszowa? Dzisiaj mamy takie możliwości techniczne (OTT, HbbTv), że TVP może w ramach swoich działań statutowych udostępnić audycje z wszystkich ośrodków regionalnych – odpowiada szef Związku Pracodawców Mediów Elektronicznych i Telekomunikacji Mediakom.

Kacprowicz sceptycznie patrzy też na postulat zmuszania operatorów do konkretnej kolejności poszczególnych stacji na listach dekoderów. - Jestem temu zdecydowanie przeciwny. To operator, kierując się potrzebami swoich klientów powinien mieć wyłączny wpływ na kolejność programów - przekonuje. Obecnie listę platformy cyfrowej Polsat Box otwiera Polsat, natomiast „jedynkę” w Canal+ ma Canal+ Family. TVP1 zajmuje pierwszą pozycję w sieci kablowej UPC.

Dołącz do dyskusji: Nowe przepisy uderzą w sieci kablowe i platformy cyfrowe? „Część klientów może zrezygnować”

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Seba
Przy ponad 30 kanałach naziemnych must carry straciło jakikolwiek sens.
odpowiedź
User
Mr
I jeszcze pokryć koszty nadawania na satelicie? Przecież to zło.dziejstwo w biały dzień.
odpowiedź
User
TVPIS
......dziesiąt wersji takiego samego kłamstwa
odpowiedź