Słowniczek internauty – te definicje musisz znać
Aż 76% użytkowników internetu deklaruje, że robi zakupy lub sprzedaje online. Trend sprzedaży oraz liczba transakcji rośnie, a to stwarza również okazję do nadużyć ze strony oszustów. Warto znać definicje i pojęcia, które związane są z sytuacjami, kiedy w internecie jesteśmy proszeni o nasze dane.
KYC, czyli Know Your Customer
To nic innego, jak identyfikacja klienta, którą muszą stosować banki oraz instytucje finansowe. KYC to zbiór informacji o kliencie, dzięki którym ustalana jest jego wiarygodność. Celem tego działania jest zwiększenie bezpieczeństwa. Czy identyfikacja tożsamości jest niezbędna? Tak, a wynika to z ustawy z 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Przykład:
PayU jako operator płatności obsługuje transakcje z Przesyłką OLX – odbiera płatność od kupującego i przekazuje ją do sprzedającego. PayU, jako instytucja finansowa musi zadbać o bezpieczeństwo transakcji, dlatego w tym celu weryfikowana jest tożsamość sprzedającego.
DAC7
Zgodnie z wytycznymi DAC7 platformy handlowe (takie jak OLX) będą raportować organom podatkowym dane użytkowników sprzedających w sieci, ale tylko w określonych przypadkach – gdy użytkownik sprzeda 30 lub więcej przedmiotów i/lub wartość jego sprzedaży przekroczy 2 tys. euro. Nawet jeśli dane użytkownika zostaną przekazane organom podatkowym, nie oznacza to, że będzie on płacił podatek.
Raportowane są transakcje online. Samo wystawianie ogłoszeń nie jest wliczane do wartości ani liczby transakcji. O DAC7 na OLX dowiesz się więcej tutaj.
Omnibus
Omnibus to również dyrektywa, która dotyczy krajów Unii Europejskiej. Jej celem jest ochrona praw konsumentów w internecie. Od 1 stycznia 2023 roku platformy handlowe wprowadziły szereg zmian na swoich stronach internetowych, które zwiększyły transparentność ofert i cen.
Sprzedawcy są zobowiązani, aby dostarczać konsumentom informacji o podstawowych prawach w ramach umów, zawieranych na odległość oraz umów poza lokalem firmy.
Na przykład: przed zakupem konsument musi zostać poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od daty zakupu, a także o prawie do dwuletniej gwarancji na produkty.
Dołącz do dyskusji: Słowniczek internauty – te definicje musisz znać