Szefowa HR adidasa rezygnuje z pracy po 23 latach. Powodem oskarżenia o ignorowanie rasizmu
Karen Parkin, szefowa działu HR i członkini zarządu adidasa (z ang. executive board), złożyła rezygnację po 23 latach pracy w firmie. Powód? Protest pracowników, zarzucających menadżerce lekceważenie ich sygnałów o przypadkach rasizmu w koncernie.
Pochodząca z Wielkiej Brytanii Karen Parkin odeszła z adidasa ze skutkiem natychmiastowym z dniem 30 czerwca. Decyzja wywołana jest protestami pracowników, którzy mieli na przestrzeni lat zgłaszać do władz firmy "systematyczne problemy z rasizmem". Miały jednak nie spotykać się z wystarczającą reakcją kadry zarządzającej, w tym odpowiedzialnej za politykę personalną Karen Parkin.
adidas i problemy z rasizmem
Jak podał "The Wall Street Journal", grupa pracowników adidasa z USA i Niemiec rozpoczęła 5 czerwca wewnętrzny protest w koncernie, po tym jak firma sprzeciwiła się rasizmowi w USA na fali ruchu Black Lives Matter. Grupa kilkunastu pracowników Grupy adidas zażądała, by wobec Karen Perkin wszczęto wewnętrzne postępowanie wyjaśniające jej niestosowne wypowiedzi i działania względem czarnoskórych. Zarzucili jej, że na przestrzeni lat miała ignorować przejawy rasizmu w firmie.
Parkin miała m.in. w 2019 roku powiedzieć na wewnętrznym spotkaniu, że „rasizm to tylko »szum«, o którym dyskutuje się jedynie w Ameryce”. Jak z kolei relacjonowali anonimowo pracownicy koncernu w rozmowie z "New York Timesem", menadżerka miała niedostatecznie reagować na sygnały o dyskryminacji rasowej. Chodziło np. o brak stanowczych reakcji na obraźliwe określenia wobec czarnoskórych zatrudnionych.
W pożegnalnym mejlu do pracowników Karen Parkin napisała: "mam nadzieję, że moja decyzja pomoże nowemu liderowi stworzyć bardziej zróżnicowane i inkluzywne miejsce pracy". Dodała, że od zawsze sprzeciwia się rasizmowi i uprzedzeniom.
Obowiązki Parkin przejmie tymczasowo CEO adidasa Kasper Rorsted.
Dołącz do dyskusji: Szefowa HR adidasa rezygnuje z pracy po 23 latach. Powodem oskarżenia o ignorowanie rasizmu
i dobrze. Niech takie formy bankrutują, bo tak się kończy zarządzanie czarnych. Babka hajsu ma tyle, że do końca życia nie musi pracować. Neflix właśnie zatrudnił kolorową specjalistkę od marketing. Tak wzięta niby, a z jej CV wynikało, że w żadnej firmie nie zagrzała miejsca dłużej niż 2 lata....